MHP’nin büyük başarısı

Aylardır konuşulan bir tarihti dün.

Aylardır konuşulan bir tarihti dün.
1 Kasım tarihi, Türkiye için genel seçim, kuzey Kıbrıs’ta ise Ulusal Birlik Partisinin kurultayı vardı.
Bu iki irade sonucunun ileriye dönük ciddi sonuçları olacağı için önemliydi.
UBP kurultayında oy verme işlemi saat 22.00’ye kadar sürdü, bu sebeple oy sayımı ve sonucu geç saatlerde belli oldu.
Bundan dolayı da bu yazıyı yazarken sonucu henüz bilemiyorum.
Söylediğim gibi sonucu geç saatlerde öğreneceğiz, bu sebeple kurultayı değerlendirmeyi bir sonraki yazıya bırakıyorum.
Türkiye’nin seçimi;
Türkiye de bir dönem sona erecek mi, yeni ve normalleşmeye giden bir süreç bu seçimle başlayacak mı?
Bunlar merak edilen konulardı.
Basını, işçisi, memuru, esnafı bölünmüş, kutuplaştırılmış bir Türkiye’nin istikrara, kucaklaşmaya, barışa ve paylaşmaya ihtiyacı var.
1 Kasım seçimi bunun bir adımı, fırsatı olacak mı?
Güçlü, modern, AB ile uyumlaşmış, bölgesinde figüran değil, aktör olan ve siyasi istikrarı yakalayan bir Türkiye her zaman kazanır.
Her kurum ve yetkinin Anayasa ve yasalar çerçevesinde görev yaptığı, kurumların denetlendiği, sandık iradesinin hukukun üstünde olmadığı, her yolun adalette son bulduğu bir Türkiye, kuzey Kıbrıs için de önemli.
AKP seçim kazanmasını iyi bilen bir siyasi parti.
Zaten bu sebeple 7 Haziran seçimlerinden sonra bir koalisyon hükümeti kurmaya istekli olmadı.
7 Haziran seçimlerinde Türkiye seçmeni şu mesajı vermişti;
AKP, seçmenin bir başka siyasete yönelmeyeceğini ve her ne olursa olsun AKP’yi tek başına iktidar yapacağını düşünmesin.
Başkanlık sistemi istenmiyor, Cumhurbaşkanı seçime etki edecek adımları atmaktan, ön planda olmaktan, AKP Genel Başkanı gibi davranmaktan vazgeçmeli.
İstikrarlı olmayan, büyümeyi kendi dar kalıpları içine sıkıştıran, yenilenmeyen, kara ideolojilerden sıyrılıp, üretmeyen diğer siyasi partilere bir fırsat veriyorum.
Bu fırsatı özellikle toplamda %60 oy oranına yaklaşan CHP, MHP ve HDP iyi kullanamadı.
Özellikle MHP her türlü yaklaşımı, uzlaşı ve birlikte hareket etme teklifini geri çevirdi.
Yeniden seçime gidilmesinin, tüm olumsuzlukların sandıkta gömülmesinin ve AKP’nin dünkü zaferinin mimarı MHP’dir.
MHP dünkü seçimde resmen eridi, artık dar milliyetçilik anlayışını aşmalı, yeni politikalar üretmeli, bunlar bugünkü anlayış ve yönetim kadrosuyla mümkün değil.
CHP daha ılımlı ve uzlaşıcı bir süreç yaşadı, dünkü seçimde oylarını artıramadı ama yerinde saydı.
HDP, 7 Haziran seçimlerinden sonra artan veya artırılan terör olaylarından soyutlanmayı başaramadı.
Seçmen terör olaylarını, PKK’nın bazı olaylardaki rolünü HDP’ ye mal etti ve bunun cezasını sandıkta HDP’ ye kesti.
AKP ise 7 Haziran seçimlerinden sonra öngördüğü her şeyi hayata geçirdi.
İstikrarsızlığın, tek partisiz hükümetin Türkiye’yi kaosa soktuğunu, bu süre içinde yaşananların zayıf siyasi iradeden dolayı meydana geldiğini iddia etti ve seçmeni de ikna etti.
“7 Haziran seçimlerinde HDP barajı geçer mi?” diye merak edilirken, 1 Kasım seçiminde “AKP tek başına iktidar olur mu?” diye merak edildi.
Bu merak “AKP tek başına iktidar” sonucuyla belirlendi.
Şimdi merak edilense, AKP genelinde en yüksek oy oranıyla seçim kazanan Ahmet Davutoğlu, Başkanlık sistemiyle kendi yetkilerini Cumhurbaşkanına devreder mi?
Bu seçim zaferi daha ılımlı bir strateji izleyen Davutoğlu’nun mu, yoksa parti yönetimini ve vekil adaylarını belirleyen ve Haziran seçimindeki gibi ön planda olmayan Cumhurbaşkanının mı?
Görüldüğü gibi;
AKP, 7 Haziran seçiminden sonra tek başına iktidar olmanın gereklerini yerine getirdi, bu beğenilir veya beğenilmez, hiçbir söylem veya eleştiri bu gerçeği değiştirmez.
Türkiye de bugünden sonra ne olur, normalleşme sağlanır mı, kutuplaşma nereye kadar sürer, yeniden Başkanlık sistemi tartışılır mı? Bilemem.
Fakat Kıbrıs sorunun çözümünde, istekli bir Türkiye hükümeti bizim açımızdan çok önemli.
Sonuç olarak Türkiye halkı AKP ile devam kararı verdi, yapılacak olansa sadece saygı göstermek.

Bu haber 1014 defa okunmuştur
  •    - 04.11.2015 AKP Türkiyenin partisidir herkes reise saygı duyacak bükemediği bileği öpecek dış güçlerin israil amerikanın uşağı olmayın artık türkler kendi kendine yetiyor
  • ali veli   - 04.11.2015 İşidin müslüman örgüt olduğunu iddia edenler İslam dinini hiç bilmeyenlerdir. İşid sadece bir projenin parçasıdır. O örgütü müslüman örgüt olarak göstermeye çalışanlar da projeye alet olmaktadırlar.Nasıl PKK kürtlere maledilmeye çalışılarak Türkiyenin bölünmesi hedefleniyorsa işidile de İslam Toplumları parçalanmaya çalışılmaktadır.
  • cahil  ABOHOR - 04.11.2015 bey amca kisisel saldirilardan sikayet ediyor,kitlesel saldiri yapiyorsun.iyisimi sen bunlari birak resim yap,muzik dinle yada yemek yap israil yemekleri meshurdur israil muzigi esliginde iyi gider sonrada otur mindere amos oz un ask ve karanlik kitabini oku... ne demisler karni tok sirti pek olanin karakteride gelisir sagduyusuda sanane cahilce yorum yazandan yada oy verip vermeyenden hade bey amca goreyim seni bu arada kanguru jak filiminide gor eglencelidir...
  •    - 03.11.2015 BU SUTUNLARDA NASIL YORUM YAPILACAGINA DAIR KUCUK BIR DERS VERECEGIM. DERSLER, ANLAYANA IYI BIR EGITIM VERIR!MESELA BEN SOYLE YAZMISTIM. BU TC SECIMLERININ TUM DUNYACA ENDISEYLE KARSILANDIGINI YAZMISIM.SIZIN BURADA YAPACAGINIZ YORUM SOYLE OLACAKTI: YAZDIGIN DOGRU OLABILIR.AMA BU AKP IKTIDARININ DESTEKLEYICISI BAZI SUNNI ARAP ULKLERININ HALKI VE FILISTINLILER SAYGIYLA KARSILADI`` ISTE BUNU YAZINCA BEN DE SIZE SAYGI DUYARIM.AMA SIZ NE YAPIYORSUNUZ? KISIYE ANINDA SALDIIRIYA GECIYORSUNUZ.BUNU DA ANCAK CAHILLER YAPAR.CAHILLIKTEN KASTIM SADECE EGITIMLE ILGILI DEGLDIR KI.AYRICA KARAKTER VE SAGDUYU MESELESIDIR DE.VAY ALLAHIM VAY! HALA DAHA ANLATAMIYORUZ!NE BICIM INSAN YAHU BUNLAR?!
  •    - 03.11.2015 Bazi yorumcularin aklina sadece siddetli ve haksiz elestirlier gelmektedir.Oncelikle de anlasmis gibi tumu de bir kisiye saldirmaktadir!Bu ne tesaduf yahu!Aslnda bu yorum koseleri,bilgileri paylasmak icindir.Kisilerin sahsiyetlerine saldirmak degil.Ama kisiye karsi olan elestiriler dozunu artirirsa hakettigi cevabi da alir.Ben konularla ilgili yorum yapiyorum.Ben bunlarin genisletilerek vatandasa da faydali olacak sekilde kullanilmasini baskalarindan da beklerken bilgi kapasitesi az bazi yorumcular aninda kisisel saldiriya geciyor.Acaba akliniz tamam mi?Niye konulara bir turlu yorum yapamiyorsunuz?Bu sorunu kim cozecek?Sizden bir nane olmaz!Isiniz gucunuz kisilere saldirmak.Haberler ve yorumlar hakkindaki bilgilerinizi niye yazmiyorsunuz ki?Cahil insan sadece kisiye saldirir.Egitimli insan ise haberlere ve yorumlara odaklanir.Hala daha anlatamadimsa size en uygun lafi soyluyorum. NADO MERMER,NADO KAFA!
  • adını yazmayan adama ismail   - 03.11.2015 adını yazmayan arkadaş çok şey bilrimiş gibi akem kesen ama aç kuranı kerimi ve bir tek yerde kelel kesmenin olduğu yazıyı göster.can almıyacaksın öldürmek günah der her yerde. işidcilermi onlar müslüman olamaz.devşirme ordan burdan ne oldukları belli değil bunu sende bilirsin .
  • Bey Amca ince  NY - 03.11.2015 Ozlu sozlerimizden ``Her gordugun ak sakalli deden degildir`` sozunu hic dusundun mu? Bir de bilimsel olmayan yollardan genelleme yapilmasi dunya``nin en tehlikeli dusunce bicimidir. Senin gibi bir bilge insana bunlari yakistiramiyorum.
  •    - 03.11.2015 Avrupalılar veya dünyalılar TC seçimiyle ilgili yorum yapmış olabilirler. Bu onları ne kadar ilgilendiriyor. Niye endişeleniyorlar. Türk halkı böyle istiyor. Ortada bir başarı var bunu mantıklı bir şekilde dile getirenler neden böyle eleştiriliyor onu da anlamış değilim.
  •    - 03.11.2015 BAZI YAZARLAR KONULARI IYI ISLEYIP UMIT VERMEKTEDIRLER.ANCAK COGU SONA YANASINCA FELEGINI SASIRMAKTADIR.SEBEBI DE AZ BUCUK GOZU KAPALI ANAVATAN DEDIGIMIZ TC``YE YAG CEKMEK VEYA TAM BIR ARASTIRMA YAPMAMAKTIR.KISACA YAZIYORUM.TC``DEKI SECIMLERI BASTA ABD VE AB OLMAK UZERE TUM DUNYA SAYGIYLA DEGIL AMA ENDISEYLE KARSILADIGINI RESMI YOLLARDAN ACIKLADI.O KADAR KI HOLLANDA``NIN ASIRI SAGCI PARTISI,AKP``YE OY VEREN TC KOKENLI HOLLANDA VATANDASLARI GERI TC``YE DONUP ORADA YASASIN DEDI.YANI ADAMLAR ISID YUZUNDEN ARTIK MUSLUMAN GORMEK ISTEMIYOR!YALAN MI? O KELLELERI KESENLER MUSLUMAN DEGIL MI?
  •    - 02.11.2015 Devlet Bahçeli MHP bir ideoloji partisidir diyor o zaman kapatsınlar da dernek olsunlar. Türkiye ye en büyük kötülüğü yapan MHP dir.

:

:

:

: