Örümcekler ne kadar et yiyor?

Örümcekler size korkutucu mu görünüyor? Öyleyse bu haber, korkunuzun biraz daha artmasına yol açabilir...
Örümceklerin sekiz küçük gözleri, bacakları ve ağları ile oldukça korkutucu oldukları bir gerçek. Ayrıca görünene göre bu hayvanlar, tahmin edebileceğinizden çok daha fazla et yiyor.

İsviçre, Basel Üniversitesi'nden örümcek beslenme uzmanı Martin Nyffeler, Dünya üzerindeki tüm örümceklerin bir yıl içerisinde yediklerinin toplam ağırlıklarını hesaplamaya karar verdi. Yaptığı bazı hesaplamalardan sonra ortaya çıkan sayı ise, ya hayretinizi ve dehşetinizi belirtmek için bir kelime bulamamanıza, ya da bizi diğer böceklerden koruyan böceklere teşekkür etmenize sebep olabilir.

Science of Nature'da yayınlanan tahmine göre Dünya'nın tahmini 25 milyon ton örümceği, yılda 300 ile 800 milyon ton arasında yiyecek tüketmekte. Bu yiyeceğin büyük kısmı da kanatlı ve kanatsız böceklerden ve küçük omurgalılardan oluşmakta. Araştırmacılar, örümceklerin yedikleri yiyecek miktarını, ağlarında yakaladıkları böcek sayısı ve av sırasında öldürdükleri böcek sayısından yola çıkarak tahmin etmişler.

300 ile 800 milyon ton, makalede belirtilene göre, insanların bir yıl içerisinde yedikleri balık miktarına - 400 milyon ton - oldukça yakın. Ayrıca bu, aynı zamanda insanların toplam ağırlığına denk gelmekte. Şu anda 7.4 milyar insan bulunmakta ve ortalama insan ağırlığı 60kg olarak hesaplandığında sonuç yaklaşık olarak 450 milyon ton oluyor.

Bu hesaplama fikri ise Nuffeler'in 40 yıl önce okuduğu bir kitaptan – William Bristowe'un 1958 yılında yazdığı 'The World of Spiders' (Örümceklerin Dünyası) – gelmekte. Nuffeler'in Gizmodo'ya gönderdiği açıklamaya göre bu kitap içerisinde Bristowe, İngiliz örümcek nüfusu tarafından bir yılda öldürülen böcek miktarının İngiliz insan nüfusunun toplam ağırlığından fazla olduğunu söylüyor. Bu açıklamadan etkilenen Nyffeler de, Bristowe'un tahmininin doğur olup olmadığını incelemeye karar vermiş.

Bütün bu sayılar, örümceklerin yedikleri böceklerin, tarım alanlarına yardımcı oldukları gibi bir düşünceyi ortaya çıkartabilir. Ancak Nyffeler'in yazdığına göre örümcekler, tarım alanlarının aşırı kontrollü bölgeler olması ve genellikle yeterince iyi veya çeşitli av olmaması nedeniyle bu alanlardan uzak duruyor ve ormanlar ile el değmemiş otluk bölgelerde ciddi bir ekolojik görevi üstleniyor...
Bu haber 53 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER