KONUŞMA İLK KEZ RESMİ KAYITTA

Rumlar, Benli’nin, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi İzleme Komitesi’nde “Kıbrıs’ın kuzeyindeki yerel demokrasi” başlıklı sunum yapmasını engellemeye çalıştı, ancak başarıya ulaşamadı.
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli’nin konuşması, ilk kez resmi ajanda içerisinde yer aldı ve konuşma notları da 46 ülkeye servis edildi.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi “İzleme Komitesi”nin Ukrayna’daki toplantısına katıldı.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Y. Benli, toplantıda yaptığı konuşmada, “İzleme Komitesi”nden Kıbrıs Türk yerel yönetimlerinin izlenmesi ve denetlenmesini talep etti, yol göstericilik yapmalarını istedi.

Benli, “Kıbrıs Türk yerel demokrasinin geliştirilmesi için kuzeydeki belediyeleri de izleyiniz, denetleyiniz, yol gösteriniz” dedi.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi İzleme Komitesi, bu talebin dikkate alınarak değerlendirilmesi ve gerekli görüşmelerin yapılması yönünde tavır aldı.

Özellikle Avrupa Konseyi İzleme Komitesi Başkanı Leen Verbeek’in sözleri, Kıbrıslı Türklerle iletişimin artarak devam edeceği mesajını verdi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli’nin konuşması ilk kez resmi ajanda içerisinde yer aldı ve konuşma notları da 46 ülkeye servis edildi.

26-28 Haziran tarihlerinde Ukrayna’nın Kharkiv kentinde yer alan toplantıda Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ni, Kibris Türk Belediyeler Birliği başkanı Ahmet Y. Benli ve genel sekreteri Hüseyin Köle temsil etti.

LARNAKA BELEDİYESİ’NİN İTİRAZI

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi İzleme Komitesi, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Y. Benli’ye Kıbrıs’ın kuzeyindeki yerel demokrasi başlığı altına sunum yapması için teklifini iletti.
Larnaka Belediye Başkanı, Kıbrıs Cumhuriyeti Belediyeler Birliği Başkanı tarafından yapılan itiraz ise reddedildi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli’nin konuşmasına yönelik Kıbrıslı Rum üyelerin itirazı, Komite’nin önemli çoğunluğu tarafından kabul görmedi.

BENLİ NELER SÖYLEDİ?

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, konuşmasında yerel yönetimlerle ilgili Kıbrıs’ın kuzeyine yönelik bilgi verdi, Avrupa Konseyi’nden beklentilerini dile getirdi.

“Kıbrıslı Türklere hizmet veren yerel yönetimlerin çalışmaları için sizlerin yönlendirmesi ve desteğine başvurmak üzere buradayım” diyen Benli, toplumunun Annan Planı’na “evet” diyerek, Avrupalı bir geleceği seçtiğini anımsattı.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli konuşmasında, komiteden talepte bulunarak, adanın kuzeyindeki çalışmaların yerinde izlenmesi çağrısı yaptı.

“DOĞRUDAN İŞBİRLİĞİ”

Benli “Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nda belirtilen temel prensiplere saygılı olmak hayati önem taşımaktadır. Ben bu nedenle bir kez daha arzuladığımız hedeflere ulaşmak ve yerel demokrasimizi geliştirmek amacıyla izleme komitesiyle doğrudan işbirliği yapmaya samimiyetle istekli ve hazır olduğumuzu dile getirerek sözlerime son vermek istiyorum” dedi
Bu haber 152 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER