BARZANİ GERİ ADIM ATMADI

Erbil’de sandıklar kuruldu. IKBY Başkanı Barzani, Irak Federal Mahkemesi'nin 'anayasaya aykırı' bulduğu referandum kararından geriye dönüş olmayacağını belirtti.
Erbil’de sandıklar kuruldu. IKBY Başkanı Barzani, Irak Federal Mahkemesi'nin 'anayasaya aykırı' bulduğu referandum kararından geriye dönüş olmayacağını belirtti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, anayasaya aykırı sözde bağımsızlık referandumunun bugün yapılacağını tekrarladı.

Ofisinden yapılan açıklamada, Barzani'nin Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda Birleşmiş Milletler (BM) Irak Temsilcisi Jan Kubis'i kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada, Barzani ve Kubis'in yarın yapılması planlanan referandumu ele aldıkları ifade edildi.

Açıklamaya göre, uluslararası toplum ve BM'nin referandumun iptal edilmesi çağrıları hakkında Barzani, Kubis'e, 'referandumun demokrasinin en sade hali olduğunu belirterek, halkın kararını verdiğini, bundan geri dönüş olmayacağını ve 25 Eylül'de referandumun sonuçlanacağını' söyledi.

Barzani ayrıca 'Bağdat ile görüşmelere açık olduklarını, kapıların kapatılmadığını, sınır ve diğer meseleleri çatışmadan uzak barışçıl bir ortamda görüşebileceklerini' kaydetti.

SANDIKLAR KURULDU

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, Irak Federal mahkemesi tarafından 'anayasaya aykırı' bulunan sözde 'bağımsızlık referandumu' için tüm hazırlıkların tamamlandığını ve bugünün tatil ilan edildiğini duyurdu.

Bölge genelinde bugünün tatil ilan edildiğini açıklayan referandum komisyonu, Erbil kentindeki seçim noktalarına sandıkları yerleştirilip, son hazırlıkları yaptıkları bildirildi.

Kentteki Barzani Nemir Lisesi'ndeki komisyon görevlisi Soran Şahap, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 'Sandıkların yerleştirilmesi işlemi büyük oranda tamamlandı. Yarın sabah saat 08.00'de oy verme işlemi başlayacak.' ifadelerini kullandı.

TARTIŞMALI REFERANDUM KARARI

IKBY Başkanı Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle bir araya geldikten sonra 25 Eylül'de Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde referandum
yapacaklarını duyurmuştu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, IKBY'nin tek taraflı referandum kararının 'anayasaya aykırı' olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını söylemiş, Irak Federal Mahkemesi de aynı gerekçeyle referandumun geçersiz olduğuna ve durdurulmasına karar vermişti.

ABD ise büyük tartışmalara neden olan referandum kararı hakkında 'seçilen yolun çok riskli olduğunu' kaydederek kararın ivedi bir şekilde iptal edilmesini istemişti.
Bu haber 106 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER