Körlüğe de sebep olabiliyor

Yüz felci vakaları özellikle soğuk kış günlerinde artmaktadır, yüz sinirinin kulak kanalından geçerken soğuğun etkisiyle hasar görmesi üzerine ortaya çıkan yüz felcine karşı basit tedbirler alınabilmektedir.
Yüz felci vakaları özellikle soğuk kış günlerinde artmaktadır, yüz sinirinin kulak kanalından geçerken soğuğun etkisiyle hasar görmesi üzerine ortaya çıkan yüz felcine karşı basit tedbirler alınabilmektedir.

Yüz felcinden korunmanın en önemli yolu soğuk havalarda boyun ve yüz kısmını soğuktan korumaktır. Yüz felci şüphesi duyanların doktora erken müracaatı çok önemli. Yüz felci şüphesi duyan kişi göz kırpmasının bile farklı olduğunu hisseder, ağzını ve dudaklarını tam açamaz, yanaklarını şişiremez veya kaşlarını kaldıramaz.

Yüz felci geçiren hastaların bu rahatsızlığı genelde, 'Düzelir, hafif bir soğuk algınlığı' gibi değerlendirmesi, onları doktora girmekten alıkoymaktadır. Ancak bu çok yanlış. Çünkü erken tanı bu hastalıkta çok önemli, bazı hastalar tamamen düzeliyor, bazı hastalarda ise %80-90 oranında belirtiler kalmıyor. Yüz felcinin her yaş grubunda görülebilen bir hastalık olması hastalığın daha yaygın görülmesindeki etkenlerde bir diğeri.

Yüz felcinde göz kapakları tam kapanmadığı için göz açık kalıyor ve gözde kuruma meydana geliyor. Göz kuruluğuna tedbir alınmazsa bu da körlüğü sebep olabilir. Bu sebeple yüz felci geçiren insanların gözlerini korumaları bir bandajla kapatmaları, göz damlası kullanmaları ve sık sık kapanmayan gözlerini el yardımıyla kapatarak göz kuruluğunu önlemeleri gerekmektedir.

Yüz felcinin tedavisinin mümkündür. Öncelikle doktora gidilip gerekli ilaç ve doktor tavsiyesini aldıktan sonra yüzü sıcak tutmak gerekiyor. Felçli olan kısımlara masaj yapılıp el yardımıyla da hareket ettirilmesi gerekmektedir. Yüz felci ortalama 15 ile 40 gün arasında düzelmektedir. Ağır yüz felçlerinde düzelme görülmezse fizik tedavi yardımı alınabilir. Yüz felcine yakalanmamak için soğuk günlerde yüzümüzü ve boynumuzu bir atkı ile sarıp soğuktan korumalıyız.

Opr.Dr.Hüseyin ENGİNSOY
Güzelyurt Göz Merkezi
Göz Hast.ve Cerrahisi Uzmanı
www.huseyinenginsoy.com

İletişim:
Gsm :0533 877 23 78
E-mail:huseyinenginsoy2001@yahoo.com

Bu haber 1367 defa okunmuştur

:

:

:

: