CTP, Girne’de eğitimi tartıştı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne İlçesi Eğitim Komitesi “Girne’nin eğitim yapılanması nasıl olmalıdır?” konulu yuvarlak masa toplantısı düzenledi.
Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne İlçesi Eğitim Komitesi “Girne’nin eğitim yapılanması nasıl olmalıdır?” konulu yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

CTP’den yapılan açıklamaya göre, Dome Otel’de yer alan toplantıya, bölgeli öğretmenlerin yanı sıra, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve Girne İlçe Başkanı Mehmet Kale Kişi katılarak konuşma yaptı.

Toplantıda, eğitim alanında Girne ilçesinde yaşanan ve gelecekte yaşanması muhtemel sorunlar tartışılırken, okulların fiziksel, sosyal ve kurumsal sorunları ile çözüm önerileri ortaya konuldu.

Toplantıda ayrıca, eğitim planlamasının hangi esaslar üzerinde oluşturulacağı, kamu okullarında ve özel okullarda eğitimin nasıl bir vizyon kapsamında yapılandırılması gerektiği, yükseköğretim gençliğinin sosyal yaşama uyumu, yerel yönetim hizmetlerinin öğrenci odaklı hale getirilmesi, kent ve beldelerin öğrenci dostu yerler halini alması ve mesleki eğitim tartışıldı.

Toplantının ardından çıkacak sonuç bildirgesinin kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.

ERHÜRMAN

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, öğretmenlerin hazırladığı sunumun ardından değerlendirmelerde bulunarak, eğitimde sorunların ve ihtiyaçların görmezden gelindiğini, bu yaklaşımın sonucu olarak sıkıntıların her gün biraz daha arttığını, sol bir parti olarak CTP’nin her alanda olduğu gibi eğitimde de planlamaya öncelik verdiğini ve bu alanda doğru vizyon çerçevesinde üretilecek plan doğrultusunda hızla harekete geçileceğini belirtti.

Girne’de, yabancı uyruklu öğrencilerin sorunlarının özellikle önemli olduğunu kaydeden Erhürman, Türkçe ve yabancı dil konusundaki eğitimin okuldan sonra devam etmesi gerektiği üzerinde durdu.

Erhürman, CTP olarak, eğitimde, çok kültürlülüğü, farklı öğrenci kategorileri için geliştirilmiş özel programları, Türkçe ve yabancı dil eğitimini, yaratıcılığı, öğrencilerin Kıbrıs’ı ve buradaki kimliği bilen, haklarının ve sorumluluklarının bilincinde olan bireyler ve yurttaşlar olarak, yeni teknolojilerden ve öğretim yöntemlerinden yararlanılarak yetiştirilmelerini ve doğru mesleki tercihlerde bulunabilmeleri için desteklenmelerini temel alan bir vizyona sahip olduklarını ifade etti

“Bu vizyon çerçevesinde planlama çalışmalarımızı hızla tamamlamamız, iktidara geldiğimizde hangi takvim içinde neyi uygulayacağımızı ortaya koymamız gerekiyor” diyen Erhürman, eğitimde atılacak adımları ,Girne özelimde yapacaklarını yapacakları çalışmanın verilerinden yararlanarak belirleyeceklerini kaydetti.

Eğitimi okul duvarlarıyla sınırlı bir hizmet olarak görmediklerini vurgulayan Erhürman, Girne’nin gittikçe daha da kozmopolit bir yapıya büründüğünü, kentin, yerel yönetimlerin ve gençlik politikalarının da eğitim planlaması içinde değerlendirilmesi gerektiğini işaret etti.

Eğitimde, doğru vizyon çerçevesinde planlama ve hızlı sonuç verecek uygulamalar yapılması grektiğini kaydeden Erhürman, yeterince zaman kaybedildiğini, . çocuklar ve gelecek için fazladan bir dakika bile kaybedilmemesi gerektiğini belirtti.
Bu haber 56 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER