Kış dolayısıyla zorunlu ara

Avrupa’yı ve Türkiye’yi etkisi altına alan dondurucu soğuklar kar yağışı ile birleşince bir çok ülkede hayatı felç oldu.

Avrupa’yı ve Türkiye’yi etkisi altına alan dondurucu soğuklar kar yağışı ile birleşince bir çok ülkede hayatı felç oldu.

Toplamda çoğu evsiz olmak üzere aşırı soğuklardan ölenlerin sayısının Beş yüze yaklaştığı bildiriliyor. On binlerce köyle, onlarca kasabayla irtibat kesildi. Hava yolu şirketleri son bir haftada binlerce uçuşu yapamadılar, binlercesini ise saatlerce rötar ile gerçekleştirebildiler. Yıllardan sonra ilk kez İzmir, Roma gibi kıyı kentlerine kar yağdı.

Bu arada, sert geçen kış mevsimi nedeniyle küresel ısınmanın etkisini yitirdiğine inananlar yanıldı. Soğukların sorumlusunun da küresel ısınma olduğu ortaya çıktı. Almanya’da bulunan Alfred Wegener Enstitüsü’nden uzmanlar Avrupa’da kış mevsiminin neden bu kadar soğuk geçtiğini araştırdı. Buna göre, geçen yılın Temmuz ayı Kuzey Kutbu’nda bugüne dek tespit edilen en sıcak 4. Temmuz ayıydı.
Bu nedenle buzullar her zamankinden fazla eridi. Bölgede daha az buzul olması nedeniyle Güneş’ten Dünya’ya ulaşan ışınlar buzullar yardımıyla atmosfere yeterince iyi yansıtılamadı. Işınlar atmosfere yansıtılamadığı için okyanus sularını normalden fazla ısıttı. Ayrıca azalan buzullar, okyanus sularındaki ısıyı hapsedemeyerek ısının havaya daha kolay karışmasına neden oldu.
Sıcak hava da kolayca yükselerek, okyanus üzerindeki havanın nemini gittikçe artırdı. Tüm bunlar atmosferde ve hava basıncı düzeninde değişimlere neden oldu. Normalde sıcak havayı Avrupa’ya iten ve soğuğu Kuzey Kutbu’nda hapseden basınç hareketi Arktik Salınım bu nedenle görevini yerine getiremedi. Soğuk hava da Avrupa’yı etkisi altına almış oldu.
Bu kadar lafı niye söyledik?
Malum Ankara’da soğuklardan nasibini fazlasıyla aldı. Kar bir türlü kalkmıyor. Türkiye baş şehri son yılların en sert kışını yaşıyor. Sıcaklıklar geceleri genelde 0 derecenin, hatta -10 derecenin oldukça altında, gündüzün ise ara sıra 0 derece üzerine çıkabilmekte...
Yazarımız Yusuf Kanlı da soğuktan nasibini almış... Soğuk algınlığı nedeniyle bu hafta yazısını yazamamış, okurlarından özür dilemektedir.
Yusuf Kanlı önümüzdeki hafta yazısıyla tekrar bizlerle birlikte olacaktır.
Bu haber 1031 defa okunmuştur

:

:

:

: