Cumhurbaşkanına mektup

Sayın Cumhurbaşkanım, GKRY Başkanının tarihi ve siyasal gerçekleri seçim sathında olsa bile bu denli saptırması mazur görülemez.
Sayın Cumhurbaşkanım, GKRY Başkanının tarihi ve siyasal gerçekleri seçim sathında olsa bile bu denli saptırması mazur görülemez.
Kıbrıs sorununu yaratan ve yarım asırdan beri çözümsüz kılan Helen/ Enosis zihniyeti tüm dinamikleriyle her cephede mücadeleye devam etmektedir. KKTC Cumhurbaşkanı olarak bu sürece nokta koyma sorumluluğu ve inisiyatif sizlerden gelmelidir.
2004 yılında BMGS Kofi Annan, koymamız gereken noktayı koymuş ve çözümsüzlüğün kaynağının açık seçik Rum- Yunan kanadı olduğunu tarihe tescil etmiştir. AB temsilcisi Gunter ver Heugen hayal kırıklığını ' Rum- Yunan kanadı tarafından aldatıldım' şeklinde ifade etmek mecburiyetinde kalmıştır. Rum eski dışişleri bakanı Rolandis bu gerçeği tekrar tekrar tescil ederek en az 15 makul uluslararası barış planını kendilerinin reddettiğini yazılı açıklamalarında teyid etmiştir. Anastadiadis' in uzlaşmazlığını en iyi bilen sizlersiniz. En ümitli olduğunuz süreçlerde görüşmeleri türlü manevra ile nasıl sabote ettiğini tekrar tekrar sizler yaşadınız. ' ARTIK YETER' demenin tarihi sorumluluğu üzerinizdedir. Bu sorumluluğu KKTC ikinci ve üçüncü Cumhurbaşkanları Sayın Talat ve Sayın Eroğlu ile birlikte ortak bir deklarasyonla Dünya'ya ilan etmek hepinize düşen tarihi bir sorumluluktur. Geç kalınmış bu sorumluluğun Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünde yerine gelmesi, yarım asra dayalı insanlık ayıbı ambargoların kaldırılması ve uluslararası alanda Rum halkına eşit kollektif siyasal haklarımızın iadesi için temel bir ön şarta dönüşmüştür. Omuzlarınızdaki bu tarihi vecibenin yeni siyasal uzatmalara kurban edilmesi asla kabul edilmemeli ve üç nesil Kıbrıs Türk'ünün ve gelecek nesillerimizin, en temel insan hakları ve kollektif siyasal hak ve statüsü Rum- Yunan kanadının insaf ve icazetinden kayıtsız şartsız kurtarılmalıdır!!!
Saygılarımla Arz ederim.

Bu haber 9808 defa okunmuştur

:

:

:

: