Ve gündem soyadı

Son günlerde gündemin en gözde konularından birisi, kadınların soyadlarını kullanıp kullanmaması konusu oldu.

Son günlerde gündemin en gözde konularından birisi, kadınların soyadlarını kullanıp kullanmaması konusu oldu. CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya ile CTP-BG eski Milletvekillerinden Nazım Beratlı arasında, sosyal medya üzerinde yaşanan ve saygı çerçevesinden uzak bir üslupla gerçekleştirilen tartışma ile gündeme oturan konu, ülke genelinde dikkati çekti.
Aslında konu ‘Aile Yasası’ kapsamında yapılacak yeni düzenleme ile ortaya çıktı. Düzenlemeye göre; “
* Evlilik birliğinin tarafları uzlaşmaları halinde ikisinden birinin soyadını aile soyadı olarak taşırlar.
* Aile soyadı konusunda taraflar uzlaşmazsa ve bekarlık soyadlarını kullanmaya devam etmek isterlerse bunu nikah sırasında beyan ederek bu haklarını kullanabilirler.
* Aile soyadı konusunda uzlaşmış çiftlerin çocukları üzerinde uzlaşılmış soyadını taşır.

* Aile soyadı konusunda uzlaşı yoksa çocuklar hem annenin hem babanın soyadını alabilir ve bir çocuğun ikiden fazla soyadı olamaz. ' deniliyor.
Yani düzenlemede aslında konu gayet açıkça vurgulanıyor.

“TARAFLARIN KARŞILIKLI ANLAŞMASI İLE”…

Kısacası konunun tartışılacak pek de bir tarafı yok. Ancak ülkemizde polemiğe girmenin bir hastalık halini almış olması ve kişilerin sosyal medya üzerinden kendilerini ön plana çıkarma gaileleri, bu gereksiz tartışmanın da gündem olmasını sağlamış. Burada elbette ne Derya’ya, ne de Beratlı’ya herhangi bir sözümüz yok. Herkes dilediği gibi, görüşünü ortaya koyabilir…

Ancak bu konunun, başta da dediğimiz gibi tartışılacak bir tarafı yok!
Evlenecek çiftler anlaşmış oldukları doğrultuda, diledikleri soyadını kullanır veya kullanmaz. Bir soyadı konusundan da mesele çıkmaz!
Yani bir bir daha iki… Gerisi yurdum polemiği…

Bu haber 5139 defa okunmuştur

:

:

:

: