Güzel sanatlarla ilgili 43 derneğin 56 projesine 999 bin 800 TL mali yardım yapılıyor

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi, “Güzel Sanatlarla İlgili Derneklere Yardım Tüzüğü” kapsamında 2017 yılı için yapacağı yardımları almaya hak kazanan 43 derneğin 56 projesini web sayfasında açıkladı.

Tüzüğün 2004 yılında geçmesinin ardından ilk kez 2005’te verilmeye başlanan mali yardımlar için, 2017 yılında ayrılan bütçe bir yıl öncekine oranla 5 kat artırılarak 1 milyon TL’ye çıkarılmıştı.

48 DERNEK 71 PROJEYLE BAŞVURDU, 47 DERNEĞİN 69 PROJESİ DEĞERLENDİRİLDİ

Kültür Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, “Güzel Sanatlarla İlgili Derneklere Yardım Tüzüğü” kapsamında 48 dernek, yurt dışında düzenlenen halk dansları festivallerine katılım ve halk dansları festival organizasyonu, şiir dinletisi organizasyonu, panayır/festival organizasyonu, çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler (şölen, festival, eğitim, kültür gezisi), müzik CD’si yapımı ve çoğaltımı, yurt dışında düzenlenen müzik festivaline katılım, müzik festivali organizasyonu, dans eğitimi ve gösterisi organizasyonu, konser organizasyonu, plastik sanatlar atölye ve sergisi, kitap basımı, dergi basımı, yayın temini, tiyatro oyunu sahneleme, belgesel-kısa film çekimi, el işleri ve fotoğraf alanlarındaki 71 projeyle başvuruda bulundu.

21 Nisan-3 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılan başvuruların ardından iki proje geri çekilince 47 derneğin 69 projesi değerlendirmeye alındı.

43 DERNEK, 56 PROJE, 999 BİN 800 TL

Tüzük kapsamında 13 kişiden oluşturulan Değerlendirme Komisyonu’nun değerlendirmeleri sonucunda 43 derneğin 56 projesine talep ettikleri rakamlara göre toplam 999 bin 800TL tutarında mali yardım yapılması kararı alındı.

Sonuçlarla ilgili gerekçeli kararların derneklere yazılı olarak önümüzdeki günlerde bildirileceği ifade edilen açıklamada, mali yardım almaya hak kazanan dernekler, projeleri ve katkı miktarlarını içeren listeye Kültür Dairesi’nin www.kktckulturdairesi.com adresli web sayfasından ulaşılabileceği bildirildi.

Tüzük kapsamında iki yıl süreyle (2017-2019) görev yapmak üzere oluşturulan ve başkanlığını Kültür Dairesi Müdürü olarak Nilay Tunçalp’ın yürüttüğü Değerlendirme Komisyonu’nda, Kültür Dairesi Güzel Sanatlar Şube Amiri Nuri Ünüçok, Kültür Dairesi Kütüphaneler ve Yayın Şube Amiri Temsilcisi Rukiye Kaymak, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürlüğü’nün Temsilcisi Hüseyin Özinal, Devlet Senfoni Orkestra ve Korosu Müdürlüğü’nün Temsilcisi Halil Kalgay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Temsilcisi Nihat Ağdaç, Gençlik Dairesi’nin Temsilcisi Adem Öksüzoğlu, Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu’nun Temsilcisi Salahi Döşemeci bulunuyor.

Bunların yanı sıra Kültür Sanat Danışma Kurulu tarafından seçilen edebiyat alanından Şevket Öznur, müzik alanından Erkan Dağlı, sahne (gösteri) sanatları alanından İpek Denizli Karagöz, görsel sanatlardan Özhan Özatay ile halkbilimi ve araştırmacılardan Ali Nebih de komisyonda görev yapıyor.

Bu haber 80 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER