SOÇİ’DE KRİTİK GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin ortak basın toplantısı düzenledi. İlişkilerin normale döndüğünü söyleyen Putin'e, Erdoğan son kısıtlamaları hatırlattı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Eylül'de Ankara'da ağırladığı Rusya Devlet Başkanı Putin ile bu kez Rusya'da bir araya geldi.

Rusya'nın Soçi kentinde görüşen iki lider, görüşmenin ardıdnan kameralar karşısına geçti.

İlk olarak mikrofonu alan Putin şunları söyledi:

Başta Suriye olmak üzere bölgesel konuları ele aldık. Rus - Türk işbirliğine gelince şundan emin olabiliriz; seviye hemen hemen krizden önceki seviyeye geldi.

Sayın Erdoğan'la varmış olduğumuz anlaşma gereği, Türkiye'den tarım ürünlerini yeniden almaya başlayacağız.

'AKKUYU PROJESİ

Akkuyu nükleer santralinin kurulmasıyla ilgili çalışmalar en kısa zamanda başlayacak. 

Suriye'de siyasi çözüm arayışları konusunda Erdoğan'la mutabık kaldık. Suriye'de şiddet azaldı, diyalog için şartlar oluştu.

ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, konuşmasında Putin'in 'ilişkiler eski haline döndü' sözlerine atıfta bulunarak, son kalan kısıtlamaları ve özellikle vize muafiyetini hatırlattı.

Erdoğan şunları söyledi:

Bu yıl içerisinde Rusya Federasyonunu 3 kez ziyaret ettik. Yıl içerisindeki sayın Putin'le 6'ncı yüz yüze görüşmemizi gerçekleştirdik. İlişkilerin geliştirilmesi konusunda sayın Putin'le mutabık kaldık.

'VİZE ENGELİ”

Ekonomik ilişkilerimiz yükseliş seyrine girdi. Ama istiyoruz ki son kısıtlamaları da kaldırılarım. İkili ticaret hacmimiz 15 milyar doları aştı. Tabi hedefimiz olan 100 milyar dolara ulaşmak için vize engellerinin kaldırılması gerekiyor.

Bugün ki gündemimizde Akkuyu Nükleer Santrali'yle ilgili değerlendirmeler yaptık. Akkuyu Nükleer Santrali'nin beton dökme törenini de önümüzdeki haftalarda yapmayı bekliyoruz. Bu adımı sayın Putin'le birlikte atmayı planlıyoruz.

Gelinen noktada, Suriye'de siyasi çözüm arama noktasında mutabık kaldık. Bu noktada sayın Trump ve Putin arasında Viyetnam'da yapılan konuşmaya önem veriyoruz.

Erdoğan ve Putin, bu yıl 13 kez telefonda görüştü, bu ziyaretle beraber beşinci kez bir araya geldi.
Bu haber 162 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER