YDÜ Kongre Merkezi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi binası törenle açıldı

Yakın Doğu Üniversitesi’nin bin kişilik İrfan Günsel Kongre Merkezi ile 10 katlı Sağlık Bilimleri Fakültesi binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.


EROĞLU

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Biz açılış ve temel atma törenlerine gelmekten yorulduk, Suat Bey bu yatırımlardan yorulmadı” diyerek, YDÜ Kurucu Rektörü Suat Günsel’in eğitim ve sağlık alanındaki yatırımlarından övgüyle bahsetti.

KKTC’de atılan her temelin devletin temellerini güçlendirdiğini kaydeden Eroğlu, ülkedeki istihdam sorunun bu gibi yatırımlarla çözüleceğini söyledi.

Yatırım olmadan ekonominin büyümeyeceğini vurgulayan Eroğlu, “Her yatırımcıyı alnından öpmek gerekir” dedi.

Üniversitelerin sadece bina olmadığını vurgulayan Eroğlu, yılda binin üzerinde bilimsel bilim yayımlayan YDÜ’yü kutlayarak, “Üniversiteyi üniversite yapan budur” diye konuştu.

3. Cumhurbaşkanı Eroğlu, hekimlik yaptığı ilk yıllardan örnek vererek KKTC’de sağlık hizmetlerinin bugün oldukça geliştiğine dikkat çekti.

ERHÜRMAN

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, konuşmasında, ister kamu ister özel eliyle olsun en temel kamu hizmetlerinden birinin sağlık olduğunu ve niteliğinin değişemeyeceğini kaydetti.

Kamu hizmeti olan sağlıkta bazı şeylerin başarıldığını bazı şeylerin ise başarılamadığını belirten Erhürman, devletin dışındaki alanlarda üniversitede ve özelde sağlıkta ciddi yatırımlar ve ciddi gelişmeler yaratılabildiğini, ancak kamu, üniversiteler ve özel hastaneler arasında koordinasyonun sağlanamadığını söyledi.

Ülkede sağlık politikasının geliştirilmesi gerektiğini belirten Erhürman, bu politikanın kamu, üniversite ve özel sektör sağlık kuruluşlarının eşgüdümünü sağlaması gerektiğini ifade etti.

Erhürman, sağlık ve eğitim politikalarının kalıcı ve vizyonel politikalar olarak ortaya konmasının henüz başarılamadığının altını çizdi.

Erhürman, Kıbrıs Türk halkının adada daha fazla ve kaliteli üretmesi, yatırımların yapılması ve adaletin sağlanmasıyla birlikte haysiyetli bir toplum yapısına kavuşacağını kaydetti.

SUCUOĞLU

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu da, KKTC’de özellikle YDÜ’nün dominat rehberliğinde sağlıkta önemli adımlar atıldığını, sağlıktaki kalitenin artmasının direkt halka yansıdığını ifade etti.

Özel ve kamu sağlık sisteminin ayrılmaz bir bütün olduğunu söyleyen Sucuoğlu, bugün sağlıktaki gelişmeler ışığında bir çok hastanın yurt dışına gitme zorunluğunun kalktığını ve ülkedeki sağlık kuruluşlarında tetkik ve tedavi gördüğünü dile getirdi.

Sucuoğlu, 1963’ten beri devam eden alışkanlıkların yerini yavaş yavaş olması gereken sisteme bıraktığını belirtti.

Sucuoğlu, sıkıntıların olacağını çünkü büyük bir dönüşüm gerçekleşeceğini, bunun için biraz zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Sucuoğlu, KKTC’nin iklim koşullarının sağlık turizmine elverişli olduğuna vurgu yaparak alt yapı yatırımlarıyla sağlık turizminden ülkenin önemli gelir elde edebileceğine dikkat çekti.

GÜNSEL

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel de, ülkeye kök salmak için 39 yıldır ülkeye yatırım yaptıklarının altını çizidi.

Günsel YDÜ olarak milli değerleri korumayı görev bildiklerini ve bu değerlerle ülkeyi daha ileriye götürmeye çalıştıklarını kaydetti.

Günsel, devletin ambargolara rağmen güçlendiğini, YDÜ olarak ülkenin ekonomik, kültür ve sağlık hayatına katkı koyduklarını vurguladı.

YÜCECAN

YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan, Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak misyonlarının, uluslararası standartlarda vereceği eğitim-öğretim ve sunacağı araştırma olanakları ile, çağın gereksinmelerini karşılayacak bilgi ile donatılmış, evrensel değerlere sahip bireyler yetiştirmek, her alandaki birikimini toplum yararına sunmak olduğunu kaydetti.

Yücecan vizyonlarının ise ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan, tercih edilen, yetiştirdiği sağlık profesyonelleri ve üreteceği bilgi ve teknoloji ile KKTC’nin çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmasına katkıda bulunacak lider bir eğitim kurumu olmak olduğunu söyledi.

Yücecan , 2007 yılında kurulan fakültenin hızla büyüdüğünü bugün 16 bölüm ve 24 program yürüttüklerini söyledi.

HASSAN

YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan da, YDÜ’nün halkına ve milletine sadakat duygusuyla yeni sağlık külliyesini hayata geçirdiğini belirtti.

Hassan, kongre merkezinin de KKTC’nin uluslararası platformda hak ettiği yeri almasına katkı koyacağını söyledi.
Bu haber 12253 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER