Tıpkı bizdeki gibi!

Enteresan, bakın dünyada neler oluyor
Birol Kaya



Enteresan, bakın dünyada neler oluyor.


New York’un “demokrat” valisi var, Obama’nın has adamı, David Paterson... Bu vali beyzbol efsanesi Yankees’in taraftarı... Geçen seneki final maçını, en faça koltukta seyretti.


Gel gör ki, “şerefsiz” New York Post Gazetesi, merak eder, Yankees Kulübü’nü arar, Vali’nin kaç biletaldığını, parasını ödeyip ödemediğini sorar. ABD bizim gibi “ileri demokrasi” ülkesi olmadığı için, “kabile devleti” olduğu için, “Sana ne lan” diyemezsin, cevaplayacaksın.
Yankees Kulübü, Vali’ye beş bilet verildiğini, parasının ödenmediğini açıklar. Niye ödenmemiş? “Resmi görevli” olarak geleceği bildirilmiş, resmi görevliden para alınmıyor. Gel gör ki, “haysiyetsiz” New York Post Gazetesi, bu sefer, neden bir tane değil de, beş tane bilet verildiğini merak eder. Araştırır... Vali’nin iki yardımcısına, oğluna ve oğlunun arkadaşına “avanta” bilet aldığını ortaya çıkartır..


Haşırt diye manşet yapar. Buyrunburdan yakın... Manşetteki soru basittir: “Avanta bilet rüşvet değil mi?”


Vali tutuşur... Yankees’le temas kurup, parayı ödemek istediğini söyler. Orası “yalakalar devleti” olduğu için, Yankees kulübü “Reca ederim efenim, ödenmiş kabul edelim” diyemez maalesef... “Kredi kartı numaranızı verin,tahsil edelim” der. Vali “ebelekgübelek” der.


Çünkü kredi kartından öderse, ödeme tarihi ortaya çıkacak. Yani, maçtan önce değil, gazetenin manşetinden sonra mecburen ödemek zorunda kaldığı anlaşılacak. Hal çaresi?


Vali der ki: “Çek vereyim!” Verir çeki... Ancak, cinlik eski tarih atar. Böylece, sanki maçtan önce parayı ödemiş gibi olur. Sonra da utanmadan basın toplantısı yapar, “İftira atıyorlar...

İşte ödediğim çek” der.


Gel gör ki, “karaktersiz” New York Post’un manşeti, ihbar kabul edilmiştir. “Badem bıyıklı” polis devreye girer. Çek, adli tıp tarafından incelenir. Mürekkep testi çeke atılan tarihin çakma olduğu kanıtlanır. New York Post manşeti dayar:


“Vali yalan söylüyor!”


Hadi bakalım, New York Eyaleti Dürüstlük Komisyonu devreye girer iyi mi... Dedim ya, orası bizim gibi “ileri demokrasi” ülkesi olmadığı için, böyle saçma sapan komisyonları var...

Toplanır, haşırt diye 62 bin 500 dolar cezayı geçirir Vali’ye. 2 bin 500 dolar bilet parası, 60 bin dolar yalan söylediği için!


İşin “hazin” tarafı... Dürüstlük Komisyonu’nun üyeleri, bizzat vali tarafından seçiliyor. Yani,

“Koltuğumuzu ona borçluyuz, pisliğini örtelim, aklayalım” demiyor “nankör” herifler.


Netice? Uçtu vali. Obama çıkıp “Kefilim” demedi. Zart diyedeğiştirildi. İnsan içine çıkamıyor şu anda.

Bu haber 817 defa okunmuştur

:

:

:

: