HARİTALAR KASADA

Cenevre’nin üçüncü gününde karşılıklı haritalar sunuldu. Haritaları gören liderler, iki tarafın da daha önce uzlaşılan oranlara sadık kaldığını teyid etti
Cenevre’nin üçüncü gününde karşılıklı haritalar sunuldu. Haritaları gören liderler, iki tarafın da daha önce uzlaşılan oranlara sadık kaldığını teyid etti

KORUMAYA ALINDI

CENEVRE’DE dün gece liderler hazırladıkları haritaları karşılıklı ve eş zamanlı olarak müzakere masasına sundu. İki tarafın uzmanlarının yaptığı kontrollerin ardından haritalar korumalar eşliğinde BM'nin çelik kasasına alınarak kilitlendi.

ORANLARA UYULDU

LİDERLERİN birbirlerinin haritalarını gördüğünü belirten Sözcü Burcu, “Oran olarak, Rumların yüzde 28.2, Türk tarafının da yüzde 29.2 önerileri, yaklaşmış önerilerdi. Haritaların bu oranlara uygun olarak hazırlandığı tespit edildi” dedi.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu, Cenevre’de tarafların hazırladıkları haritaları sunduğunu belirtti. Burcu, “Haritaların Kıbrıs Rum tarafının 28.2, Kıbrıs Türk tarafının da 29.2 oranlarına uygun olarak hazırlandığı tespit edildi” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cenevre’de devam eden müzakerelerde tarafların hazırladıkları haritaları sunduklarını söyledi. Barış Burcu, BM Cenevre Ofisi’nde yaptığı kısa açıklamada, liderlerin, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin yanı sıra BM ve tarafların harita uzmanlarının huzurunda haritaları sunduklarını belirtti. Burcu, liderlerin birbirlerinin haritalarını gördüklerini, Kıbrıslı Türk ve Rum uzmanların BM uzmanlarıyla bir çalışma yaparak, sunulan haritanın Mont Pelerin’de varılan uzlaşıya uygun olup olmadığını incelediğini söyledi. Barış Burcu, şöyle devam etti: “Anımsatmak isterim, oran olarak, Kıbrıs Rum tarafının yüzde 28.2, Kıbrıs Türk tarafının da yüzde 29.2 önerileri, yaklaşmış önerilerdi. Haritaların bu oranlara uygun olarak hazırlandığı tespit edilmiştir ve BM’ye teslim edilmiştir. Korumalar eşliğinde kilitlenmek üzere kaldırıldı. Haritalar şu an BM’nin tasarrufundadır.”
Bu haber 69 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER