Trans çocuklar için kamp

ABD'nin California eyaletinde, Sandra Collins tarafından trans çocuk bireyler için düzenlenen ''The San Francisco Bay Area'' kamp onların kendilerini farklı hissetmemesine yardımcı oluyor. Gökkuşağı Günü (Rainbow Day Camp) adlı kampa katılan çocukların sayısı da hızla artış kaydediyor.
Cinsel hoşnutsuzluğun (gender dysphoria) tam olarak tanımı yapılmasa da bunu deneyimleyen çocuklar yanlış bedende dünyaya gelmenin yeterince açıklayıcı bir cümle olmadığını düşünüyor. Sosyal, tıbbi ve bireysel yorumlar açısından ele alındığında cinsiyet kavramını tek başına tanımlamak bile zor. Cinsel hoşnutsuzluk üzerine yapılan araştırmalar genellikle yetersiz ve tartışmaya açık. Bazı iddialar biyolojik bir temeli (genetik ya da anne karnında meydana gelmiş) olduğu yönünde, psikolojik bir boyutu (öğrenilmiş davranış) olabileceği de düşünülüyor. Tanımı ne olursa olsun, ebeveynler için reddedilemeyecek kadar gerçek.
Ve bütün çocuklar, kendilerini nasıl tanımladıklarına bakılmaksızın, sırf kabul edilmek için değil fakat aynı zamanda varoluşları kutlanmak için varlar ve uzun, mutlu ve yaratıcı bir hayat yaşamayı hak ediyorlar.

Rainbow Day Camp

Bu fikirle, Amerika’da trans çocuklar için Sandra Collins tarafından çok güzel bir kamp kuruldu.

LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) çocukların deneyimlerini normalleştirmek umuduyla 2014’te kurulan ”The San Francisco Bay Area” kamp çocuklara yargılamalar ve beklentiler olmaksızın kendilerini özgür, yaratıcı ve güvenli bir şekilde ifade etme imkânı sunuyor.

Bu kampa çocuklarını getiren ebeveynler, kendilerine özgü cinsel kimlikleri olan çocuklarına kulak veren sıradan insanlar ve tek yaptıkları onları reddetmek veya çeşitli onarıcı terapi yöntemlerine kalkışmaktansa kendi yollarını bulmalarına izin vermek ve kendilerini, yalnız kendileri tanımlamalarına izin vermek. Bu çoğumuz için yeni bir yöntem olsa bile kampa katılan çocuklar dünyanın her yerinden. Kamptaki yaş aralığı ise 13 ile 17 arasında değişiyor.

“Burada kimse bizi yargılamıyor”

Kampa katılan çocuklardan biri sosyal çevrede ve kampta karşılaştığı tepkiler arasındaki farkı şu sözlerle anlatıyor:

Burada insanlar bize ‘Aaa' demiyor. Daha çok ‘Tamam harika' diyorlar.

Kamp müdürü Andrew Kramer de çocukların burada rahtlıkla yaratıcılıklarını kullanabildiğini söylüyor.

Çocuklar öteki gibi gösterilmenin ağırlığını, stresini burada yaşamıyorlar. Aynı deneyimi yaşayan kişilerle bir topluluk oluşturuyorlar. Onlar kız vücudunda kendini oğlan gibi veya oğlan vücudunda kız gibi hissediyor.

“Kendim gibi olmamak zor”

“Ben kendim gibi olmak istiyorum” diyen kamp katılımcısı çocuklardan biri, “Kendim gibi olmamak zor” diyor.

“Çocuğum cinsel kimliğini değiştirince daha mutlu oldu”

Kampa katılan trans çocuklardan birinin annesi Sara Kaplan bu duruma alışmakta ilk etapta güçlük çektiğini anlatıyor:

Bir nevi kaybettiğim kızımın yasını tutmak zorunda kaldım. Aynı zamanda da oğlumu kabullenmek tanımak zorundaydım. Ancak cinsel kimliğini değiştirince daha mutlu oldu. Kendine güveni arttı, rahatladı.

Trans çocuklar göğüslerin büyümesi, regl, ses değişimi ve yüzdeki tüyler gibi ikincil cinsiyet özelliklerini kontrol altında tutan hormon engelleyici ilaçlar alabiliyor. Cinsiyet değiştirmeye karar verdiklerinde, 16 yaşından itibaren karşı cins hormonlarını almaya başlayabiliyor, 18 yaşına geldiklerindeyse cinsiyet değiştirme operasyonu olabiliyorlar. The Transyouth Health Hastanesinde şuan 150 çocuk var ameliyat olmayı bekleyen.
Bu haber 58 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER