SpaceX roket motoru test sırasında infilak etti!

Havacılık şirketi SpaceX, geçtiğimiz günlerde test sırasında infilak eden Merlin roket motoruna ne olduğunu anlamaya çalışıyor.
Havacılık şirketi SpaceX, geçtiğimiz günlerde test sırasında infilak eden Merlin roket motoruna ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Şirketin Texas’taki tesisinde gerçekleşen olayda herhangi bir yaralanma olmadığı ve olayın fırlatma takvimine etki etmeyeceği ifade ediliyor.

SpaceX roket motoruna olanları araştırıyor

Gelecek yıl bir Falcon 9 fırlatmasında kullanılmak üzere tasarlanan söz konusu Merlin motorunun infilak ettiğinde bir yeterlilik testinin gerçekleştirildiği belirtiliyor. Bu testler sayesinde milyon dolarlık roketlerin ve taşıdıkları yüklerin beklenmedik olaylar yaşamasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Öte yandan sorunun tek bir motorda mı yoksa genel Merlin iticisi sisteminde mi oluştuğu konusu hala açıklığa kavuşmuş değil. Falcon 9’lar ilk aşamada bunların dokuzunu kullanıyor. Bu ay ilk fırlatması gerçekleştirilecek olan Falcon Heavy ise ilk aşamada bunların yirmi yedisini kullanmakta. Şirket Mars’a gidecek aracı içinse Raptor adıyla yeni bir motor tasarımı kullanacak.

SpaceX

Şirket bu yıl 16 başarılı görev ile, 2016 yılında gerçekleştirilen fırlatmaların iki katı daha fazla başarı elde etti. Ayrıca bu yıl bitmeden, üç Falcon 9 fırlatmasının daha gerçekleştirilecek.

SpaceX kurucusu Elon Musk’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçtiğimiz gün bir araya geldiğini ve Türksat uydularının roketlerinin uzaya gönderilmesi konusunda şirketiyle iş birliğine gidildiğini de not olarak düşelim.
Bu haber 68 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER