Sosyalizm cennetinden Avrupa cennetine bir bilet : Annan Planı….

Ütopik sosyalizmi bir kenara bırakırsak,Karl Marks ve Engels ; bilimsel sosyalizm dedikleri kurama göre, Hegel’den aldıkları yine Marks’ın söylemi ile ters duran diyalektik yöntemi...
Mustafa Ulaş

Ütopik sosyalizmi bir kenara bırakırsak,Karl Marks ve Engels ; bilimsel sosyalizm dedikleri kurama göre, Hegel’den aldıkları yine Marks’ın söylemi ile ters duran diyalektik yöntemi,ayaklarının üzerine diktiği bu yöntemden hareketle,bütün toplumların zorunlu olarak evrime ve dönüşüme uğrayarak,sadece işçiler için bir cennet,bir demokrasi,bir özgürlük sistemi olan sosyalizme geçileceğini ve daha sonra da bu diyalektik dönüşüm toplumları tam bir cennet,komünizme götüreceğini iddia etmişler fakat diğer bir çok bilim adamı gibi bir çok öngörülerinin doğru olamadığını hayatın pratiği ortaya koymuştur.

Bizde de SOL parti,grup ve kişiler,Sovyetler çökmeden önce, her şeylerini,umutlarını,hayallerini sosyalizm cennetinin geleceğini,Goduyu bekler gibi beklemişler; var olan prateik hayata tu kaka demişler,daha iyi yaşamayı hep bu sosyalizm cennetinin gelmesine kadar ertelemişlerdir.
Bu nedenle, o dönemde iktidarda olan sağ partileri Avrupa’nın, Emperyalizmin işbirlikçileri,kuklaları ve ajanları olarak suçlamışlar; bunları, sosyalizm cennetine giden yolun düşmanı ilan etmişlerdir.
Sovyetler çöker.Bizim sol yine elini taşın altına koymaz.Bu defa,daha önce emperyalist dediği Avrupa cennetinin ipine sarılırlar,televizyonlara çıkarak Avrupa pasaportlarını göstererek, gazetelerinde Amerikan evlerini basarak barış olunca size bu evler verilecek diyerek birkaç yıl önce söylediklerinin 180 derece tersini söylemiş ve daha önce Avrupa’nın Amerika’nın Emperyalizmin uşakları dedikleri SAĞI Avrupalı olmamakla,buna karşı çıkmakla suçlamışlardır.Yine ellerini taşın altına koymadan AB cenneti gelecek ,her şey bitecek demişlerdir.

Bu AB cenetinin bileti ise Annan Planı idi.Kaç plan geldiyse hepsini gözü kapalı kabul ettiler.Kendilerinin daha önceki söylemine göre Emperyalizmin kabesinden gelen bu plana hayır diyenler vatan haini,insanlık,özgürlük,demokrasi düşmanı idi.
Yunanistan’a AB geldi, battı.Rum tarafına AB cenneti geldi battı.Biz de içinde olsak şimdi batmış olacaktık herhalükarda.

Bu söylediklerimiz bizim bir anlaşma istemediğimizi göstermez.Bizler gerçekten bir anlaşmanın zorunluluğuna inanıyoruz.Ama nasıl? Tek devlet,tek egemenlik,tek vatandaşlık değil; mümkün olduğu kadar gevşek bir federasyon ve mümkün olduğu kadar her federe birim uzunca bir süre kendi toprağı üzerinde ( iki bölge) yaşayacak bir anlaşma.Yine uzunca bir süre geçiş süreci öngörülmeli,her şey yavaş yavaş rayına oturmalı,yoksa çıkan sorunların altında kalırız.
Yine biz ne Rum, ne Yunan ve ne de Elan düşmanıyız.Bizler bu dünyada insanların sosyal,psikolojik, maddi ve manevi sağlıklı yaşamasını istiyoruz.Aynı yaşam şartlarını komşumuz Rumlar için de istiyoruz.

İşte o zaman dünyasal cennetin nimetlerinden yararlanma imkanını yakalarız.
Bu haber 5288 defa okunmuştur
  • mustafa ulaş lefkoşa ince  NY - 11.04.2013 mustafa ulaş lefkoşa; Peki sizce neler yapilabilir? Hos hepimiz konusuyoruz. Hepimiz sorunlarin oldugunu ve sorunlarin yikici bir boyuta ulastiginin farkindayiz. Siyasiler bir taraftan, siz gazeteciler bir taraftan biz yorumcular bir taraftan akil fikir veriyoruz ornekler vs vs. Sizce nereden ve nasil baslanmali. Nasil bir cozum? Kisisel vurdum duymazlik toplumsal vurdum duymazligi beraberinde getiriyor. Ben/ biz merkeziyetcili ve ben/ biz odakli bir anlayis nasil yikliacak? Kulturumuzden?!! gelen Insanlari bireylere kadar bolen, bir anlayis nasil degisecek?Nasil bir katki koyacagiz? Saygilar.
  • Isimsiz ince  NY - 11.04.2013 Avrupanin ve Amerikanin altyapisi, insanlara sunmus olduklari hizmetler, senin goremiyecegin kadar ileri. Insallah gunun birinde memlekette ayni hizmetleri alir. Idarecilikte kiyaslama denen bir olay vardir ve sen Batinin iyi yonlerini ornek alip memleketini bir adim one gecirebilirsin. Ama illaki batiyi oldugu gibi dersen icinden cikamazsin, cunku batininda kendi toplumunu icten ice yikan sorunlari vardir.
  •    - 11.04.2013 avrupanın neyi cennettir acaba?ortalıgı cehenneme cevirdiler.kriz kriz kriz battı balık yan gider.
  • Sayın İnce mustafa ulaş  lefkoşa - 11.04.2013 Sayın İnce duyarlılığın için teşekkür ederim.Her şeyin başı ve sonu başka değişle amacı ve hedefi İNSAN olmalı,birey olmalı;bunların önündeki engeller kaldırılmalı,hayat kolay ve yaşnılır olmalı...Biz de buna katkı koymalıyız...
  • Mustafa ulaş lefkoşa ince  NY - 06.04.2013 Size tamamen katiliyorum genel anlamada , lakin is Kuzey Kibrisa geldigi zaman maalesef benim gozum de evrensel anlamda kabul goren idealler kisisel cikarlarin gerisinde kaliyor, zira oyle olmasa idi farkli bir ortam olurdu kanisindayim. Tabi ki bireysel olarak istinalar vardir onu da kabul ediyorum. Toplum ve bizleri yonetenlerin insanlara evrensel ideallerden bahsetip kendi cikarlarini da herseyin otesinde gormeleride bariz bir sekilde hep beraber yasiyoruz. Bunun orneklerini tarihe gitmeden yakin tarhimize bakarak gorebiliriz kanisindayim sizinde yazinizda cok guzel ozetlediginiz gibi. (Tepkim daha cok KUzey Kibrista yasananlara idi) ..Saygilar.
  • idealler Mustafa ulaş  lefkoşa - 31.03.2013 SAYIN İNCE, İdealler çoğu zaman kişisel çıkarları örtbas etmez..Galile,Buronu,Nesimi,Hallacı Mansur,Sokrates ve bir çokları idealleri için yakıldılar,derileri soyuldu,asıldı,bir çok ceza aldılar,işkenceye uğradılar...Hiçbirinin İDEALLERİ altında kişisel çıkarları yoktu.Lutfen bize öğretilen öğretilmiş çaresizlikten vaz geçelim...Saygılar
  • Sozum ince  NY - 30.03.2013 Gunes'in dogdugu yere, kendini gorebilecegin bir aynaya bakacaksin her zaman. 'Idealler' kisisel cikarlarlar'in ortbas edilmesi icin anlatilan hikayeler. Saygilar.

:

:

:

: