Almanlar’dan sağlıklı beslenme reformu

Almanya hazır gıdalardaki tuz, yağ ve şeker oranına düzenleme getiriyor. Alman Gıda ve Tarım Bakanı Christian Schmidt'in sunduğu tasarıda 2018'e kadar bu maddelerin oranları yavaş yavaş azaltılacak. İşte hedefteki gıdalar...
Hazır gıdalardaki tuz, şeker ve yağ oranı ve kalori azaltılacak. Alman Gıda ve Tarım Bakanı Christian Schmidt’in sunduğu özellikle en çok tüketilen gıdalar için hazırlanan tasarı, kötü beslenmenin neden olduğu hastalıklarla savaşmayı hedefliyor.

Almanya 2018’e kadar gıdalardaki tuz, şeker ve yağ oranını azalmayı planlıyor. Bu işlemin gıdaların tat, raf ömrü ve kalitesinde değişiklik yaratamaması da öngörülüyor.

HEDEFTE YOĞURT VE DONDURULMUŞ PİZZALAR VAR

Bu tasarının asıl odak noktası sık tüketilen ve içerisinde bu üç maddeden yüksek oranda bulunan ekmek, yoğurt ürünleri, kahvaltılık gevrekler, meşrubatlar ve dondurulmuş pizzalar.

Hazır gıdalardaki bu üç madde azaltılırken kalorisinin de azaltılması gerektiğinin savunulduğu tasarıda, ürünün tadını değiştirmek için yüksek kalorili başka bir yağın kullanılamayacağını belirtiliyor.
Bu haber 75 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER