ANKARA’DA İKİ ÖNEMLİ İMZA

İçişleri Bakanı Kutlu Evren ile Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında dün Ankara’da imzalanan “Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri Protokolü” ile KKTC’de 169 noktaya mobese diye nitelendirilen sistem kurulacak. 52 milyon liralık projenin 6 ayda tamamlanması hedefleniyor
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ekim 2016’da görüşmesi yapılan ve yaklaşık bir yıldır projelendirme, yer etütleri ve fizibilitesi tamamlanan Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri (KGYS) Protokolü, “KKTC sınırları içerisinde güvenlik hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi; suç ve suçlular ile mücadelede etkinliğin arttırılması; hava, kara ve deniz hudut kapılarında güvenliğin en üst düzeye çıkarılarak bu kapılardan giriş-çıkış yapan insanların, araçların ve konteynırların insan kaçakçılığı başta olmak üzere uyuşturucu, silah veya patlayıcı maddelere karşı arama ve kontrolünün en üst seviyeye çıkarılması; KKTC sınır kapılarında güvenlik tedbirlerinin artırılmasına” yönelik çalışmaları kapsıyor.

SOYLU: ' ASELSAN, ÇALIŞMALARI TÜRKİYE'DE YÜRÜTTÜĞÜ GİBİ KKTC'DE DE YÜRÜTECEK'

Protokol imza töreninde konuşan Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, KKTC İçişleri Bakanı Kutlu Evren'le çok hayırlı bir protokole imza attıklarını belirtti.

Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından KKTC'de kurulacak KGYS ve sınır kapılarına yapılacak güvenlik arttırıcı çalışmalara ilişkin protokolün 8 Eylül 2017'de Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve İçişleri Bakanlığı ile karşılıklı olarak imzalandığını anımsatan Soylu, 'Bugün de bu projeyi hayata geçirecek hükümetler arası iş birliği protokolü imzalandı. Ülkeler arasında imzalanacak protokollerin yürürlüğe girmesini takiben yaklaşık maliyetler nihai halini alacak. Savunma Sanayi Müsteşarlığı aracılığıyla ASELSAN bu çalışmaları Türkiye'de yürüttüğü gibi KKTC'de de
yürütecektir' diye konuştu.

'KKTC'YE BAKIŞIMIZ FARKLI'

Soylu, KKTC'ye 80 milyon Türk vatandaşı gibi kendisinin de farklı bir bakışı bulunduğunu ifade ederek, 'Kıbrıs'ın tarihine, insanlarına ve eşsiz güzelliklerine ayrı bir sevgi ve muhabbet duyuyoruz' dedi.

169 NOKTAYA

KGYS ile Türkiye'de başarılı sonuçlar elde edildiğine işaret eden Soylu, KKTC'de de 169 noktaya kurulacak sistem için 52 milyon liralık yatırım yapılacağını bildirdi.

“134 MİLETTEN İNSAN… SUÇ ORANLARI ARTIYOR”

İçişleri Bakanı Kutlu Evren de, ülkede şu anda 134 milletten insan yaşadığını, globalleşen dünyada suç oranlarının her ülkede olduğu gibi KKTC’de de gün geçtikçe arttığını kaydetti.

Evren, “Ülkemizdeki olayların daha erken çözümlenebilmesi ve önüne geçilmesi adına başlatmış olduğumuz Kent Güvenlik ve Yönetim Sistemleri projesinin bugün son aşaması olan ülkeler arası işbirliği protokolü imza töreninde bulunmanın ve böyle bir projeye imza atacak olmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyim” ifadelerini kullandı.

ÖNCE GİRNE, LEFKOŞA…

Evren, “Proje kapsamında Lefkoşa’da 33, Girne’de 28 bölge olmak üzere 169 noktada 544 canlı kamera ve Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir izleme merkezi hizmet verecek. Projemizi konuştuğumuz günden beridir ilgisini ve desteğini bizlerden esirgemeyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya, projenin son aşamaya gelmesinde katkı sahibi olan Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'a ve KKTC’ye ezelden beridir yardımlarını esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ederek KGY Sistemlerinin ülkemize hayırlı olmasını dilerim” dedi. Açıklamada, protokol gereği prosedürlerin çok kısa bir sürede tamamlanacağı ve projenin 6 ay içerisinde teslim edileceği de kaydedildi.

Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Güzelyurt ve Mesarya Ovalarını suya kavuşturacak KKTC Su Temin Projesi sözleşmesinin” iki gün önce Ankara’da imzalandığını açıkladı. Eroğlu, 'Sulama projesinin bütün üniteleriyle tamamlanarak hayata geçmesi ile oradaki çiftçilerimiz dekar başına yaklaşık ilave 700 lira zirai gelir elde edecek' dedi


Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin KKTC'deki su sıkıntısının ortadan kaldırılması amacıyla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla DSİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandığını anımsattı. Eroğlu, bunun için Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alınan yıllık 75 milyon metreküp suyun, Akdeniz'in 250 metre altında askıda döşenen boru hattı aracılığıyla Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajı'na aktarıldığını ifade etti.

Geçitköy Barajı'na aktarılan suyun, ada içerisinde dağıtımı için yaklaşık 500 kilometre isale hattı inşa ettiklerini belirten Eroğlu, şöyle konuştu: 'Bu isale hatları vasıtasıyla adanın her noktasına suyu ulaştırdık ve oradaki vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Bugün itibarıyla ada, yeteri kadar suyu memba kalitesinde kullanabiliyor. Şimdi ise suya hasret toprakları su ile buluşturmak için ilk adımı attık. Bu çerçevede Türkiye'den gelen suyu Güzelyurt ve Mesarya Ovalarına iletecek tünelin sözleşmesi imzalandı.'

TÜNELİN YATIRIM BEDELİ 101 MİLYON LİRA

Bakan Eroğlu, sözleşmenin iki gün önce imzalandığını ifade ederek, 'KKTC'deki sulama projelerini tamamladık. Bu çerçevede imzalanan sözleşme ile Güzelyurt ve Meserya Ovalarına suyu iletmek için 101 milyon lira yatırım bedeli 5,7 kilometrelik tünel inşa edeceğiz' dedi.

İlk etapta Güzelyurt'ta bulunan 75 bin dekarlık ovanın sulanmasının planlandığını anlatan Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Sulama projesinin bütün üniteleriyle tamamlanarak hayata geçmesi ile oradaki çiftçilerimiz dekar başına yaklaşık ilave 700 lira zirai gelir elde edecek. İç çapı 4 metre olacak bu tünel ve diğer sulama projeleri KKTC için son derece önemli. Sulama ile aynı zamanda yer altı su kaynakları da beslenmiş olacak.' KKTC'de yaşayan vatandaşlar için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirten Eroğlu, Türkiye'nin her daim KKTC'nin yanında olacağını vurguladı.
Bu haber 465 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER