YDÜ’DE ÇİFTE BAYRAM

Yakın Doğu Üniversitesi'nin yeni Sağlık Bilimleri Fakültesi binası ile İrfan Günsel Kongre Merkezi, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nda açıldı

Yakın Doğu Üniversitesinin, 1000 kişilik İrfan Günsel Kongre Merkezi ile 10 katlı yeni Sağlık Bilimleri Fakültesi Binası düzenlenen törenle hizmete girdi. Yakın Doğu Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan törene; 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu başta olmak üzere, T.C. Lefkoşa Büyükelçisi temsilcisi, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, rektörler ve rektör yardımcıları, milletvekilleri, Yakın Doğu personeli, öğrenciler ile davetliler katıldı.

Törende açılış konuşmaları ve kurdele kesimi öncesi, Yakın Doğu İlkokulu Korosu şarkılar seslendirdi. Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Bölümü öğretim üyeleri de müzik dinletisi sundu. Yakın Doğu Üniversitesi Halk Dansları ekibi gösterisinin ardından tören konuşmalarına geçildi.

HASSAN: EĞİTİM VE SAĞLIKTA ÖNCÜYÜZ

Törende ilk sözü alan Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Ümit Hassan, Yakın Doğu Üniversitesi'nin, eğitimde öncülük ve sağlığa ilişkin projeksiyonlarının birer vazife olarak üstlenilmiş bulunduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Hassan, Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel'den kaynaklanan bir anlayış ile sağlık gelişmelerinin, bir vicdan görevi olarak da yerine getirildiğini vurguladı.

GÜNSEL: DÜNYA TIBBINDA LİDER OLMA YOLUNDAYIZ

Törende konuşan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel de, Günsel ailesi olarak her zaman milli değerleri korumanın öneminin bilincinde olduklarını, bu topraklara kökleşme sevdası ile eğitim, sağlık ve ekonomi hayatına yatırımlar yaptıklarını dile getirdi.

Geleceği tasarlama ve geleceğe ulaşma yolunda eğitim ve hizmet verdiklerini ifade eden Doç. Dr. Günsel, sağlık, spor, kültür ve ekonomi alanlarında yazdıkları başarı hikayeleri ile yaratılan yapay sınırlar ve ambargoları aştıklarını ifade etti.

Yakın Doğu Üniversitesi olarak dünya tıbbında lider olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini söyleyen Doç. Dr. Günsel, bölgenin en donanımlı hastanesi Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, geleceğin teknoloji olarak tanımlanan cihazlar ve modern alt yapısı ile donatılmış Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile Girne Dr. Suat Günsel Diş Hastanesi'ni hayata geçirdiklerini anlattı.

'Ada da kıtalı gibi yaşamak' sloganı ile yola çıktıklarını anımsatan Doç. Dr. İrfan Günsel, kıtaya adamızın damgasını vurmak ve dünyaya örnek olmayı sürdürmenin en önemli hedefleri olduğunu belirterek eğitim alanında olduğu gibi sağlık alanında da ülke sınırlarını aşan önemli başarılara imza attıklarını, buralara kökleşmek için seferber olduklarını ifade etti.

Hizmete koydukları Sağlık Bilimleri Fakültesi Binası ve İrfan Günsel Kongre Merkezi ile geleceğin donanımlı sağlık profesyonellerini en iyi şekilde yetiştireceklerini ifade eden Doç. Dr. Günsel, 'İrfan Günsel Kongre Merkezi bilim, kültür, sağlık, ekonomi gibi birçok alanda uluslararası, ulusal ve yerel buluşmaların yeni adresi olacaktır.

Büyüğüm, dedem, İrfan Günsel her zaman eğitime önem veren, herkesin en iyi şekilde eğitim almasını isteyen, gençlerin yeni fırsatların ve hayallerinin peşinden koşmasını teşvik eden, bilime inanan ve bilimin daha da geliştirilmesi gerektiğini düşünen çok özel bir insandı. İrfan Günsel Kongre Merkezi, burada yapılacak ulusal ve uluslar arası toplantılarla, bilimsel çalışmalarla, hayata dokunan projelerle ve genç beyinlere ilham kaynağı olacak etkinliklerle, onun düşüncelerinin gerçeğe dönüştüğü bir Merkez olacaktır' şeklinde konuştu.

YÜCECAN: SAĞLIK PROFESYONELLERİ YETİŞTİRECEĞİZ

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan da, sözlerine iki yıl önce temeli atılan ve büyük bir hızla tamamlanan İrfan Günsel Kongre Merkezi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin açılışını yapmaktan heyecan ve kıvanç duyduğunu belirterek başladı.

Prof. Dr. Yücecan, fakülte bünyesinde yer alan 16 bölüm ve 24 programla yetiştirecekleri sağlık profesyonelleri, üretecekleri bilgi ve teknoloji ile KKTC'nin çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmasına katkıda bulunacak lider bir eğitim kurumu olmayı hedeflediklerini söyledi. Dünya standartlarıyla yarışacak düzeyde verilen eğitimlerde çağdaş araç ve gereç olanaklarından yararlanıldığından bahseden Prof. Dr. Yücecan, Sağlık Bilimleri Fakültesi binası ile İrfan Günsel Kongre Merkezi'nde teknolojinin yeniliklerini bir araya getirdiklerini söyledi.

Prof. Dr. Yücecan şunları dile getirdi:

'1000 kişi kapasiteli ve toplam 1500m² alana sahip 4 konferans ve 10 toplantı salonundan oluşan İrfan Günsel Kongre Merkezi'ndeki tüm salonlarda internet bağlantısı, projeksiyonlar, akıllı tahta sistemi, son teknoloji ışık ve aydınlatma sistemi, simultane çeviri sistemleri ile ses ve görüntü hizmetleri eş zamanlı olarak bir arada sunulmaktadır ve tüm salonlar merkezi otomasyon sistemi ile yönetilmektedir. Yine farklı büyüklüklerde 200 kişi kapasiteli 30 adet derslik ve 18 laboratuvar eklenmektedir.'

SUCUOĞLU: YDÜ SAĞLIKTA REHBER

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu da törende yaptığı konuşmada, Yakın Doğu Üniversitesi'nin tıp fakültesi, hastanesi ve diş hastanesini kurmasıyla ülkemizde özel sağlıkta dominant rehberliği ile büyük adımlar atıldığını belirtti.
Devlet olarak sağlıkta her türlü desteği verdiklerini dile getiren Bakan Sucuoğlu, özellikle imzalanan protokollerle hastaların bir kısmının yurt dışına gitmeden kendi ülke hastanelerinde gerekli tedaviyi ve tetkikleri yapabilmelerini sağladıklarını söyledi.

Yeni yasalarla hedeflenen sağlık sisteminin kurulacağına inanç belirten Faiz Sucuoğlu, sağlık turizmine dikkat çekerek, 'Gelişmiş ülkeler sağlık turizmine yoğun mesai ve alt yapı yetiştirilmesi için ciddi kaynak ayırıyor. Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakülteleri ve Hastaneleri ile bu açıdan ülkemizdeki alt yapı aşılmıştır ve bunlar sağlık turizmine birer yatırımdır.

Yoğunlaşarak artan bu yatırımlar adamızı aranan bir nokta haline getirecektir' şeklinde konuştu. Donanımlı alt yapısıyla Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde yetişecek öğrencilerin sağlıkta hedeflenen noktalarda ihtiyaç olan teknik personel ihtiyacına cevap vereceğinin altını çizen Bakan Sucuoğlu, 'Alt yapı yanında eğitim, teorik bilgi ve pratik bilgi ile dünya standartlarında verilecek eğitimler, yetişecek sağlık elemanlarının kalitesini yukarıya çekecektir' dedi.

ERHÜRMAN: YDÜ KAMU HİZMETİNİ YERİNE GETİRİYOR

Törende söz alan ana muhalefet partisi CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da, Yakın Doğu Üniversitesinin en temel kamu hizmetlerinden biri olan sağlık hizmetlerinin gereklerini yerine getirdiğini belirtti.

Devlet dışında, üniversiteler ve özel sektörde ciddi yatırımlar yapıldığını anlatan Tufan Erhürman, sağlık politikasının değiştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Erhürman şöyle konuştu: 'Sağlık hizmetini ister devlet ister üniversiteler ister özel hastaneler versin bu hizmetin niteliği değişmez. Kamu hizmeti olmasının gereklerinin yerine getirilmesi şarttır.

Üniversiteler ve özel sektörde sağlık alanında ciddi yatırımlar ve gelişmeler yaratabildik ancak bu alanda aynı anda hem özel sektör hem kamu koordinasyonunu gerçekleştiremedik. Sağlık politikasının geliştirilmesi gerekiyor. Kamudaki üniversiteler, özel sektör, devlet tüm hizmetleri gören kurumlarda hepsi arasında eş güdüm sağlayan, birbirini rakip olarak değil takdir etmesi gereken partnerler görmeyi beceren bir plan ve vizyon ortaya çıkmalıdır bunu beceremedik. Sadece sağlık alanında değil eğitim alanında da eğitim politikasını da kalıcı ve vizyonel politikalar olarak ortaya koymayı başarmalıyız.'

EROĞLU: YDÜ İSTİHDAMI GENİŞLETİYOR

Törende son sözü alan 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde atılan her temelin bu ülkenin temelini kökleştirdiğine vurgu yaptı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en önemli sorunlarından birinin istihdam olduğunu söyleyen Eroğlu, yatırımlarla istihdamın karşılandığını ve ekonominin büyüdüğünü söyledi.

Yatırım yapmanın cesaret istediğini ifade eden Eroğlu, Yakın Doğu Üniversitesinin sürekli ülkenin kalkınması ve adının duyurulması adına yatırımlar yaptığını anlattı. Yakın Doğu Üniversitesinin hastaneler, tıp fakülteleri, sağlık bilimleri fakülteleri ve kongre merkezleri ile bölgede dünya standartlarında nitelikli eğitim verilen bir üniversitesi olduğunu söyledi.

Binlerce bilimsel yayına sahip olan Yakın Doğu Üniversitesini kutlayan Derviş Eroğlu, teknolojinin yenilikleri ile donatılmış 10 katlı Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin birbirini tamamlayan sağlık merkezlerini bir araya getirerek mükemmel bir sağlık hizmeti ortaya çıkaracağını söyledi. Fakülte binası içerisinde yer alan İrfan Günsel Kongre Merkezi'ni de bir evladın babasına göstereceği vefa olarak niteleyen Eroğlu, yatırıma emek koyanlara teşekkür etti ve hayırlı olmasını, öğrencilere bilimsel yetenekler kazandırılmasını temenni etti.

Konuşmaların ardından tören, protokolün katılımıyla kurdele kesimi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Binası ile İrfan Günsel Kongre Merkezi'nin gezilmesi ile sona erdi.
Bu haber 15612 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER