Hükümeti seçim değil hizmet dedi

Kimse kusura kalmasın ancak KKTC de hükümetler yazboz tahtası oldu. 2009 erken genel seçimlerinden itibaren yedi yıl içerisinde altı tane hükümet kuruldu.
Kimse kusura kalmasın ancak KKTC de hükümetler yazboz tahtası oldu. 2009 erken genel seçimlerinden itibaren yedi yıl içerisinde altı tane hükümet kuruldu.
1-CTP-ÖRP,2- UBP, 3-CTP-DP-TDP,4-CTP-DP,5-CTP-UBP,6-UBP-DP, yetmedi mi değerli arkadaşlar ki hala daha erken seçim diyorsunuz, ortalama yılda bir hükümet. Nasıl icraat olacak ki bu sıklıkta hükümetler değişir, erken seçimler yapılırsa.
Çok yersiz bir açıklama ile bu tartışmayı başlatan Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı oldu. Sonuç alınamayacak Kıbrıs sorunu müzakereleri devam ederken, gündem değiştirmek için Akıncı, önce azınlık hükümeti dedi sonrada erken seçimden bahsetti.
Halkımızın beklediği ivedi yasalar var, alt yapı çalışmaları ve hükümet programında yazılı olan ve yapılması gerekenler var. Bunların yapılması gerekirken seçim de seçim bıktık bu söylemden icraat istiyoruz, Türkiye ile imzalanan ekonomik protokol uygulanmalı.
Rum tarafı başkanlık sistemi ile yönetiliyor, 2008 de seçimler oldu. O zamandan bu güne iki hükümet göreve geldi, 2018 de güneyde seçim var yeni bir hükümet seçilecek. On yılda iki hükümet, KKTC de ise altı yılda altı hükümet, değerli siyaset adamlarımız şaka gibisiniz, kusura kalmayın.
UBP merkez yönetim kurulu, iki karar üretti ya Ekim 2017 ya da Nisan 2018 en makul olanı da Nisan 2018 erken genel seçimi. Başbakan Özgürgün ile Başbakan Yardımcısı Denktaş, görüşüp tarihi belirleyecekler, bana göre de Nisan 2018 doğru olan da bu.
UBP-DP hükümetinin bütçesi 2017 Ocak ayında açılmaya başladı, öngörülen icraatlar var, Türkiye ile imzalanan ekonomik protokol var, var oğlu var. Erken seçim istemek demek biraz da sorumluluktan kaçmak değil mi? Ülkenin gündemi erken seçim değildir, olmamalı. Sorumluluk ve riskleri alabilecek hükümet gerekir, sorumsuzluk halkımıza yalnızca kaybettirir.
Sayıştay başkanının atanması konusu da vicdanlarda rahatsızlık yarattı, kim bunu gündeme taşıdı ve oylanmasını sağladı çok önemli değildir. Sonuçta olmadı üç aylığına başkan mı? Seçilecek, korkunç hatadır, arkadan gelen ve o makamı hak eden üç-beş aday var, onların önü kesilmemeli.
Başbakan Özgürgün de bu şekilde kısa süreli bir başkanın seçilmesini doğru bulmuyor, yarın meclis gereğini yapar ve bu oylama geri çekilir. Diğer adaylar yarışsın ve hak eden seçilsin. Neticede hükümet görevinin başında, bu erken seçim talebi de yersiz ve zamansız olarak gündemden kalksın.

Bu haber 300 defa okunmuştur

:

:

:

: