CEZASI 6 AY ARTIRILDI

Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan kazada yargılanan sanığın cezası istinafta yükseltildi
Suna ERDEN

Lefkoşa’da 20 Şubat tarihinde iki araç ve bir motosikletin karıştığı kazada ağır yaralanarak yaşamını yitiren motosiklet sürücüsü 27 yaşındaki Cuma Mağusalı’nın ölümüyle sonuçlanan kazayla ilgili yargılanarak 12 ay hapse mahkum edilen Oya Göz’ün cezası arttı.

İddia makamının kararı Yüksek Mahkemeye taşıması sonucu görüşülen istinaf duruşmaları bir sonuca bağlandı. Yüksek Mahkeme dün sanık hakkındaki kararını açıkladı. Mahkeme, alt mahkemenin kararını bozarak sanığın ceza süresini 12 aydan 18 aya yükseltti.

CEZA TAMAM SÜRE DEĞİL

Yargıtay Ceza Mahkemesi Başkan Ahmet Kalkan ve Üyeler Bertan Özerdağ, Peri Hakkı’dan oluşan mahkeme heyeti sanık aleyhine alt mahkemenin vermiş olduğu ceza süresini hatalı bulunarak yükseltti. Heyetin oy birliği ile vermiş olduğu kararı heyet üyesi Bertan Özerdağ açıkladı. Özerdağ, kararda sanık aleyhine verilen mahkumiyet kararının doğru olduğunu ancak sanığın kazada öncelik hakkı vermesi gerektiği ve sağa dönüşün yasak olduğu yerden çıkış yaparak meydana gelmesine katkısını değerlendirirken yeterli dikkati göstermediğine bulgu yaptıklarını açıkladı.

Yargıtay Ceza heyet üyesi Bertan Özerdağ, yapmış oldukları bulgular doğrultusunda sanık Oya Göz’ün alt mahkemede mahkum olduktan sonra almış olduğu 12 aylık hapis cezasını 18 ay olarak düzeltmeyi uygun bulduklarını açıkladı.

DİKKATSİZLİK CANA MAL OLMUŞTU

Kaza, Oya Göz’ün yönetimindeki araç ile Gönyeli’de Defne Sokak üzerinden Belediye Bulvarı’na dikkatsizce giriş yapması ve o esnada bulvar üzerinde Gönyeli’ye doğru seyreden Cuma Mağusalı’nın yönetimindeki motosiklete çarpması, savrulan motosikletin, o sırada Lefkoşa’ya doğru gelmekte olan Süleyman Yılmaz’ın yönetimindeki araçla yüz yüze çarpışması sonucu meydana gelmişti. Kazada ağır yaralanan Cuma Mağusalı, ambulansla kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.
Bu haber 412 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER