Türkiye’nin gururlandıran yükselişi

Anavatan Türkiye’nin içinde bulunduğu atmosferin, ülkemizi her yönüyle etkilediği bilinen bir gerçektir.

Anavatan Türkiye’nin içinde bulunduğu atmosferin, ülkemizi her yönüyle etkilediği bilinen bir gerçektir.

Özellikle 1990’lı yıllardan, AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılına kadar geçen sürede Anavatan da yaşanan her krizi bizler burada bütün ağırlığıyla hissettik.
Son on yılı aşkın süredir Türkiye her alanda dev atılımlara, yeni yatırımlara sahne oluyor. Rast gele seçilen her hangi bir günün ekonomi haberlerine göz atıldığında bile, dünyada yaşanan sert düşüşe rağmen Türkiye’de istikrarlı yükselişin kesintisiz devam ettiğini görmek mümkün.

 Sinop'ta 22 milyar dolara mal olacak nükleer santral projesi için Japonya ile hükümetlerarası anlaşma imzalandı.
 3. havalimanı ihalesini, 22 milyar 152 milyon Euro'yla Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu kazandı. İhale sonucunu yorumlayan uzmanlara göre, KDV ile 26 milyar 142 milyon Euro'ya çıkan rakama bir de 10 milyar Euro'yu bulan yatırım bedeli eklenecek.
 Merkez Bankası'nın toplam rezervleri geçen hafta 3 milyar 416 milyon dolar artarak tarihin en yüksek seviyesi olan 135 milyar 245 milyon dolara yükseldi.
 Nisan ayında enflasyon frene bastı, artış beklentilerin altında kaldı.
 Bazı bankalar, Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından konut kredisi faizlerini düşürdü.
 Borsa İstanbul 100 endeksi, ilk seansta tarihinin en yüksek seviyesi olan 89.968,80 puana kadar yükseldi ve seansı 89.303,45 puandan tamamdı
 Türk Hava Yolları, Barcelona ve Manchester United'dan sonra bir futbol deviyle daha anlaştı. Şampiyonlar Ligi finalisti Alman Borussia Dortmund ile sponsorluk sözleşmesi imzalandı. Sarı siyahlılar da bundan böyle uluslararası maçlara ve kamplara THY ile uçacak.
 -Bahar ekonomik tahminler raporunu yayımlayan AB Komisyonu, Türkiye'nin gelecek yılki büyüme beklentisini de yüzde 3,8'den 4'e çıkardı.

Bunlar, Türkiye’de ekonimiyle ilgili dün yazılan haber içeriklerinden bir kaç tanesi.

 Kriz Kahini olarak bilinen ekonomist Nouriel Roubini ABD Merkez Bankası Fed'in genişlemeci para politikasının 2008'dekinden daha şiddetli bir krize yol açabileceği uyarısında bulundu.
 Avrupa Birliği Komisyonu, Fransa'ya, bütçe açıklarını euro kriterlerine uygun hale getirmesi için 2015 yılına kadar süre verdi.
 Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı mart ayı itibariyle yüzde 12,1'e yükselerek tarihi zirveye çıktı. İşsizler ordusuna sadece mart ayında Euro Bölgesi'nde 62 bin ve AB genelinde 69 bin kişi eklendi. İşsiz sayısındaki artış son 12 ayda ise Euro Bölgesi'nde 1,7 milyon ve AB'de 1,8 milyon düzeyinde gerçekleşti.
 Yunanistan’da 2.8 milyar euro için 15 bin kişi işsiz kalacak.
 Yunanistan'da işten çıkarılmaları öngören yasa onaylandı. 4 bini 2013 yılı içerisinde olmak üzere, 2014 yılı sonuna kadar 15 bin devlet memurunun işten çıkarılacak.

Bunlarda AB’de ekonomiyle ilgili dün yazılan haberlerden bazılarıydı.
Bu haber 5295 defa okunmuştur

:

:

:

: