Larnaka’ya 5 milyar Euro indi

Yaklaşık iki haftanın ardından bugün (dün) yeniden açılacak olan bankalara sıcak paranın sağlanması için dün akşam üzeri sadece filmlerde gördüğümüz bir misyon gözler önünde serildi

POLİTİS GAZETESİ-AdamosAdamu

Yaklaşık iki haftanın ardından bugün (dün) yeniden açılacak olan bankalara sıcak paranın sağlanması için dün akşam üzeri sadece filmlerde gördüğümüz bir misyon gözler önünde serildi. EKT (Avrupa Merkez Bankası) tarafından gönderilen toplam 5 milyar euro, kargo uçağıyla Frankfurt’tan, dün akşam üzeri saat 4 buçukta Larnaka havalimanına indi.

Milyonların gelmesiyle ilgili, Merkez Bankasının ötesinde hem havalimanı yetkililerinin hem de Kıbrıs polisinin haberdar oldukları görülüyor. Varmasıyla birlikte, çok değerli kargo yoğun güvenlik önlemleri altında birbirine bağlı dört araca konuldu. Birkaç dakika sonra ve polisin adamlarının, araçlarının ve helikopterlerinin ve MMAD’ın eşlik etmesiyle, Lefkoşa’ya doğru yola koyuldu. Yaklaşık 200 metre uzunluğunda olan alay, Kıbrıs Merkez Bankasına gitti ve akşam üzerinden sonra ve gece geç saatlere kadar sıcak para kamyonlar ve konteynerler tarafından AyiosParaskevi’nin kasalarına taşındı. Bugün, (dün) yaklaşık 5 milyar Euro’dan daha fazla paranın yine yoğun güvenlik önlemleri altında bankalara kanalize edilmesi bekleniyor.


ÇAĞRILAR VE HAZIRLIK

Bu arada, bugün (dün) bankaların açılmasından önce, partiler, sosyal ortaklar ve diğerleri dün mevduat sahiplerine toplu para çekmemeleri ve bankaların ve ekonominin desteklenmesi için sorumluluk ve duyarlılık göstermeleri çağrısında bulundular. Kıbrıs Banka Çalışanları Birliği (ETİK), banka çalışanlarının halka hizmet etmek için işlerinin başına geri dönmeye hazır olduklarını ifade etti. ETİK açıklamasında aynı zamanda, ülkenin geçirmiş olduğu kritik zamanların ve birçok hemşerilerinin girmiş olduğu trajik durumun da farkında olduklarını ifade ediyor. Açıklamada, ‘Fakat hepimiz aklımızda tutmamız gerekir ki, biz banka çalışanları olarak, hiçbir sorumluluk taşımıyoruz, tam tersi meslektaşlarımız bizzat suç eylemlerinin ve/veya yıkıma götüren ihmallerin kurbanıdırlar ve bazıları çok trajik bir durumda bulunuyor. Bu nedenle, herhangi bir meslektaşımıza öfke taşımak haksızlık olur, bir kez daha herkesi, bu koşullar altında sabırlı, sakin ve anlayışlı olmaya davet ediyoruz. Biz, Banka çalışanları olarak, görevimizi tam olarak yerine getireceğiz ve yarın ve her gün her zaman olduğu gibi, ekonominin düzene girmesi ve ülkemizin kurtulması için yoğun bir şekilde çalışacağız’ şeklinde ifade ediliyor.
Bu haber 385 defa okunmuştur

:

:

:

: