16 ÜNİVERSİTE DEĞERLENDİRMEDE

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke, bu yıl 16 üniversitenin faaliyetlerini sürdürdüğünü, faaliyete geçmek için başvuran 16 üniversitenin ise değerlendirmede olduğunu söyledi.

Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Akile Büke ve kurul üyelerinin katılımıyla basın kuruluşları ile dün YÖDAK’ta bir istişare toplantısı yapıldı.

Başkan Büke, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, kurulun çalışmalarını anlattı.

“563 karar alındı”

YÖDAK’ın 6 aylık raporunu sunduğunu, bugüne kadar 41 toplantı yapıldığını, rektörlerle de üç toplantı düzenlendiğini söyleyen Büke, çalışma gruplarının da faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti.

Çalışma gruplarının yaptığı faaliyetlerle ilgili bilgi veren Büke, öğrencilerle, üniversitelerin kalitesiyle, yasa ve tüzüklerle ilgili çok sayıda çalışma grubunun bulunduğunu belirtti.

Büke, yapılan 41 toplantıda, 563 karar alındığını, 48’inin denklik, 126’sının öğretime başlama program izni kararı olduğunu kaydetti.

“16’sı değerlendirmede”

YÖDAK Başkanı Büke, bu yıl 16 üniversitede öğretim yapıldığını söyleyerek, toplam program sayısının bin 136 olduğunu belirtti.

42 programın değerlendirmede olduğunu kaydeden Büke, 6 programla bir üniversite kurulabildiği düşünüldüğünde, bu rakamın 200 üniversite kapasitesinde bir yüksek öğrenim alanına denk geldiğini ifade etti.

YÖDAK Başkanı Büke, başvurularını çok önceden yapan ve şu anda değerlendirme aşamasında olan 16 üniversite daha bulunduğuna işaret etti.

Bölgeler

Halen faaliyette olan ve değerlendirmesi süren üniversitelerin bölgelere göre dağılımıyla ilgili bilgi veren Büke, ilk üç sırayı Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa’nın aldığını; Lefkoşa’da 10, Girne’de 9, Gazimağusa’da ise 7 üniversite bulunduğunu söyledi. Büke, diğer bölgelerde sayının daha az olduğunu kaydetti.
Bu haber 13247 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER