MECLİS’TE SERT SÖZLER

Meclis Genel Kurulunda gergin dakikalar yaşandı. CTP milletvekili Doğuş Derya’nın hükümete yönelik yaptığı eleştiriler dikkat çekerken, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Akıncı’dan söz ederken “Cumhurbaşkanınız” demesi üzerine tartışmalar yaşandı
Meclis Genel Kurulunda gergin dakikalar yaşandı. CTP milletvekili Doğuş Derya’nın hükümete yönelik yaptığı eleştiriler dikkat çekerken, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Akıncı’dan söz ederken “Cumhurbaşkanınız” demesi üzerine tartışmalar yaşandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu önceki gün yaptığı 10 saatlik birleşmenin ardından dün yeniden toplandı. Genel Kurulun gündeminde güncel konuşmalar yer alırken zaman zaman tartışmalar yaşandı.

DERYA: “BU HÜKÜMET ALAVERA DALAVERAYLA KURULMUŞ GAYRİ MEŞRU BİR AZINLIK HÜKÜMETİDİR”

İlk güncel konuşmayı CTP milletvekili Doğuş Derya yaptı. Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun icraatlarının keyfi olduğunu savunan Derya, “Bu hükümet alavera dalaverayla kurulmuş gayri meşru bir azınlık hükümetidir” ifadesine yer verdi. Dışişleri Bakanı’nın bir yandan “dışişleri ve savunma yetkilerimizi başka devlete devredelim” açıklaması yaparken, diğer taraftan da “KKTC sonsuza kadar yaşayacak” dediğini kaydeden Derya, bu açıklamaların çelişkili olduğunu söyledi. Ertuğruloğlu’nun “petrol ve doğal gaz araması yapan şirketleri vururuz” açıklaması yaptığını da ifade eden Doğuş Derya, “Efelenerek, ‘vururuz, kırarız’ açıklaması yapıyor. Şirketler bence gazı burada aramalı. Burada gazı fazla bir bakan var” ifadelerini kullandı. Güneyden kuzeye gelen erzağa gümrük alınması konusuna değinen Derya, Kıbrıslı Türklerin, Maronitlere ve Rumlara yardımı kesen toplum olarak lanse edildiğini de kaydetti. Derya, “Bunlar neneler, teyzeler. Geliri düşük insanlar. Bu yardımı keserek devletçilik yapıyoruz. Böyle devletçilik olmaz. Her şeyden önce vicdanınız olmalı. Bu yardımı keserek daha fazla Türk değil, daha az insan oluyorsunuz” diye konuştu. Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’nun, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın açıklamalarını da eleştiren Doğuş Derya, “İnsanları dışlayan söylemlere izin vermeyeceğiz. Yağma yok. Bu toplumu sevmeyen biri varsa o da sizlersiniz. Dar çevrenize fayda sağlamaktan başka derdiniz yok” dedi. Mustafa Akıncı’nın yüzde 65 oyla Cumhurbaşkanı seçildiğini kaydeden Derya, çözüm yönündeki iradenin de bu oranda olduğunu kaydederek, “Bu iraden korkuyorsunuz” şeklinde konuştu. Müzakerelerde uluslararası aktörlerin dikkatini çekmenin önemli olduğunu kaydeden Derya, “Diploması Fenerbahçe maçına gidip gelmekle kurulmaz. Siz müzakerelere maskaralık diyemezsiniz. Bazı horozlar kendi öttü diye güneş doğdu zannediyor. Toplumun bunlara karnı tok” dedi.

ERTUĞRULOĞLU: “EN BÜYÜK ZAFİYETİMİZ BÖLÜNMÜŞLÜK”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da söz alarak Derya’nın eleştirilerine cevap verdi. Ertuğruloğlu, “Tahsin Ertuğruloğlu düşmanlığı sergilemek isterseniz buyurun devam edin. Zaten en büyük zafiyetimiz bu. Bölünmüşlük. Rumlar da uluslararası camia da bunu 50 yıl kullandı” dedi. Tahsin Ertuğruloğlu’nun “Sizin temsil ettiğiniz görüş teslimiyetçilikten başka bir şey değil” demesiyle muhalefet sıralarından sesler yükseldi. Yardımlar, ibadet, Crans-Montana, Kopenhag konusunun saptırıldığını kaydeden Dışişleri Bakanı, “Sanki Kıbrıs Türkleri dünyadan izole eden benim ya da UBP hükümetidir gibi konuşuyorsunuz. Bunu yapan sizin dostlarınız Rumlardır” dedi.

“DERDİMİZ GÜMRÜK PARASI ALMAK DEĞİL…”

Rum ve Marontilere gelen yardımlardan gümrük alınması konusuna da değinen Ertuğruloğlu, “Bizim derdimiz gümrük parası almak değil. Bizim derdimiz Rumların işgal altında yaşayan tutsak vatandaşlarımıza yardım ediyoruz’ politikasına son vermektir. Bu insanların, bu siyasi propagandaya alet edilmesine izin vermeyeceğiz. Rumlar ve Maronitler, tutsaktır. KKTC işgal altındadır görüşlerine katılıyorsanız, buyurun açıklayın “ifadelerine yer verildi. Gümrük vergisi alınmasının kendisinin önerisi olmadığını kaydeden, bu konuda Bakanlar Kurulu’nda mutabakat sağlandığını ifade eden Ertuğruloğlu, süreçle ilgili bilgi verdi. Ertuğruloğlu, “Kuzeyde yaşayan Rumların ve Maronitlerin ihtiyaçlı olmadığı tespitimiz var. Eğer ihtiyaçları da varsa yardıma hazırız” dedi. Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu,, “Bana istediğinizi söyleyin, bu geçekleri değiştirmez. Keşke Güneydeki gibi bizde de ulusal davada tek seslilik olsa. Partiler arası rekabetin temel konusu Kıbrıs sorunu yapılıyor. Bu bölünmüşlüğü tepe tepe kullanıyorlar” şeklinde konuştu. Kıbrıs konusuna değinen Ertuğruloğlu, “Crans-Montana ile 50 yıllık süreç çöktü. Güneydeki seçim bitince müzakereler kaldığı yerden başlamayacak. Bunu anlayın. Federasyon seçeneği ortadan kalktı. TC bakanlarının verdiği beyanatlar da ortada. Cumhurbaşkanınızın da açıklaması ortada” dedi. Ertuğruloğlu’nun “Cumhurbaşkanınız” demesi üzerine, muhalefet milletvekilleri tepki gösterdi. Bunun üzeri Dışişleri Bakanı, “Hükümetinden gizli harita hazırlayan bir Cumhurbaşkanı” dedi. Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanın da çözümün BM parametrelerinde çözülemeyeceğini söylediğini kaydetti.

DERYA, TEKRAR SÖZ ALDI

CTP Milletvekili Doğuş Derya yeniden söz alarak Yunus Emre’nin sözlerinden altı yaptı, “En delikanlı sizsiniz Sayın Bakan. Bakanlar Kurulu’nu onaylayan, yüzde 65 oy alan kişiye Cumhurbaşkanım diyemiyorsanız… Yatıp kalkıp Rum milliyetçilerine dua edin, onlar var diye siz varsınız. Hepinize karşı durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Derya, “İnsanı yardım konusunu da dayılanmayla çözemezsiniz” ifadesine yer verdi.
Bu haber 92 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER