SARAY’DA ZİRVE

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a gerçekleştireceği ziyaret öncesi Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ile başladığı çalışma toplantılarını Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile sürdürdü. Toplantı sonrasında yapılan açıklamalarda, Cumhurbaşkanlığı ve hükümet arasındaki uyum dikkat çekiciydi
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün ilk olarak Meclis Başkanı Sibel Siber’le Cumhurbaşkanlığı’nda bir araya geldi. 45 dakika süren görüşme sonrasında basına açıklamalarda bulunan Siber, Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Antonio Guterres’in Kıbrıs konusundaki raporunun objektif olmasını beklediklerini kaydetti.

Kıbrıs Türk toplumunun varlığının dünya tarafından saygı görmesi, izolasyonların ve ambargoların kalkması için faaliyette olunması gerektiğini kaydeden Siber, “Birleşmiş Milletler Kıbrıs Türk toplumuyla kurumsal ilişki kurmalı çünkü böyle davranılarak diğer toplumun hiçbir ortaklıkta veya çözümde bizi siyasi eşit olarak görmemesine çanak tutuluyor” dedi.

“BM RAPORUNUN DURUMU SOMUT ŞEKİLDE YANSITMASI EN BÜYÜK BEKLENTİMİZ”

Meclis Başkanı Siber, Akıncı’ya New York temaslarında başarı diledi. Siber, Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Antonio Guterres’in Kıbrıs konusundaki raporunun açıklanmasını beklediklerini söyleyerek, “Bu raporun durumu somut şekilde yansıtması en büyük beklentimiz” ifadesine yer verdi.

“BÖYLE DAVRANILARAK DİĞER TOPLUMUN BİZİ SİYASİ EŞİT OLARAK GÖRMEMESİNE ÇANAK TUTULUYOR”

Müzakere sürecinin Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin de gözlemcilerin de katıldığı süreçte seyrettiğini anımsatan Siber, iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı Birleşmiş Milletler parametreleri temelinde arzulanan çözüme ulaşılamadığını söyledi. Bu konudaki somut gerçeklerin, Cumhurbaşkanı Akıncı, siyasi parti başkanları, bağımsız gözlemciler ve kendisi tarafından defalarca ifade edildiğini kaydeden Siber, şöyle devam etti:

“Rum tarafında şu andaki statünün devam etmesi yönündeki düşüncüleri ağır basıyor. Hepimizde bu görüş hakim. Dolayısıyla Birleşmiş Milletlerin raporu bizim için çok önemli. Hep vurguladım, Sayın Cumhurbaşkanı ile bugünkü görüşmede de dile getirdim; bizim toplumsal bir varlığımız var. Toplum, halk yığını demek değil. Toplum, demokrasisi, yargısı, parlamenter sistemi ve seçimleriyle bir yapıdır. Birleşmiş Milletlerin bu yapının varlığına saygı göstermesi, bizimle toplum düzeyinde kurumsal ilişki kurması gerek çünkü böyle davranılarak diğer toplumun hiçbir ortaklıkta veya çözümde bizi siyasi eşit olarak görmemesine çanak tutuluyor.”

“OBJEKTİF OLMALARINI BEKLİYORUZ”

Kıbrıslı Türklerin toplumsal varlığının dünya tarafından saygı görmesi, izolasyonların ve ambargoların kalkması için faaliyet içinde olunması gerektiğini de söyleyen Siber, “Bu doğrultuda Birleşmiş Milletlerden raporun objektif olmasını bekliyoruz” dedi.

SAAT KONUSU... “ÇOCUKLARIN O KARANLIKTA OKULA GİTMESİNİ İSTEMİYORUZ AMA KARARIN SOMUT GEREKÇELERİNİN KONUŞULMASI GEREK”

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Denktaş’ın “kış saati uygulamasına geçilmeyecek, saatler değişmeyecek” açıklamasının sorulması üzerine Siber, kararı basından öğrendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı ile bu konuyu da konuştuklarını belirten Siber, “Bu konuyu görüşmemiz, getirilerini, götürülerini, neye dayanılarak böyle bir karar verildiğini konuşmamız, hükümet yetkililerini dinlememiz gerekiyor” dedi. “Şöyle bir gerçek var ki biz çocuklarımızın sabahın o karanlığında okula gitmesini sağlıklı bulmuyoruz, uzmanlar da bunu söylüyor” şekline konuşan Siber, kararın somut gerekçelerinin konuşulması gerektiğini yineledi.

Özgürgün: Cumhurbaşkanı ile toplantı çok olumluydu

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı’nda saat 12.45’te başlayan toplantı yaklaşık 1,5 saat sürdü.

“TOPLANTILAR DAHA SİSTEMLİ YAPILACAK”

Başbakan Hüseyin Özgürgün çalışma yemeğinin ardından hükümet adına yaptığı açıklamada, çalışma yemeğinin Cumhurbaşkanı’nın New York temasları öncesinde hükümet ile istişare niteliği taşıdığını, iç meselelerle ilgili Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya bilgi aktardıklarını ve görüşlerini, önerilerini dinlediklerini ifade etti.

Başbakan Özgürgün, “Bu anlamda gerçekten bugünkü uzun bir süredir yapamadığımız bir görüşmeydi. Sayın Cumhurbaşkanı da bundan sonra bu toplantıları New York dönüşünden itibaren daha sistemli bir şekilde yapmamız fikrinde, biz de aynı görüşteyiz” diyerek, ülkede üst düzeyde toplantıların, istişarelerin, özellikle hükümetle Cumhurbaşkanlığı arasındaki ilişkilerin üst düzeyde olmasının toplumun refahına olumlu katkı yapacağını belirtti. Kıbrıs konusu ile ilgili Cumhurbaşkanı Akıncı’nın New York temaslarının ardından ortaya çıkacak durumu değerlendireceklerini kaydeden Özgürgün, gelecek hafta başlayacak BM toplantısının, tüm iyi niyetli çabalara rağmen Rum tarafının BM parametrelerine dayalı bir çözüme hazır olmadığının görülmesinin ardından gerçekleştirilecek olan ilk toplantı olduğuna dikkat çekti.

Özgürgün, “Burada da bu vurgulanması gereken ilk nokta. Çünkü Kıbrıs Türk tarafı da Türkiye de tüm iyi niyetiyle bu parametreler çerçevesinde bir çözüme ulaşılması konusunda bütün desteği ve açılımı ortaya koymuş bulunuyor. Ancak Rum tarafı bu konuda hazır olmadığını net şekilde ortaya koydu. Bu çerçevede New York temasları geçecektir” dedi.

Özgürgün, BM Genel Sekreteri’nin, olayları tamamen dinleyen ve bilen taraf olarak ne gördüyse ne doğruysa raporunu o şekilde hazırlaması üzerinde durduklarını, New York’taki çalışmalarda Genel Sekreterin bu noktada olacağını düşündüklerini dile getirdi. Özgürgün, hükümet adına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdikleri istişarenin ve toplantının çok olumlu olduğunu vurguladı.

MUHALEFET PARTİ BAŞKANLARI İLE GÖRÜŞME BUGÜN

Akıncı, bugün Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen muhalefet partilerden Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile görüşecek.

Akıncı, İstanbul yolcusu

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TOBB ve İKV tarafından düzenlenen konferansa katılmak üzere bu akşam İstanbul’a gidecek. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarın düzenlenecek konferansta Türkiye’deki iş çevrelerine hitap edecek. Akıncı konferansta, İsviçre’de Crans-Montana’da Kıbrıs Rum tarafı ile yapılan görüşmelerin sonuçsuz kalmasının ardından gelinen son aşamayı değerlendirecek. Söz konusu konferansın açılış konuşmalarını, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros yapacak. Cumhurbaşkanı Akıncı, konferansın ardından aynı gece yurda dönecek.
Bu haber 155 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER