“AB proje kapsamında 2.5 Milyon Euro harcadı”

“Hayvan hastalıkları ile mücadele projesi” kapsamında büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere 55 çiftliğin daha “hastalıklardan ari” olduğu sertifikayla belgelendi.
Avrupa Birliği’nin mali ve teknik desteğiyle Veteriner Dairesi tarafından sürdürülen “Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Projesi” kapsamında büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere 55 çiftliğin daha hastalıklardan ari olduğu sertifikayla belgelendi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığından verilen bilgiye göre, Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun katılımıyla bugün bakanlıkta düzenlenen törende, 45 küçükbaş ve 10 büyükbaş üreticiye çiftliklerinin hastalıklarından ari olduğuna dair belge verildi.

Törende Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben ile AB’nin proje uzmanları da hazır bulundu.

ÇAVUŞOĞLU: “HEDEF ARİ COĞRAFYADA DAHA ÜRETKEN ÜRETİM”

Çavuşoğlu, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, Veteriner Dairesi sorumluluğunda, Avrupa Birliği’nin katkısıyla, kamu-özel işbirliğinde, KKTC’deki hayvanların tarandığını ve taramada ikinci aşamaya geçildiğini belirtti.

Çavuşoğlu, “İkinci taramaya başladığımız için de yakın bir gelecekte her hafta bu belgeyi üreticilerimize verebilme şansına erişeceğiz” dedi.

Hedeflenenin ülkenin hayvan hastalıklarından ari coğrafyaya kavuşması olduğunu ve bunun belgelenmesi için bu hazırlıkların yapıldığını ifade eden Çavuşoğlu, “Projenin bugüne kadar uygulanmasında Avrupa Birliği 2.5 Milyon Euro para harcamıştır. Bunun yanı sıra TC ve KKTC kaynaklarıyla da hayvan tazminatları ödenmektedir.” dedi.

KKTC’nin hayvan hastalıklarından ari duruma gelene kadar Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele Programı’nın devam edeceğini söyleyen Çavuşoğlu, ilk defa kamu-özel ortaklığı ile gerçekleşen projenin çok başarılı bir şekilde sürdüğünü belirtti.

Çavuşoğlu, “Hayvan hastalıklarıyla mücadelenin birinci taramasında ortaya çıkan 1.52 oranı sevindiricidir. Bu da işimizin imkânsız olmadığını gösteriyor. İkinci taramada bu sayının tamamen ortadan kalkacağını umut ederim” diye konuştu.

Çavuşoğlu, herkesin elini taşın altına koyması ile birlikte bu kapsamda KKTC’de yapılan en büyük projelerden birinin başarı ile tamamlanma yoluna girdiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, denetim ciddiyetinin devam edeceğini ve gıda güvenliğinin sağlanmasıyla KKTC ürünlerinin Avrupa coğrafyasına satılabileceğini dile getirdi.

Çavuşoğlu, Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele Projesi’nin ikinci turunun da tamamlanmasıyla birlikte KKTC’deki tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tümünün hastalıklardan ari pozisyona gelmesiyle birlikte ticaretin önünün de açılarak, hayvancılık sektörünün lokomotif olacağını ifade etti.

Çavuşoğlu, “Daha üretken, maliyetleri düşük bir üretim ve mamullerin de değerinde satılabildiği bir coğrafyaya sahip olacağız. Bunun umudu ile emek veriyoruz ve 40 yıldır belki de bu ülkede uygulanan en ciddi projelerden birini hayata geçiriyoruz” dedi.
Bu haber 87 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER