KTSO, “SÜT KRİZİNİN” ÇÖZÜLMESİ İÇİN ÜRETİCİ İLE İMALATÇILARIN MASADA BULUŞTURULARAK ÇÖZÜM ÜRETİLMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), süt sektöründe yaşanan “krizin” çözülmesi için, daha fazla vakit kaybedilmeden, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı veya hükümet hakemliğinde, çiğ süt üreticisi ile süt ürünleri imalatçılarının bir masada buluşturularak çözüm üretilmesi gerektiğini savundu.
KTSO’dan yapılan yazılı açıklamada, süt sektöründeki sorunların bir an önce çözülmemesi durumunda, KKTC ekonomisi ve ihracatının olumsuz etkileneceği kaydedildi.

Açıklamada, en önemli ihracat ürünlerinin başında gelen süt ürünleri ihracatının 2016 yılında 43 milyon dolar ile toplam ihracatın yaklaşık % 41’ine denk geldiği vurgulanarak, “ Yıllardır büyük uğraşlar sonucunda yaratılan bu ihracat pazarının süt sektörümüzde yaşanan sorunlardan dolayı kaybedilmesi, telafi edilemeyecek sıkıntılara vesile olacaktır” denildi.

Söz konusu pazarların kaybedilmesinin döviz girişinin düşmesine, imalatçıların daha az üretmesine ve dolayısıyla çiğ süte olan talebin düşmesine neden olacağı, bunun sonucunda sektörde daralma ve ekonomik kriz yaşanacağı uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, “Ülkemizde ve özellikle bölge coğrafyasında politik ve ekonomik açıdan önemli gelişmelerin yaşandığı bir ortamda, kendi aramızda kavga etmeyi bırakarak, uzlaşı kültürü içerisinde topluma ve taraflara fayda sağlayacak politikaları ve kararları üretmemiz gerekmektedir” ifadeleri kullandı.
Bu haber 48 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER