Rum tarafı eteğindeki taşları döküyor

KKTC cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının ENOSİS kararı ile oluşan olumsuz ortam, değişmeden masaya dönmem, söylemi üzerine ciddi şekilde siyasi saldırılara maruz kalıyor. Bu saldırıların başını, Rum dışişleri bakanı Kasulidis çekiyor.
KKTC cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının ENOSİS kararı ile oluşan olumsuz ortam, değişmeden masaya dönmem, söylemi üzerine ciddi şekilde siyasi saldırılara maruz kalıyor. Bu saldırıların başını, Rum dışişleri bakanı Kasulidis çekiyor. Kasulidis, Türk tarafı masada Türkiye’nin garantörlüğünü ve Kıbrıs da çözümden sonra da Türk askerinin kalmasını istiyor diye açıklamalar yaptı.
Allah aşkına bu yeni bir talep mi? Akıncı bunu hep söylüyordu. ”benim halkım güvenliğini ancak, Türkiye sayesinde sağlanacağı bir anlaşmayı onaylar” defalarca bu açıklamayı yaptı, Kasulidis şimdi mi öğrendi, çok geç kaldı. Ben boşuna söylemiyordum bunları federal çözüm anlayışı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamıdır, ben yanılmıyorum.
Bu gün Anastasiadis Politis gazetesine konuştu, dönüşümlü başkanlık masada olmadı. “Türkiye’nin garantisi, Türk askeri ada da kalmaya devam ettikçe, dönüşümlü başkanlık konuşmayız” Anastasiadis açık ve net konuştu, bizim siyasi eşitliğimiz ancak Türkiye ve Türk askeri Kıbrıs’tan giderse konuşulabilir.
ENOSİS hayalleri ile yanıp tutuşan Rum tarafına KKTC halkı hangi oranda güvenir, esaslı bir araştırma şart oldu galiba.
KKTC cumhurbaşkanı Akıncı, masaya dönmem demedi, ENOSİS kararını kaldırın yarın masadayım dedi. Bu kadar açık ve anlaşılır bir açıklama, bunun düzeltilmesi yerine saldırı üzerine saldırı, umut ederim sayın Akıncı, bu saldırı kültürlerini unutmasın.
ENOSİS kararını kaldıramaz Anastasiadis, Kasulidis açıklamaların da bu kararın zamansız ve yanlış olduğunu söyledi. Anastasiadisin de ayni şekilde bu kararın doğru olmadığını açıkladığını söyledi, ancak kararın kaldırılması konusun da doyurucu bir açıklama yapılmadı. ENOSİS kararın da DİSİ etkin bir rol aldı, bu artık Rum tarafında inkar edilmiyor.
Rum tarafı, aymazlıklarını Türkiye de ki referanduma bağladı, referanduma kadar Türkiye Kıbrıs konusunda açılım yapamaz, referandumdan sonra Türkiye’den açılım bekliyorlar. Sizin muhatabınız KKTC cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, samimiyetiniz ile ilgili onu ikna ediniz. Garantörlüğü de görüşürken, muhatap da İngiltere ve Yunanistan’dır, Anastasiadis size söz düşmüyor.
Birkaç haftadır yazıların Kıbrıs sorunu yazı dizisi gibi oldu, ancak bu haftalarda yapılan açıklamalar tarihi öneme sahip belgelenmesin de önemi vardır, gün gelir bunlarda faydalanırız.


Bu haber 305 defa okunmuştur

:

:

:

: