Rum malları satılmasın

“Cumhuriyet Başsavcısı Petros Kliridis Kuzey Kıbrıs’taki Kıbrıs Rum mallarının satılması konusunu ‘son derece önemli’ olarak nitelendiriyor ve bu konunun Başkanlık seçimlerinin ardından görüşülmesini öneriyor.
(Takis Agathokleus)


“Cumhuriyet Başsavcısı Petros Kliridis Kuzey Kıbrıs’taki Kıbrıs Rum mallarının satılması konusunu ‘son derece önemli’ olarak nitelendiriyor ve bu konunun Başkanlık seçimlerinin ardından görüşülmesini öneriyor. Kliridis’in bu tezi, 10.1.2013 tarihinde Belediyeler Birliği Başkanı Aleksis Galanos’a gönderdiği yanıt mektubunda belirtiliyor.

MEKTUP

Galanos, 3.1.2013 tarihinde Başsavcı’ya gönderdiği mektubuyla, AİHM’e olası devletlerarası başvurunun incelenmesini ve Kıbrıslı Rumların işgal bölgelerindeki mallarını satmayı durdurmaları için göçmenlerin destek önlemlerinin alınmasını önerdi.

Galanos’a yanıt veren Başsavcı, ‘kuşkusuz, işgal bölgelerinde bulunan Kıbrıs Rum malları konusu son derece önemlidir ve belkide, Cumhuriyetin Kuzey kısmının Türkiye tarafından işgalinden ortaya çıkan bütün sorunun en önemli yönüdür’ şeklinde vurgu yapıyor.

ALAŞAĞI ETME

Başsavcı şu şekilde devam ediyor: ‘Dimopulos davasında AİHM’in kararının yayınlanmasının ve özlü bir şekilde, o zamana kadar geçerli olan aynı mahkemenin içtihatının alaşağı edilmesinin ardından, olaylar zor bir hale geldi, çünkü işgal bölgelerindeki mallarıyla ilgili haklarını talep etmeleri için, Kıbrıslı Rumların, Türkiye’nin bu amaç için işgal bölgelerinde kurduğu komisyonlara başvurmaları gerekir. Önerinize katılıyorum, Kıbrıslı Rum mal sahipleri tarafından komisyonlara artan başvuruların ve aynı zamanda malın satış bedelini oluşturan ve verilen tazminatların giderek daha az olması arifesinde, bu durumun üstesinden gelme yöntemlerinin incelenmesi gerekir. Yaklaşık bir ay içerisinde yeni Başkanın ve hükümetin seçilmesi için Başkanlık seçimlerinin yapılacak olmasından ötürü, önerinizi takiben, yaratılan durumun ortaklaşa üstesinden
gelinmesi yöntemlerinin bulunması için bir toplantı düzenleme niyetindeyim’.

Bu arada: Taşınmaz Mal Komitesi, Hükümetten ve Başkan adaylarından, ‘vatanın satılmasının’ sona ermesi için, başvuruların güvenirliğinin gerçek iadesine ve ‘Mal Tazmin Komisyonuna’ başvurulardan vazgeçirmeye ilişkin önlemler istiyor.

Dünkü Basın toplantısında konuşan Komite Başkanı, Yerani Muhtarı Andreas Petros, politikacıların rehberliği altında ekonomistlerin, hukukçuların ve teknokratların müdahil olacağı, göçmen politikasıyla ilgili yeni bir çalışmanın olmaması halinde, Kıbrıslı Rumların, mallarını satmak için Kuzey Kıbrıs’taki ‘komisyonuna’ başvuru yapmak üzere toplu bir şekilde akın edeceklerini vurguladı.


YIKICI

Petros, ‘Elbette yanlış olduğunu biliyoruz. Böyle bir olasılık, Kıbrıs sorununun işgal ve istila sorunundan tazminatlar konusuna dönüştürülmesi yönünde dışarıya karşı verilecek görüntü nedeniyle, Kıbrıs sorununun çözümü için yıkıcı olacaktır’ şeklinde vurgu yaptı.

Petros, Kıbrıs’tan kaçması için Türkiye’ye karşı baskılara ihtiyaç olmayacağını ve her durumda çözüm politikası zemininin zayıflayacağını belirtti.

ÖNERİ

Mal Tazmin Komitesi, iki toplumlu olayların ardından 1964 yılında yürürlüğe konulan ‘erişilmez mallara’ benzeyen sorunun aşılması için bir öneri de sunuyor. Petros şöyle açıklıyor: ‘Yani, Kuzey’de her yıl kullanım kaybına ilişkin mal sahiplerine tazminat ödensin’

Komisyon, böyle bir fonun derhal çalışması için tasarruflarında Kıbrıs Türk malı bulunduran göçmenlerin bu mallar için kira ödemelerini öneriyor, ‘çünkü işgal bölgelerinde malları olmayan ve tasarrufunda Kıbrıs Türk malı bulunduranlar da vardır ve bu kişiler de işgal bölgelerindeki mallarına ilişkin tazminat alacak. Bu malları tasarruflarında tutmak istiyorlarsa kira ödesinler’
Bu haber 380 defa okunmuştur

:

:

:

: