Bazı siyasi parti ve örgütler kış saati uygulaması için yürüdü

Kış mevsiminde yaz saati uygulamasını kabul etmeyen ve coğrafi koşullara uygun saat dilimine geçilip saatlerin bir saat geriye alınmasını talep eden bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, Lefkoşa’da yürüyüş gerçekleştirdi.
Saat 17.00’de Dereboyu ışıklarından başlayıp Dereboyu’nda devam eden yürüyüş sırasında “Kabul etmiyoruz” başlıklı bildiri dağıtılarak, kış saati uygulamasına geçilmesi için vatandaş ve esnaftan imza toplandı.

Karanlığı simgeleyen siyah zemine üzerine yazılan bildiride, “mevcut uygulamanın kuzey yarım kürede yaşayan tüm canlıların güneşe olan uyumunu reddeden akıl ve bilim dışı bir uygulama olduğu” belirtildi.

Bildiride, “Toplumu dünyadan izole edip karanlığa mahrum bırakan kış mevsiminde yaz saati uygulamasını kabul etmiyoruz. Coğrafi koşullarımıza uygun saat dilimine geçilip saatlerin bir saat geri alınmasını talep ediyoruz” denildi.

Yolların karanlık ve tehlikeli olduğu, mevcut uygulama ile binlerce çalışan, öğrenci ve insanın zifiri karanlıkta yola döküleceği belirtilen bildiride, mesai saatleri değiştirmenin de özel sektör, kamu çalışanları, öğrencileri ve taşımacılığı kaosa sürükleyeceği iddia edildi.

“Bu uygulama geçen yıl yaşanan kazada ölen gençlerimizin anılarına saygısızlık anlamındadır” ifadeleri yer alan bildiride, uygulamanın dünyayla entegre olmaya çalışan bir toplumun dünyadan izole edilmesini getireceği ileri sürüldü.

Bildiride, uygulamanın elektrik enerjisi kullanımını artıracağı, her kesimin elektrik faturalarının yükselmesine sebep olacağı ifade edildi.

Bildiriye destek veren parti ve sivil toplum örgütleri şunlar:

“KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, DEV-İŞ, TÜRK-SEN, GÜÇ-SEN, EL-SEN, BASIN-SEN, BES, KOOP-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN, ÇAĞ-SEN, TIP-İŞ, TEL-SEN, HTKS, KŞK-SEN, EMEK-İŞ, GENEL-İŞ, PETROL-İŞ, MAĞUSA TÜRK GENEL-İŞ, CTP, BKP, YKP, TKP-YG, TDP, Bağımsızlık Yolu, Baraka, Boran Kültür Merkezi, Tabipler Birliği, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri Birliği, KTEZO.”
Bu haber 86 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER