Azerbaycan bayrağı aradı gözlerimiz

Her milletin geçmişinde yaşanmış, toplumsal belleklerinde derin izler bırakmış anıları vardır.

Her milletin geçmişinde yaşanmış, toplumsal belleklerinde derin izler bırakmış anıları vardır. Bu anılar çoğunlukla o milletin yaşadığı kara günlerden, verdikleri zorlu mücadelelerden oluşur.
Milli Bayramlar da esasen, yaşanan zorlukların neden-sonuç ilişkisi içerisinde gelecek kuşaklara aktarılmasını ifade eder.
Yaşanmış olayların gelecek nesillere aktarılması o milletin fertlerinin ortak duygu çemberi etrafında bir araya gelmesini sağlar. Aynı zamanda geçmişte yapılan hatalardan ders çıkarılmasına imkân verir. Milli içerikli bu türden günlere hemen her ulusta rastlanır. Amerikan Bağımsızlık Günü, Cumhuriyet Bayramı, Kanada Günü gibi…
Bizimde her millet gibi geçmişte yaşadığımız yürek burkan, göz yaşartan anılarımız, bu gözyaşı ve acı dolu günleri gelecek nesillere en yalın haliyle aktardığımız milli günlerimiz var.
39 yıldır coşkuyla kutladığımız 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı da bunlardan biri. Hani dedik ya acı ve gözyaşıyla geçmiş kötü günleri anımsatır bu bayramlar. Bizim milli hasletlerimizdendir dara düşmüşe, yolda kalmışa yardım etmek…
Mensubu olduğumuz kültür renk, din, dil, milliyet ayrımı yapmaksızın en az kırk komşumuzdan sorumlu tutar, iyi günlerin sevincini birlikte yaşamayı, kötü günlerin zorluklarını birlikte göğüslemeyi gerekli kılar.
Doğal olarak kötü günlerimizde dostlarımızı yanımızda görmek isteriz. Hele böyle özgürlüğümüzü kazandığımız günlerde daha bir farklı duygularla ararız dostlarımızı.
Böyle günlerimizde Ermenilerin yokluğunu umursamayız… Güney Kıbrıs’ın kin ve düşmanlık dolu sözleri yaralamaz bizleri…
Ama Azerbaycan’ın bırakın yokluğunu, baştan savma olarak algılayacağımız mesajı bile derinden yaralar, içimizi kanatır.
Her 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramında olduğu gibi başta Azerbaycan olmak üzere dost ve kardeş ülkelerin bayraklarını aradı meydanlarda gözlerimiz… Ama göremedi…
Haber bültenlerinde kardeşlik vurgusu yapan Azerbaycan temsilcisinin her Türkün ruhuna huzur veren Azeri şivesiyle kardeşlik namelerini bekledik... Ama duyamadık… Türkmenistan’da yoktu, Kazakistan da... Kırgızistan da yoktu Özbekistan da törenlerimizde…
Başta Azerbaycan olmak üzere bütün Türk ülkelerinin yöneticileri bizim yöneticilerimiz de dâhil- kendilerini gözden geçirmeli, kardeşlik duygularının zayıflamasına hizmet edecek davranışlardan uzak durmalıdırlar... Farklı coğrafyalarda yaşasakta ortak Türk tarihinin satır satır yazıldığını unutmamak, nasıl yer almak istediğimize karar vermek ve ona göre eylemlerimizi belirlemek gerekir. En azından bu yapılmalıdır.
Kutlamalara katılan ve hafızalarımızda kalan tek isim sanırım Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Kırım Tatar Milli Kurultayı Kiev Delegesi-Kırım Tatarları Derneği Başkanı Aslan Ömer’di. Bu iki isme hem aramızda bulunmalarından dolayı hem de sıcak mesajlarından dolayı teşekkür ediyoruz.
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramımızı kutlar Anavatan’a şükranlarımızı sunarız.


Bu haber 9608 defa okunmuştur
 • Yurdagül Girne produce of Turkey Memo  london - 25.07.2013 istersen 1 millet 12 devlet falan de sorun deil, seninle o konuları tartışmak isteyen kim, sen o konuşmalarını sevdiğin Aliyev e git sor bunları neden söyledi diye bi de herkesi ahmak yerine koymaktan vazgeç , Kazakistanın sizleri neden paketledigini, Özbeklerin 3-4 yıl TC pasaportuna neden vize vermediğini, Türkmenistanın neden vizeleri kaldırmadığını vs vs de yaz da (işine gelirse tabii ) bize boş Türk Birliği masalları anlatmaya kalkma biraz dünya basınını oku hatta Azeri basınını tavsiye ederim. Saygılar.
 •    - 25.07.2013 YURDAGUL GIRNE,BEN UMARDIM KI DOGRULAR VE GERCEKLER KARSISINDA OLGUN DAVRANIP KARSI YORUM YAPMAYASINIZ.AM ANLASILDI KI SIZ COCUKLAR GIBI MIZMIZLIK EDIP BASKA VE BOS HAVALARLA CIRPINIP BIRSEY OLDUGUNUZU KANITLAMAYA CALISIYORSUNUZ.BEN SINIF OGRETMENI OLSAYDIM BOYLE CAHIL BIR TALEBEYI ANINDA SINIFTAN ATARDIM.DEGERSIZ VE TATSIZ TUZSUZ,HIC BILGI ICERMEYEN YORUMLARINIZDAN ARTIK VAZGECIN.BEN SIZINLE UGRASMAYACAGIM.CUNKU DUNYANIN EN YALIN GERCEKLERINI SIZE ACIKLADIGIM HADE ILLE DE BENIM DEDIGIM OLACAK PSIKOZU ICINDE NE YAZDIGINIZI DA BILMIYORSUNUZ.SIZINLE ARTIK BASKALARI UGRASSIN.LAF ANLAMAMAK DA BIR MEZIYETTIR!
 • Sn. Yurdagül Girne suleyman  Londura - 25.07.2013 yazım hatalarına takıp kelime oyunları yapmanız veya bişeyleri birileri ile tartışıp tartışmamanız. Aliyev in söyledikleri ve yaptıklarını saklamanıza ve örtmenize yetmez . Bi de maraşla ilgili yazınızda Denktaş'ın 1960 anlaşma 'TASLAGI'na şerh koydugunu yazdınız. Bu şerh esas anlaşmada olmadığına göre yine de imzalamışlar anlaşmayı ve 'Yandı gülüm keten helva' durumları oluşmuş . TASLAGA şerh koydum diye dünyada hangi hakimin karşısına çıksan sana gülerler . Dvam etmek isterseniz bulun o taslagı da , eminim sadece Denktaş taki kopyasında vardır o şerh . Kolay gelsin :)
 • Memo 2 Millet değil... Yurdagül  Girne - 24.07.2013 Memo Madein London. O söz, 2 millet 1 declet değil. Doğrusu ' 1 Millet 2 devlet'. Bu basit deyimi bile yanlış yaznala ne wikileaksi, ne osmalıcılığı, ne de arka bahçe, ön bahçe gibi meyve yetişen hayati öenem sahip alanları tartışırım. Asla tartışmam.
 • Bunlar akılcı sözler değil Yurdagül  Girne - 24.07.2013 Yeryüzünün en kaliteli, bu coğrafyanın en dürüst insanıymış gib davranarak bana cvap vermenize gerek yok. Azerbaycan'ın kardeş olduğunu anlamak içinde prof. lmaya gerek yok. Köydeki koyun çobanı bile bilir bunu. Aynı ecdadın soyu, aynı derenin suyu olduğumuz. Eleştirmek fener gibi aydınlatıcı olmalıdır. Kılıç gibi keskin olursa onun adı eşkıyalık olur. Haramimisiniz siz? Kardeşini tanımıyorsanız bu sizin suçunuz? Aslında buna başka şey de denir ya neyse.. Eleştirimde bile ölçüyü koruyorum gördüğünüz gibi. bunun nedeni yazamamak değil. Kelimelrin boğazımda düğümlenmesinin nedeni, aynı ağacın meyveleriyiz ondan. Akıllı olun değerli ve sevgili, birazda saygısız arkadaşlarım..
 •    - 24.07.2013 BAZI YORUMCULAR AZERBAYCAN HAKKINDA O KADAR CAHIL KALMISLAR KI BUNU MANTIK KABUL EDEMIYOR.AZERBAYCAN'IN VE ILHAM ALIYEV'IN,AYRICA BABASI MESHUR HAYDAR ALIYEV'IN TC'YE YAKIN DURMAMALARININ SEBEPLERINI BILIYORMUSUNUZ?AZERBAYCAN'IN IKINCI C.B.EBULFEZ ELCIBEY,TC ILE BIRLESMEYI HAYAL EDIYORDU.BU UGURDA TC'DEN DE GIZLI GUCLER BAKU'DE DEVREYE GIRMISTI.AMA BU TEHLIKELI GIDISATI GOREN IC MUHALIF DINAMIKLER,RUSYA VE IRAN UCLUSUNUN DARBESI SONUCU ELCIBEY 1993 YILINDA DEVRILIR.YERINE DE RUS PARLAMENTOSUNDAKI ESKI KOMUNIST HAYDAR ALIYEV GECER.TEYYIP'IN BOLGEMIZDE BIR SUNNI IMPARATORLUGU KURMA HAYALI,ISTE SII OLAN AZERBAYCAN'DAN VE IRAN'DAN COK SERT TEPKI AIR.OGUL ILHAM ALIYEV DE SII OLAN AZERILERIN DOGRULTUSUNDA TC ILE YAKIN TEMASDAN KACINIR.DOGRUSU DA BUDUR.TC,AZERBAYCAN'DA SABIKALIDIR.SIMDI SURIYE'DE DE SABIKALI OLDUGU ICIN OBAMA ONU HARCAYACAKTIR.YURDAGUL GIBI YORUMCULARIN DUNYA BILGILERINE SADECE ACIYORUM!BIRSEY BILMEYEN CAHILLER ARTIK YORUM YAPMASIN.ISTE DERSINIZI VERDIM.
 •    - 23.07.2013 YURDAGUL-GIRNE.ANLADIGIMA GORE ILKOKULU ZORLA BITIRMISSIN.EN YUKSEK TAHSILIN IYI KI ANAOKULU OLMAMIS.SEN ,BENIM YORUMLARIMI CURUTMEK ICIN BIR HICSIN.SEN GIT DE PROFESORLERINI YOLLA.ONLAR DA YORUMLARIMIN KARSISINDA YETERSIZ KALACAKTIR YA.
 • ONUNCU KÖY HAMDİ  KÜÇÜK - 23.07.2013 abartı değil hassas bir durum sözkonusudur, bazı günler bazı anlar vardır dostlaRINIZI YANINIZDA GÖRMEK İSTERSİNİZ, birlik ve dirlik olmak bu günlerde belli olur,dosta güven düşmana korku bu günlerde belli olur...
 • neyin kutlamasi?? yani   - 23.07.2013 Aliyev herhalde bu sene' SEHITLERIMIZI ANMAK ICIN camide dua etmistir...
 • dalgami geciyorsunuz memo  london - 23.07.2013 WikiLeaks’ten Aliyev gecen . yıl ABD Bakü Büyükelçisi Richard Morningstar'la görüştüğünde, Türkiye’nin giderek İslamileştiğini, camilerini, kanaat önderlerini kendilerine ihraç etmeye çalıştığını, hattâ Azerbaycan Ordusu’nun içinde de uzantıları olduğunu öne süren açıklamalarda bulundu. -------- OSMANLICILIK'TAN KORUNMAK Azeri lider, Türk hükümetinin kendilerine “arka bahçe” muamelesi yapmaya çalıştığını da öne sürerek, “Tüm amacımız kendimizi Yeni Osmanlıcılık’tan korumak” şeklinde konuştu.--------- Daha cok ornek verilebilir .2 millet 1 devletmis giciklayin da gulelim yoksa insanlari aptalmi saniyorsunuz
 • Yurdagül Girne ince  NY - 23.07.2013 Yurdagül Girne: Orta asya cumhuriyetlerinde is yapmis, fabrika sahibi bir kac tanidik vardi. Hatta bir tanesi ile son 10 yildir duzenli olarak gorusuyorum her Amerikaya gelisinde ve Maalesef onun yalancisi olarak TClilerin itibari pek iyi sayilmiyor. Ates olmayan yerden duman tutmezimis. Saygilar.
 • Aliyeve haksızlık yapmayın Yurdagül  Girne - 23.07.2013 Doğru Aliyev'e haksızlık etme. Ben İlham Aliyevin konuşmalarını seviyorum. Hiçte öyle Türkiye'ye yada Kıbrısa ters bir sözünü duymadım. Bu yazdıklarınızı okusa adam ne düşünür... Neden bu konuyu abartıyorsunuz anlamıyorum.
 • Gelmiştir Yurdagül  Girne - 23.07.2013 Normandiya çıkarması, rusya-nazi benzetmesi... Ayy inanamıyorummm. Bir insan ancak bu kadar saçmalar. Şu aziz nübarek günde yaptığın benzetmeler hiç yakışmadı. Mert bey haklı. Kafan iyi değildi kesin yazarken. Yoksa bizim milletin en uç görüşlüsü bile bu kadar saçmalamaz. Tabiki Azerbaycan gelmeliydi. Ben geldi biliyorum. Azerbaycan kaçırmaz böyle günerimizi...Olgun beyinde dediği gibi ıskalamaz. Olurya ıskaldıysa bir nedenle.. telefi eder. İlham Aliyev milli konulara hassastır... Germeyin ortamı..
 • KARDEŞLİK EDEBİYATI DOĞRU  LEFKOŞA - 23.07.2013 Aliyev'in Türkiye'ye VE Kuzey Kıbrıs Türklerine olan bakışı son dönemlerde zaten negatif olduğu herkesin malumu,öz kardeşin bu umursamaz tavrı onun utancı olmalıdır. ALİYEV DUYSUN: VATAN NE TÜRKİYEDİR TÜRKLEREDE TÜRKİSTAN / VATAN BÜYÜK VE MÜEBBED BİR ÜLKEDİR ADI: TURAN
 • BİR TESPİT BİR ANALİZ Olgun ser  magusa - 23.07.2013 Bilinmelidir ki Türk Dünyası denince akla Türkiyeden sonra Azerbaycan gelmektedir. Türk dünyasının önemli bir ülkesi kardeş Kıbrıs Türk Halkının Miili gününü ıskalaması, görmezden gelmesi düşündürücü olmaktan ziyade İlham Aliyev için bir ayıp vesilesidir. Kardeş halklar böyle günlerde kardeşliklerini göstermelidirler bu da en azından söylemle başlamalıdır diyorum...
 • Saçma yaklaşım Dr. Mert  Lefkoşa - 23.07.2013 Öncelikle sayın editöre duygularımıza tercüman olduğu için sonsuz teşekkür ederim. Bir iyiliğe karşılık teşekkür etmek erdemdir. Onurlu insanlar nankör olmaz. Biz Kıbrıslı Türkler de onurlu insanlarız. Türkiye'yi de Azerbaycanı'da ayrı görmüyoruz. Farklı ülklerde yaşayan aynı milletin fertleriyiz. Asıl onursuzluk, attığımız her adımda, aldığımız her nefeste özgürlüğü doyasıya teneffüs etmemizi sağlayanlara teşekkür etmemektir. İnsanlık tarihi onurun çerçevesini böyle belirlemiştir. Normandiya falan salatası yapma. Ne alakası var normandiyayla. Buradaki insanlar türkiyenin bir parçasıydı. İngiliz ilhak etti, rumlar katletmeye kalktı. verdiğin örnekler çok saçma. İsmini falanda yazmamışssın. Sarhoşken yazdığın açık. Ayıldığında okursan saçmaladığını anlarsın belki. Azerbaycan gelmediyse bende yadırgadım gerçekten. ayıp etmiş. İlham aliyev buna açıklama yapmalı. Neden temsilci göndermedi diye. Azerbaycan vatandaşı olmasam bile Türklük ailesinin bir ferdi olarak bu açıklamayı isteme...
 •    - 23.07.2013 SN EDITOR,SERZENISLERINIZDE MAALESEF HAKSIZSINIZ.NEDENI DE MAKALENIZIN SON CUMLENIZDE SAKLIDIR.SIZ ANAVATANA SUKRAN CEKTIGINIZ ANDA KAYBETMEYE MAHKUMSUNUZ.BEN DE BIR AZERI OLSAM,ALLAHIN GUNU TC'YE SUKRAN CEKEN VE USTELIK BUNU TAM 40YILDIR YAPAN BIR KUCUK TOPLUMU DIKKATE ALMAM.ABD, O MESHUR NORMANDIYA CIKARMAsi AVRUPA KITASINI NAZILERIN ELINDEN KURTARMISTI.AVRUPA HALA DAHA ABD'YE SUKRAN MI CEKIYOR.YOOO!HAYIR!RUSYA DA DOGU BLOKU ULKELERINI NAZILERIN ELINDEN KURTARMISTI.SIMDI ONLARA HALA DAHA SUKRAN CEKEN ULKE MI VAR?YOOOO!HAYIR.BUNA BAGIMSIZ OLAN AZERILER DE DAHILDIR.ISTE BU AZERILER DIK DURARAK DEVLETLERININ VE HALKININ SEREFINI KORUMAKTADIR.SIZ ISE TUTTURMUSSUNUZ SIDDIM SENEDIR SUKRAN SANA ANAVATAN CEKIYORSUNUZ.INSANDA AKIL,MANRIK VE ONUR OLMALIDIR.BIZ KIBRISLITURKLER YUZLERCE YILDIR BU ADADA CATISIRKEN ADAYI RUMA TERKETMEYIP TC'NIN DE GUNEY SAHILLERINI KORUMADIK MI?BUNU NIYE SOYLEMIYORSUN?SUKRAN SIZE E KIBRISTURKLERININ TC'NIN GUNEYINI DE KORUMAK ICIN SAVASTIGI O YILLARA.SUKRAN SIZE!

:

:

:

: