Beyin kanamasına karşı 4 önlem

Hava sıcaklıklarının artması birçok sağlık riskini beraberinde getiriyor. Özellikle tansiyon hastalarının sıcak havalarda beyin kanaması geçirme riski çok yüksek. İşte beyin kanamasına karşı alınabilecek 4 kolay önlem...
Beyin kanaması riski sıcak havalarda artıyor. Bu tehlikeye karşı yapılması gerekenleri Beyin, Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat İmer anlattı.

Tansiyonun ani ve denetimsiz yükselmesinin beyin kanamasına neden olabildiğini hatırlatan Prof. Dr. İmer, doğumsal damar değişikliği, pıhtılaşmayı engelleyici ilaç kullanımı, bazı karaciğer hastalıkları, yüksek dozda alkol kullanımının da söz konusu komplikasyona yol açtığını belirtti.

NASIL ÖNLEM ALINIR?

Beyin kanamasında ciddi baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç kaybı gibi belirtilerin ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. İmer, “Kanamanın olduğu beyin bölgesine bağlı olmak üzere felç ve birtakım belirtiler gelişebilir. Şeker hastalığı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği olan kişilerde bu tablonun ortaya çıkması durumunda, beyin kanaması ihtimali düşünülerek hasta hemen hastaneye götürülmeli.” diye konuştu.
Sıcak havaların özellikle tansiyon hastalarında beyin kanaması riskini artırdığını belirten Prof. Dr. İmer, şu tavsiyelerde bulundu;

1) Güneşin direkt etkilerinden korunmak için şapka ya da bandana ile dolaşılmalı.

2) Sabah 10.00 ile öğleden sonra 14.00 arasında güneş altında kalmamalı.

3) Aç kalmamaya dikkat edip sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmeli.

4) Gün içerisinde artan su ihtiyacını giderilmeli. İlaçlarını düzenli olarak alınmalı. Tansiyon kontrolleri daha sık yaptırılmalı.
Bu haber 66 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER