Dolar/TL güne yatay başladı

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı sonrasında güne yatay başlayan dolar/TL, 3,6770 seviyesinden işlem görüyor.
Dün gerileyen dolar/TL, Fed faiz kararı ve Fed üyelerinin açıklamaları sonrasında akşam saatlerinde hızlanan düşüşü ile yüzde 1,7 değer kaybederek günü 3,6764'ten tamamladı.

Bugüne yatay başlayan dolar/TL, saat 10.30 itibarıyla 3,6770 seviyesinden alıcı buluyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,18 artışla 3,9540 seviyelerinde, sterlin/TL ise yüzde 0,16 primle 4,5260'tan işlem görüyor.

Fed, dün akşam politika faizini beklentilere paralel 25 baz puan artırarak yüzde 0,75-1,00 aralığına yükselti. Karar metninde, üyelerin yılın geri kalanı için faiz öngörülerinde çok önemli bir değişiklik olmadı. Fed üyelerinin faiz tahminleri ile hazırlanan noktasal grafiğe göre 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin politika faizi beklentilerinin medyanı, önceki toplantıda olduğu gibi 3'er defa faiz artırılacağına işaret etti.

Fed Başkanı Janet Yellen, faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada, karar metnindeki 'kademeli'den önce gelen 'sadece' kelimesini çıkardıklarını ancak bunun abartılmaması gerektiğini belirterek, 'Medyan projeksiyonlarımızda bu yıl için gördüğünüz toplam 3 faiz artışı beklentisi kesinlikle kademeli.' ifadesini kullandı.

Analistler, karar öncesinde bu yılki faiz artışı beklentisinin 3'ten 4'e yükselebileceği spekülasyonlarıyla tedirgin olan piyasaların karardan pozitif etkilendiğini, doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kazandığını ifade etti.
Bu haber 29 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER