Brüksel ile Rus ruleti

Meclisin, mevduatlarda kesinti yapılmasına ilişkin yasa tasarısına güçlü bir hayır yanıtı vermesinden birkaç dakika sonra Anastasiadis, B Planını uygulamaya koydu.
Politis Gazetesi,SotirisParutis


Meclisin, mevduatlarda kesinti yapılmasına ilişkin yasa tasarısına güçlü bir hayır yanıtı vermesinden birkaç dakika sonra Anastasiadis, B Planını uygulamaya koydu.

İlk eylem, Anastasiadis ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saat 20.30’da gerçekleştirdikleri telefon görüşmesi oldu. Bu görüşme bir gün önceden ayarlanmıştı. Meclis toplantısının saat 20.17’de tamamlanması da tesadüf değildi.

Anastasiadis ile Putin’in telefon görüşmeleri önceden planlanan saatte başladı. Elde ettiğimiz bilgilere göre görüşme 30 dakikadan fazla sürdü ve iyi bir ortamda gerçekleşti.

Birkaç saat sonra Hükümet Sözcüsü görüşmeyle ilgili açıklama yaptı. Sözcü açıklamasında ‘Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yarım saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. İki ülkenin ekonomik ilişkileri konusundaki görüşme, verimli ve yapıcı geçti’ dedi.

Cumhurbaşkanının yakın bir çalışma arkadaşı, görüşme sırasında Rusya’nın katkı yapma yöntemlerine ilişkin çeşitli konuların aynı zamanda verilmesi gereken karşılıkların ele alındığını söyledi.

Aynı kaynak, tüm bunlarla ilgili olarak Putin’in yetkili bakanlarına, Kıbrıslı meslektaşları ile işbirliği içinde çeşitli anlaşmalar hazırlamaları konusunda talimatta bulunacağı sözünü verdi.

Maliye Bakanı MihalisSarris Moskova’ya gitti, bugün (dün)Enerji ve Sanayi Bakanı Lakkotripis gidecek. Lakkopitis, Moskova’da yapılacak turizm fuarına katılacak. Lakkopitis’in ziyareti daha önceden planlanmıştı.

Anastasiadis hazır oluğu zaman Moskova’ya gidecek. Dün gece (geçtiğimiz gece)geç saatlerde Moskova’dan yapılan açıklamaya göre görüşme sırasında Putin Rus mevduatlarına kesinti yapılması konusunun yeniden gündeme gelmeyeceği inancını ifade etti. Ayrıca açıklamada, çeşitli konuları yakından görüşmek üzere Anastasiadis’i Rusya’ya bekledikleri kaydedildi.

‘Politis’ gazetesinin elde ettiği bilgilere göre Anastasiadis ve yakın çalışma arkadaşları mevduatlardan kesinti yapılması ile ilgili olması alternatif senaryolar üzerinde çalışmaya başladılar.

Elde edilen bilgilere göre Anastasiadis’inPazartesi sabahı AKEL Genel Sekreteri AndrosKiprianu ve Parlamento Grup Sözcüsü NikosKatsuridis ile yapmış oldukları görüşme bu konuyla ilgiliydi. Yani Troyka’nın 10 milyarla katkı sağlaması için Eurogroup’un önkoşul olarak koyduğu 5,8 milyarın bir kısmının ya da tümünün sağlanması ile ilgili diğer yöntemleri aramak... Birkaç saat sonra Kıbrıslı ekonomistler yurt dışıyla, özellikle de Moskova ile bağlantı kurmaya başladılar. Böylece Anastasiadis ile Putin arasında dün gece için bir telefon görüşmesi ayarlandı. Görüşmede Kremlin’i tatmin edecek konular görüşüldü.

Bu konuların enerji konusu hariç siyasi konularla da alakası vardır.
1. Kıbrıs’ın, Doğu Akdeniz bölgesinde denize açılan Rus donanmasının demirlemesi ve ikmali konularına hizmet edebileceği konusunda Kremlin’e hizmet edebileceği mesaj verildi.
2. Rus şirketlerin Vasiliko’daki doğal gaz sıvılaştırma terminaline özlü katılımı konusunda öneri yapıldı.
3. Kıbrıs’ın niyetinin NATO’ya üyeliğe başvuru yapmak olmadığına açıklık getirilirken, barış için ortaklık programına katılımına başvurunun da ertelenme olasılığının ihtimal dışı olmadığı kaydedildi.

Bu gelişmenin ardından Hükümet, Eurogroup’un mevduatlarda kesinti yapılmasına ilişkin kararını değiştirip değiştirmeyeceği konusunda Avrupa’nın güçlülerinin nabzını yokladı.

Anastasiadis, Pazartesi akşamı Almanya Başbakanı ile telefon görüşmesi yaparak, kararda değişiklik yapılmasını talep etti. Merkel de bazı koşullar altında kararda bazı değişiklikler yapılması konusunda açık pencere bıraktı.

Ancak Cumhurbaşkanı Anastasiadis değişiklik yapılsa bile Meclisin yasa tasarısına ret oyu vereceğinden emin olduktan sonra yeniden Almanya Başbakanı ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Ancak Merkel telefon görüşmesinde lafı ağzında gevelemeye başlayarak, kararda yapılacak herhangi bir değişikliğin Troyka’nın onayından geçmesi gerektiğini belirtti.

Birkaç saat sonra Berlin’den yapılan açıklamada, önkoşulların yerine getirilmemesi halinde, Kıbrıs’a yardım yapılmayacağı yönünde Anastasiadis’e mesaj gönderildi.

Bu haber 316 defa okunmuştur

:

:

:

: