Dünyanın en mutlu öğrencileri Danimarka'da

2016'da yeniden dünyanın en mutlu ülkesi seçilen Danimarka'da, öğrencileri bu kadar mutlu yapan eğitim sistemine yakından bakmaya ne dersiniz.
En iyi olmak hiçbir şeyi değiştirmez

Danimarka eğitim sistemi, öğrencilerin sınavları geçmesini sağlamayı değil, onların yeteneklerini ve meraklarını geliştirmeyi amaçlıyor. Notlarına bakılmaksızın her öğrencinin mezun olduktan sonra toplumda faydalı bir birey olması sağlanıyor. Bu yüzden notu yüksek olan olmayan bütün öğrenciler aynı şekilde önem taşıyor.

Kendin olmak, okumak-yazmak kadar önemli

Danimarka'da okul müfredatı bireyin karakter gelişimini her şeyin üstünde tutuyor. Bu nedenle özellikle okul öncesi eğitimi öğrencilerin kelime bilgisini geliştirmesi, okul ve hoşgörü kurallarını öğrenmesi, topluma uygun birer birey olmasına odaklanıyor.


Ezbere dayalı öğrenime karşı

Danimarka'da öğrencilerden bilgileri kendilerinin arayıp bulmaları, kendi deneylerini yapmaları ve bağımsız bir şekilde kaynakları analiz etmeleri bekleniyor. Öğrencinin öğrenmesi için öğrenme sürecinde kendisinin de yer alması gerektiğine inanılıyor.

Notlar değil öğrencinin davranışı önemli

Sınav sonuçlarına göre ön sıralarda yer almayan Danimarka eğitim sistemi, dünyanın en iyi eğitim sistemleri listesinde ilk üçte yer alıyor. Peki bu nasıl oluyor?

Danimarka'da öğrencilerin öğrenim sürecinden keyif alıyor olması çok önemli. Bu yüzden 14 ile 18 yaş arasında ne yapmak istediklerini bilmeyen öğrencilerin kararlarını vermesine yardımcı olmak için özel okullar var. Böylece öğrenciler, yeteneklerini keşfedebiliyorlar.

Herkesin şartları eşit

Danimarkalı insanların sadece %11'i kariyerlerini planlarken maaşı göz önünde bulunduruyor. Dünyanın en yüksek vergilerini ödeyen bir ülkede insanların zengin olmak için uğraşması kabul edilmiyor.

Danimarka'da kariyer rehberliği sistemi, kişinin mutlu olacağı işi yapmasını destekliyor. Araştırmalara göre Danimarka vatandaşlarının %50'si geleceklerine karar verirken özgür olduklarını ve kariyerleri üzerinde kontrolleri olduğunu düşünüyor.
Bu haber 86 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER