Eide: Hakem olma niyetim yok

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.
Eide, toplantı çıkışında yaptığı açıklamasında, Akıncı ile uzun ve önemli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, akşamüstü de Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’le görüşeceğini kaydetti.

Eide, Akıncı ile masaya nasıl dönüleceği ve dönüldükten sonra neler yapılabileceği konularının ele alındığını belirterek Washington’daki temaslarla ilgili Akıncı’yı bilgilendirdiğini ve Amerika’nın sürece bağlılığının sürdüğünü Akıncı’ya ilettiğini kaydetti.

Eide açıklamasında şunları kaydetti:
“Görüşmeler bitmiş değildir. Yapılması gereken işler var. Görüşmelerin tekrar başlaması için çalışmalarımız devam ediyor. Görüşmelerin tekrar başlayabileceği gerçeği devam ediyor. Bir plan olacaksa o da Akıncı ve Anastasiadis’in oluşturacağı bir plan olacak. Annan Planı gibi bir plan olmayacak. Bir federasyonla Avrupa üyesi olan bir Kıbrıs için çözüm çabamız devam ediyor.”

Hakem olma niyetim yok

Espen Barth Edie, açıklamasında ayrıca süreç içerisinde hakemlik yapma niyetinin olmadığını, sürecin liderler tarafından yürütüldüğünün ve ortaya çıkacak olan muhtemel çözüm planının BM'ye değil liderlere ait olacağını söyledi. Eide, çözüm konusunda açık olan bir fırsat penceresi bulunduğunu ancak her zaman açık kalmayacağını yinelerken liderlerin masaya dönmeleri için bir çözüm bulunabileceğini düşündüğünü ifade etti.

Anastasiadis’in New York ziyareti

Eide, Anastasiadis’in New York’a yatırımcılar ile ilgili bir görüşme için gideceğini de kaydederek, bu yolculukta kendisine bakanlarının da eşlik edeceğini kaydetti.

Eide, şu an için New York’ta liderler arasında bir görüşme planlanmadığını da kaydederek, başka bir gelişme olması halinde bilgilendirme yapılacağını da kaydetti.

KIBRIS Gazetesi Dijital Yayınlar Sorumlusu Osman Kalfaoğlu’nun “Guterres’in tek bir liderle görüşmesi süreci nasıl etkiler?” sorusu üzerine ise Eide, bu sorunun Guterres’in sözcüsüne sorulması gerektiğini kaydederek, New York’ta Kıbrıs’la ilgili üçlü bir görüşme olmayacağını, BM Genelsekreteri'ne kolayca ulaşılabileceğini ve talep gitmesi halinde değerlendirileceğini de sözlerine ekledi.
Bu haber 58 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER