BU ARTIŞ YETER Mİ?

Kamu doktorlarına ikinci iş yasağı, ardı ardına istifaların yaşanması hükümeti harekete geçirirken, hekimlerin uzun süredir beklediği maaş artışı 14 Mart Tıp Bayramı’nda açıklandı
Suna ERDEN

Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, ülke genelindeki kamu hastanelerinde toplam 268 doktor görev yapıyor. Bakanlık tarafından yapılan istatistiki bir çalışma olmasa da kamu doktorlarının yarısından fazlasının özel klinik veya özel hastanelerde ikinci iş yaptığı biliniyor. Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin başvurusu üzerine Yüksek Mahkeme’den kamu doktorlarının ikinci iş yapmasını önlemeye yönelik karar çıkması üzerine istifalar yaşanırken, Sağlık Bakanlığı, aldığı ücretlerden ve özlük haklarından şikayetçi olan doktorları devlette tutabilmek için hareket geçti. Maliye Bakanlığı ile yapılan hummalı çalışmalar sonucu hekimlerin maaşlarına artış yapıldı. Yapılan artış dün 14 Mart Tıp Bayramı’nda açıklandı.

HEKİMLERE YAPILAN ARTIŞ DÜN AÇIKLANDI

Dün toplantı gerçekleştiren kurul, 2011 sonrası göreve başlayan doktorların maaşına net 2 bin 200 TL, 1 Ocak 2011'den önce işe giren hekimlerin kök maaşlarına ise 2 bin 200 TL artış yapıldığına dair kararı aldı. Yapılan artışla 2011 yılı sonrası işe başlayan doktorların maaşı 4 bin TL’den 6 bin 200 TL’ye yükselirken, 2011 yılı öncesi işe başlayan hekimlere yapılan artış ise kıdemine maaşlarına yansıyacak. Yapıla artışlar devletten emekli olan hekimlerin maaşlarına ise yansımayacak.

HEDİYE OLSUN DİYE BUGÜNÜ BEKLEDİK

Yapılan artışın hekimleri tatmin edip etmeyeceği henüz netlik kazanmazken, Star Kıbrıs’a konuşan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, bakanlık koltuğuna oturduğu günden beri hekimlerin özlük haklarını iyileştirmek için çalışmalar yaptığını ifade etti. Sucuoğlu, 9 aydır gerçekleştirilen çalışmaların Maliye Bakanlığı ile yürütüldüğünü, defalarca toplantılar yapıldığını, 10 gün önce yapılacak artış konusunda bir karar varıldığını dile getirdi. Bakan Sucuoğlu, 10 gün önce karar alınsa da 14 Mart Tıp Bayramı’nı beklediklerini ifade ederek, “Hekimlere bir hediye niteliğinde olsun diye kararı 14 Mart Tıp Bayramı’nda açıklamak istedik” dedi.

NÖBETLERLE ÜCRETLER ARTACAK

Sucuoğlu, 2011 yılı sonrası işe başlayan hekimlerin kök maaşına 2 bin 200 TL artış yapıldığını, bu artışla birlikte 4 bin TL olan yeni hekim maaşının 6 bin 200 TL’ye yükseldiğini ifade ederek, nöbetlerle beraber bu tutarın 10 bin TL’ye yükseleceğini dile getirdi. Bakan Sucuoğlu, 2011 yılı öncesi işe başlayan hekimlere de bin 200 TL artış verildiğini, Sağlık Çalışanları Yasası ile Devlet Yasası’nın ayrı olmasından dolayı eski hekimlerin kök maaşına fazla bir şey yapamadıklarını belirtti.

2011 yılı öncesi işe başlayan hekimlerin yapılan artış ile maaşlarının 7 ile 10 bin TL arasında değişeceğini, kıdemine göre belirleneceğini ifade eden Sucuoğlu, bu tutarın nöbetlerle birlikte daha da artacağını açıkladı. Sucuoğlu, yapılan artışlarla birlikte tüm branşlarda tatmin edici rakamlara ulaşıldığını düşündüklerini, doktorlardan aldıkları tepkilerin de olumlu olduğunu ifade ederek, “Gönül isterdi ki daha fazla artış yapalım ancak Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi daha fazla artış için yeterli değildir” dedi.

YASALAR İÇİN TÜM ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Hekimlerin özlük haklarının yanı sıra sağlık alanında gerekli olan yasalarla ilgili de çalışmalar yaptıklarını ifade eden Bakan Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası’nın 3 hafta içerisinde meclise sunulacağını, Hasta Hakları Yasası’nın bitmek üzere olduğunu, Sağlık Çalışanları Değişiklik Yasası’nın ise neredeyse hazır hale geldiğini ifade etti. Bakan Sucuoğlu, Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın ise savcılıkta olduğunu, görüş beklendiğini belirterek, yasa için komite oluşturulacağını ve en kısa sürede hayata geçirmek için çabaladıklarını dile getirdi.

YENİ BİR HASTANE ŞART

Devlet hastanelerinde iyileştirme çalışmaları da yaptıklarını kaydeden Bakan Sucuoğlu, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde alt yapı sorunlarının çocuğunun çözüldüğünü, merkezi ısıtma sistemi, park yeri sorunu gibi birçok çözüm üretildiğini ifade etti. Sucuoğlu, böylelikle halkın devlet hastanelerine olan talebinin arttığını, dolayısı ile başta yoğun bakım olmak üzere servislerde doluluk oluştuğunu, bu nedenle özel hastanelere sevk zorunluluğu doğduğunu söyledi. Lefkoşa’ya yeni bir hastane yapılacağını, bunun şart haline geldiğini dile getiren Sucuoğlu, 20 Nisan tarihinde projelerle birlikte Ankara’ya gidileceğini ifade etti. Sucuoğlu, TC yetkilileri ile bu konuyu daha önce konuştuklarını ve uzlaşıya vardıklarını belirterek, projenin sunulmasının ardından kaynak ayrılacağını ve ihaleye çıkıldıktan sonra hastane yapımına başlanacağını vurguladı.
Bu haber 254 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER