“Kıbrıs’ta iki devletli çözümden başkası olası değil”

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Kıbrıs’ta iki devletli çözümden başka bir hal şeklinin olası olmadığını belirterek, “Bunun dışında çözüm arayanların iyi niyetli olmadıkları ve başka amaçları olduğu anlaşılmaktadır” dedi.
Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora yaptığı yazılı açıklamada, 50 yıldan beri sürdürülen görüşmelerden sonuç alınamamasının nedenlerinin apaçık ortada olduğunu belirterek, her seferinde Kıbrıs’ın yaşanmış gerçekleri dikkate alınmadığından başarı şansının ortadan kaldırıldığını ifade etti.

Bora, “Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf. R. Denktaş bir tarihte BM Barış Gücü’nün Kıbrıs’taki görevi ile ilgili sürecin uzatılmasında, “Kıbrıs Hükümeti”nin onayının istenmesine şiddetle itiraz ederek bunun bu şekilde devam ettirilmesi halinde Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüme ulaşılamayacağını ısrarla dile getirmiştir. İşte çözümsüzlüğün ana nedeni bu değil midir?” dedi.

Bora, Annan Planı, Mont Pelerin ve Crans Montana’daki görüşmelerin başarıya ulaşamamasının hep aynı sebeplere dayandığını, Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs’ı helen adası yapma heveslerinden vazgeçmediklerini ifade etti.

Bora, “Kıbrıs’ta yaşanmış bu gerçekler ortada yerini korurken ve bizleri ısrarla eşit bir taraf olarak görmeyen ve azınlık olarak gören soykırımcı bir tarafla ortak bir federasyonu yegane çözüm olarak görmenin hiçbir haklı dayanağı olamaz ve bu tutumu sürdürenler bizleri şaşırtmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bora, Rum-Yunan ikilisinin Enosis amaçlı darbesinin zorunlu kıldığı 20 Temmuz 1974 barışçı Türk müdahalesi ile ilgili taraflar arasında yapılan antlaşmalar sonucu Kıbrıs’ta iki ayrı bölgede iki ayrı halktan oluşan iki ayrı idare meydana geldiğini, Kıbrıs’ın tümüne barış, huzur ve güven geldiğini kaydetti.

Bora, devleti sonsuza dek yaşatma azim ve inancını da yineledi.
Bu haber 170 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER