Suyun akıbeti ne olacak?

Geçtiğimiz gün, Türkiye Cumhuriyeti Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katılımı ile ‘Asrın Projesi’nin önemli bir ayağı tamamlanmış oldu.

Geçtiğimiz gün, Türkiye Cumhuriyeti Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katılımı ile ‘Asrın Projesi’nin önemli bir ayağı tamamlanmış oldu. Su altından gelen 66 kilometrelik boru hattının, son parçası da monte edildi. Ve Bakan Eroğlu, ilk su verme işleminin, 29 Ekim’de başlayacağını, 31 Aralık’ta ise tüm KKTC’nin suya kavuşacağını müjdeledi…
Ancak halen su konusu ile ilgili net bir şekilde cevaplanmayan sorular olması, özellikle suya en fazla ihtiyaç duyan üreticiler tarafından tekrar gündeme getirildi.
Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan ve Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın “Türkiye’den gelecek suyun tarımda ve üretimde kullanılıp kullanılmayacağına dair bilgileri olmadığını, ilgili makamların üretici birliklerine açıklama yapması gerektiği” yönünde açıklamalarda bulundu.
Star Kıbrıs’a konuşan birlik başkanlarının açıklamaları, gelecek olan suyun, tarımsal amaçlı kullanılabileceği yönünde bir umut barındırmadığını ortaya koydu. Bu noktada üreticiler, Tarım Bakanlığı’nın, hususla ilgili net bir açıklama yapması gerektiğinin de altını çizdi.
Evet, ‘Asrın Projesi’ belki de dünyada eşine az rastlanır projeler arasında… Su konusu, KKTC’nin uzun yıllardır mücadele verdiği ve bir türlü kalıcı bir çözüme ulaştıramadığı konuların başında! Ve şimdi gelinen aşamada, KKTC halkının uzun yıllardır özlemini çektiği su temini, son aşamasında…
Peki, üreticilerin de sormuş olduğu gibi, bu suyun yönetiminin kimde olacağı, hangi bölgelere ne amaçla verileceği, fiyatlandırması gibi konularda, ne zaman ve kim tarafından net bir bilgi verilecek?
Bu noktada başta Gıda Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı olmak üzere, ilgili kurumlardan net bir yanıt bekliyoruz. Gelecek suyun akıbeti ne olacak? 

PGM Manavoğlu’ndan örnek davranış
Polis Genel Müdürlüğü’ne Genel Müdür atanmamasının üzerinden uzun bir zaman geçti. Ve sonunda Genel Müdürlük mevkiine, Polis Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten, Süleyman Manavoğlu atandı. Manavoğlu’nun göreve geldiği ilk gün, yani dün; yapmış olduğu ilk açıklaması ise mutluluk vericiydi…
Manavoğlu, göreve atanması sebebi ile kendisine ve yardımcılarına, çiçek gönderilmesi yerine; SOS Çocuk Köyüne bağışta bulunması ricasında bulundu. Manavoğlu’nun bu ilk icraatı ve anlamlı hareketi, bizlerce de mutlulukla izlendi…
Bu haber 4947 defa okunmuştur

:

:

:

: