100 ÖĞRETMEN YARDIMCISI OLMALI

Ombudsman, okul öncesi kurumlardaki öğretmen yardımcısı istihdamlarıyla ilgili şikayeti değerlendirerek, gayrı yasal bulduğunu açıkladı
Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman), okul öncesi eğitim kurumlarında okul aile birliklerinin veya idarenin, 4 yaş grubu öğrenciler için yaptığı öğretmen yardımcısı istihdamlarını gayrı yasal buldu.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın bu gayrı yasallığa göz yummasının kesinlikle kabul edilemeyeceğini vurgulayan Ombudsman, bakanlığın bunu önlemesi ve yasada öngörülen 100 öğretmen yardımcısı kadrosunu yasal yollarla doldurarak okula gitmeyen 4 yaş grubu çağ nüfusunun yüzde 44’üne eşitlik ilkesine uygun öğrenim ve eğitim hakkı tanıması gerektiğini kaydetti.

Ombudsman, öğretmen yardımcılarının yokluğunda eğitimin zorlaşacağı okullara yasada öngörülen şeklide Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ve Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından ivedilikle öğretmen yardımcıları istihdam edilmesi ve yasal mevzuat yerine getirilene kadar yeni oluşumlara fırsat verilmemesi gerekliliğine işaret etti. Ombudsman, aksi halde, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın okullardaki denetimini iyice kaybetme noktasına geleceği uyarısında da bulundu.
Bu haber 83 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER