Toplumsal Direniş Bayramı

Milletlerin geçmişinde yaşadıkları, kaderlerini derinden etkileyen birçok olay vardır. Her millet bu olayları gelecek nesillere aktarmak, kaybettiklerini yâda kazandıklarını unutmamak için bu günleri çeşitli etkinliklerle kutlarlar.

Milletlerin geçmişinde yaşadıkları, kaderlerini derinden etkileyen birçok olay vardır. Her millet bu olayları gelecek nesillere aktarmak, kaybettiklerini yâda kazandıklarını unutmamak için bu günleri çeşitli etkinliklerle kutlarlar.
Milli Bayramlar, bir ulusa, bir millete özel, o milletin tarihini yansıtan motifler taşımasıyla dini bayramlardan ayrılır.
Bizimde ulusça kutladığımız bayramlarımız, birlik ve beraberliğimizi güçlendirici nitelikte sadece bize özel motifler taşıyan, tarihin süzgecinden geçerek günümüze ulaşmış günlerimiz var.
Bugün Kutladığımız 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı da bunlardan biri.
Ağustos ayı sadece Kıbrıs Türkü için değil, bütün dünya Türklüğü açısından tarihin akışını değiştiren önemli olayların cereyan ettiği bir aydır. Kıbrıs’ın Osmanlılar tarafından fethi de,Türk Mukavemet Teşkilatı ‘nın (TMT) Kuruluşu da bu ayda gerçekleşmiştir. Birinci Dünya Savaşı neticesinde Mondros mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla, 1071’de açılan Anadolu kapıları Türklere tamamen kapatılmaya çalışılmış ve düşmanların bu çabası 30 Ağustos zaferiyle yine bu ayda başarısızlığa uğramıştır.
Kıbrıs Türk halkı olarak geçmişte varlığımıza ve özgürlüğümüze yönelen tehditlere karşı destansı mücadeleler verdik.Daha dün kadar yakın bir tarihte, Türk varlığını ortadan kaldırmak isteyen, bu cefakâr Milleti esaret altına almak isteyen Rum-Yunan ikilisine karşı verdiğimiz mücadele ve mücadelede kaybettiğimiz canlar hala hafızalarımızda ve hatıralarımızda tazeliğini korumaktadır. Bugün halkımızın büyük bir kısmı Güneyde bıraktıkları topraklarının kokusunu duymaya, yaşadığı acı, kan, gözyaşı dolu günleri de büyük bir ürperti ile hatırlamaya devam etmektedir.
Başbakan Sibel Siber’de açıklamasında önemli noktaların altını çizen bir açıklama yaptı. İşte o önemli olduğuna inandığımız açıklama:
Mücadelemizde her zaman adada barış ortamının korunması, kalıcı bir çözüm sağlanması ve Kıbrıs Türk halkının baskı ve şiddete boyun eğmeden, dik ve vakur varlığını sürdürmesi yönünde elimizden gelen bütün çabayı gösterdik.”
“Kıbrıs Türk halkı, bugün kurmuş olduğu devletine ulaşıncaya kadar, barış, huzur ve istikrarlı yaşam şartlarını elde etmek adına çok meşakkatli bir yol kat etmiştir. Yaşanan süreçte, dünyanın gözü önünde baskı ve ambargolarla gelen zorluklara maruz kaldık, birçok can ve mal kaybına uğradık, büyük acılar çektik ama halkımız çözüm ve barış yanlısı iradesini canlı tutmuş bu yönüyle bütün dünya kamuoyunun takdirini kazanmıştır”
Birincil görevin, ülkeyi kendi ayakları üzerinde duran yapısıyla yarınlara taşımak, daha mutlu ve refah bir yaşam seviyesine ulaşmasını sağlamak olması gerektiğini söyleyen Siber, “Toplumsal Direniş Bayramı vesilesiyle halkımıza huzur dolu ve barış içerisinde nice günler diler, tarih boyu toplumsal varoluş mücadelesine emek veren herkesi minnetle, bu uğurda şehit olanları rahmetle anarım” dedi.
Bizlerde Halkımızın Toplumsal Direniş Bayramını kutluyor, şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyor, mücadelede emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyoruz.

Ne var bu dünyada sana yakışan,
Alnında bir zafer sabahı kadar;
Sen Mehmetçik, söyle büyük kahraman,
Sana zafer kadar yakışan ne var?
Bu haber 5229 defa okunmuştur

:

:

:

: