Keşke herkes Angolemli gibi düşünse

Ülkemizde her yıl meydana gelen trafik kazalarında yüzlerce insanımız ya hayatını kaybediyor ya da yaralanıyor sakat kalıyor.

Ülkemizde her yıl meydana gelen trafik kazalarında yüzlerce insanımız ya hayatını kaybediyor ya da yaralanıyor sakat kalıyor.

Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarıyla, dünyanın diğer ülkelerinde meydana gelen trafik kazalarının nedenleri arasında fark yok. Araştırmalar trafik kazalarının meydana geliş nedenlerinin “yüksek hız, öndeki aracı hatalı geçme, öndeki araçla aradaki mesafeyi korumama, alkollü araç kullanma“olduğunu gösteriyor.

Trafik kazaları konusu öncelikli halledilmesi gereken bir konu. Çünkü, meydana gelen trafik kazaları nedeniyle felaket haberi olmayan tek günümüz geçmez oldu. Bir yakınımız mahalledeki markete gitse acaba sağ salim geri dönecek mi diye endişelenir hale geldik.

Bugün mecliste bu konu gündeme getirildi. Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gazimagusa Milletvekili Hüseyin Angolemli tarafından. Angolemli’nin sıraladığı nedenlerin bir çoğunun trafik kazalarının bilinen nedenleri arasında yer almasına ragmen kurallara uyulmadığına yönelik yaptığı eleştiriyi ve belediyeler ile karayollarının cezalandırılıp cezalandırılmadığını önemsiyor ve altını kalınca ciziyoruz.

Kurallar romantizm olsun diye ortaya çıkan bir dekor değildir. Kurallar uzun geçmişe dayanan bilgi birikimi, gözlem, deney-araştırmalar neticesinde ortaya çıkarılmış düzenlemeleri içerir. Bu nedenle karayollarında olması gereken fakat olmayan her trafik levhası yada işaretleri için ve bunlara uymamanın neticesinde bir bedel mutlaka öderiz. İşte bu bedele dikkat çektiği için Angolemli’ye teşekkür ederiz. Bizcede sadece karayolları yada belediyeler değil, herkes ve hepimiz kurallara uymalıyız. Görev ve sorumluluğunu yerine getirmeyen kim olursa olsun ortaya çıkan bedeli ödemeye ortak edilmelidir.

Bu bedeli öderlermi bir gün bilinmez ama bizim oyucularımıza bedel ödememeleri için tavsiyelerimiz: Süratin muhtemel bir felakete davetiye olduğunu biliniz. Seyir halindeyken belirlenmiş hız limitlerine mutlaka uyunuz. Emniyet kemerinin olası bir kaza durumunda hayatınızı kurtarabileceğini unutmayınız. Öndeki araçla aranızdaki mesafenin o anki hızınızın yarısı kadar olmasına özen gösteriniz. Nedeni ne olursa olsun uykulu veya yorgunsanız araç kullanmayınız. Önünüzdeki aracı geçerken gerilim yaratmayınız, öğretilen kuralları hatırlayınız. Asla ve asla Alkollü iseniz direksiyonun başına geçmeyiniz. Bana bir şey olmaz, beni alkol etkilemez yalanına kendinizi kaptırmayınız. Alkollü araç kullanarak tehlikeye attığınızın sadece kendi canınız olmadığını unutmayınız. Çocukaları ön koltuklara almanın sevgi ve şefkat göstergesi olmadığını biliniz. Köprülerde, virajlarda, tepe üstlerinde yani görüş açısını engelleyen yerlerdeönünüzdeki aracı geçmeye çalışmayınız. Asla cep telefonuyla konuşarak araç kullanmayınız.

Kısaca kurallara uyunuz, başkalarına saygılı ve çevreye duyarlı olunuz. Sürücüleri böyle olan toplumda yaşamanın huzur ve mutluluk verici olacağını, trafik kazalarının makus kaderimiz olmadığını unutmayınız.
Bu haber 8551 defa okunmuştur
  • İhabrcılar aranıyor Sidneyli KML   - 03.05.2013 Önce Trafik derneğinden Avcı işe müdahil oldu, her yer kamera doldu, cezalar ve kazalar arttı. Şimdide tüketiciler derneği olaya müdahil oldu. Hız yapanları ihbar edin diyor. Kim kime gıcıksa ihbar etsin der gibi. Ne yapacaksın ihbar ederlerse? Sorunu çözücü öneriler getiren bir Allah'ın kulu yok. Yazınızın sonundaki tavsiyelerinizi insanlara içselleştireceklerine cezayı artırın, kamera koyun, birbirinizi gammazlayın diye var olan sorunlara dev sorunlar ekliyorlar. Umarım bu yazınızı okurlar da akıllarını başlarına alırlar. Trafik sorununun eğitim işi ile çözüleceğini görürler. Vatandaşı kısıtlayan, toplumu birbirine düşüren, olaya maddi bakanları gerçeğe davet ediyorum. Showa dönük girişimleri ve açıklamaları kınıyorum

:

:

:

: