Kumsalda tişörtle oynatın!

Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, tatilde çocukları güneşin zararlı etkilerinden koruyacak formüller verdi.
Cilt kanserleri tedavisi üzerine çalışmalar yapan Türk Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Derneği üyesi Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu bayramda aileleri güneş konusunda uyarıyor: Cilt kanserinden korunma için çocuklarınızı ve kendinizi güneşten sakının.

Bayraktaroğlu’na göre alınacak önlemler şöyle: “Çocuklarınızı koruyucu krem sürmeden denize sokmayın. Uzun saatler güneş altında bulunmayın. 50 koruma faktörlü kremler, ciltte güneşin yaratacağı başta kanser olmak üzere pek çok hasardan koruyacaktır. Maalesef daha az faktörlü kremler güneşin yıkıcı etkilerine karşı yeterli değil. Ayrıca kıyafetlerinin de güneşi önleyici olması önemli.”

TİŞÖRTLE OYNATIN

Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, ailelerin plajda uzun zaman geçirmemelerini tavsiye ediyor: “Eğer plajda uzun kalacaksanız çocuklarınıza tişört ve şapka giydirmeyi ihmal etmeyin. Güneşe öğlen saatlerinde maruz kalmayın. Denizde uzun zaman geçirmeyin.

Kumsalda oyun oynayan çocuklarınızı güneşten mutlaka korumanız gerekiyor. Aksi takdirde bayram tatiliniz kısa ve uzun vadede size sıkıntı yaratacaktır.”

BU YAZ ÇOK SICAK OLACAK

En sık rastlanan kanser türlerinden olan cilt kanseri, Amerika'da her yıl yaklaşık 500 bin vaka ile raporlanıyor. Türkiye'de de ciddi biçimde görülen cilt kanseri özellikle çocukları tehdit ediyor. Araştırmalar çocukluk döneminde yoğun biçimde güneşe maruz kalanların gençlik döneminden itibaren cilt kanserine yakalanma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Yani çocukken güneşten korunmayan kişilerin kansere yakalanma olasılığı daha fazla.

ŞAPKASIZ ÇIKARMAYIN

Op. Dr. Bayraktaroğlu, özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde güneşe maruz kalanların ileriki yıllarda cilt kanserine yakalanma olasılığının çok yüksek olduğunun altını çiziyor. Bu nedenle çocukları güneşli ortamlara çıkartmadan önce uzun kollu kıyafetler giydirilmesinin önemini vurgulayan Op. Dr. Bayraktaroğlu: “Çocuklarınıza şapka, uzun kollu kıyafetler, uzun şortlar giydirerek koruma sağlayabilirsiniz. Ayrıca açıkta kalan yerlere sürdüğünüz koruyucu kremi her üç saatte tazelemenizde fayda var. Burada önemli olan cildi hafif biçimde koruyucu kremle beslemek, çok krem sürmenizin bir faydası yok.” diyerek ailelere çağrıda bulundu.

HAMİLELER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Op. Dr. Bayraktaroğlu, hamilelerin yaz ayları boyunca güneşe çıkmamaları konusunda özellikle dikkat etmeleri gerektiğini belirterek: “Hamilelik döneminde yüzde oluşan lekelerin daha da güçlü biçimde artması ve UV radyasyonun zararı etkileri hamileleri olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle gün içinde doğrudan ya da dolaylı biçimde güneşe maruz kalmamaları gerekiyor.” dedi.

AÇIK TENLİLER GÜNEŞLENMEMELİ

Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, güneş ışığının UV radyasyon kaynağı olduğunun altını çizerek güneşlenilmemesi gerektiğini söylüyor.

Ayrıca güneşin tüm cilt tipleri için risk yarattığını ama özellikle açık renkli cilt, mavi vb. göz rengi, sarı ya da kızıl saçlılar ile yüzlerinde çil olan kişilerde cilt kanseri riski daha fazla olduğunu da ifade ediyor.

YENİ GELİŞEN LEKELENMELERİ DİKKATE ALIN

Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, kişinin kendi kontrolü ile cildini takip etmesi gerektiğini söylüyor: “Ciltte yeni gelişen lekelenmeler, su toplamaları, güneş yanıkları varsa bunları hemen doktorunuza göstermeniz gerekiyor. Özellikle kişinin rutin kontrolleri cilt kanserleri için önleyici olması bakımından önem taşıyor.” diyor.
Bu haber 75 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER