Sayın Başbakanın dikkatine

Geçen gün, bir vatandaş evime geldi .

Geçen gün, bir vatandaş evime geldi .
Bir sorunu olduğunu , bu sorununu bana aktarıp, sütunumdan ve
ADA TV, Yalçın Cemal’le söyleşi programında. Dile getirip, Siyasilerin dikkatini, bu sorun üzerine çekmemi, benden rica etti .
Yalçın Cemal olarak, halkın sorunlarını kendi sorunum kabul edip, benimsediğim için. Derhal ricasına, olumlu yanıt vererek, bana ilettiği sorunu, hem, siyasi erkin başı olan, Sn. Başbakanın ve kamuoyunun bilgisine, getirme görevini üslendim .
Aslında, bana gelen vatandaşın anlattığı sorun, salt kendi sorunu değildi .
Sorun, bir çok kişiyi ilgilendiren bir sorundur .
Elime, kendisine verilen bir belgeyi uzatarak, okumamı istedi .
Yazılı belge 01.04.2004 ‘ de ait .
Dilerseniz, birlikte okuyalım :
SN…...
29.2.2003 tarihinde (……03………) statüsünde işe başladığınız …’de yürütmüş olduğunuz işler 2 Nisan 2004 tarihinde tamamlanmış olacaktır .
Buna göre 21 günlük ihbar süresi ile birikmiş 12 günlük izniniz de dikkate alındığında 6 Mayıs 2004 tarihinden itibaren görevinize son verildiği bilgilerinize sunulur .
Bu belgeden de, anlaşılacağı gibi, bu vatandaş , UBP’nin iktidarı döneminde, işe 03 olarak alınmış, arkasından gelen Genel Seçimlerden sonra da . Gelen CTP ağırlıklı Hükümeti zamanında, görevden alınmıştı .
Gelen Hükümetler tarafından, işe alınan, bu gibi statüdeki çalışanlar, başka bir partinin ,iktidarında maalesef görevlerinden alınırlar . Yerlerine, kendi partililerini ve yandaşlarını göreve alırlar .
Bu, ülkemizde, nerede ise, bir kural haline getirildi .
Hatırlanacağı gibi Sn. İrsen Küçük Hükümetinde de, buna benzer alımlar yapılmış ve CTP – DP ortaklık Hükümetlerinde, bu çalışanların da işlerine son verilmişti .
UBP’nin, CTP ile kurduğu Ortaklık Hükümetinde, bu konu gündeme gelmiş. Fakat , o Ortaklık Hükümetinde, sorun çözülememişti .
O Hükümeti yıkan UBP ‘si, DP ve Bağımsızlarla kurduğu, Ortaklık Hükümetinde . 2013 ‘te, ayni statüde işe alınıp ta, CTP – DP Ortaklık Hükümeti tarafından, işlerine son verilenleri, yakın geçmişte. Tekrar çeşitli kurumlara, çalışmak üzere, işe almaya başladılar .
Bu konuyu, bir namus meselesi sayan, UBP’li vekiller de olmuştu .
Bana bu sorunu anlatan ve işine son veren, belgeyi getiren vatandaş “ bu insanlarımızın yeniden iş bulması, evlerinde aşların pişirilmesi beni sevindirdi . Üzüntüm , ben ve benim gibi, işten atılanların unutulmasıdır . Bizim ne günahımız var ki , bizler unutulduk. Bizden sonra atılanları tekrar işe alan Hükümet, bizleri ne zaman hatırlayacak ?”
Soruyorum .
Sorununuzu, sizi işe alan siyasilere, aktardınız mı ?
“ Bir çoğu şu an aktif siyasette değil . Bölge milletvekillerine konuyu yansıttık .
Bize verdikleri yanıt :
Bu işlere Sn. Başbakan karar verir .”
Ben de bu konuyu, direk Sn. Hüseyin Özgürgün’ü muhatap alarak aktarmayı uygun buldum .
Her halde, bu statüdeki, işten atılan vatandaşların sorunlarına, Sn . Başbakanın ciddi şekilde eğileceğini ve bu sorunu , halledeceğini. Olmuş bitmiş gibi, tellakki ettiğimi de, buradan aktarmak istiyorum .
Sn. Başbakanın, bu konularda, çok hassas olduğu izlenimi, bende var.
Bu kesimdeki mağdur olan insanlarımıza da, elini uzatmaması için bir neden de göremiyorum .
Bir bakıma , bu insanlara sahip çıkılması da, bir parti borcu olsa gerek .
Sn. Başbakan .
Bu sorun, bana iletildi .
Ben de, siyasi erkin başı olarak, bunu, Size iletiyor , bilginize getiriyorum .
Benim görevim, bu sorunu, yüksek katınıza iletmek .
Sizin göreviniz de, bu insanlarımıza, sahip çıkmak .
Takdir sizde.
Takibi ise bizde.

Bu haber 3837 defa okunmuştur

:

:

:

: