İçi Seni Dışı Beni Yakar

Yılın sonuna doğru yaklaşıyoruz ve iç ve dış piyasalarda gündem oldukça yoğun ve sıcak. Özellikle eylül sonrası sert yükselen kurlar sonrası dolar nerdeyse 4 TL olmuş ve yükselen tansiyon sepet kurda da yeni rekorları getirdi. Oysa ki hafta başında dolar rekorların ardından 3,90'lı seviyelerin altını kısa sürelide olsa test etmiş ve yönünü aşağı çevirmişti.

Yılın sonuna doğru yaklaşıyoruz ve iç ve dış piyasalarda gündem oldukça yoğun ve sıcak. Özellikle eylül sonrası sert yükselen kurlar sonrası dolar nerdeyse 4 TL olmuş ve yükselen tansiyon sepet kurda da yeni rekorları getirdi. Oysa ki hafta başında dolar rekorların ardından 3,90'lı seviyelerin altını kısa sürelide olsa test etmiş ve yönünü aşağı çevirmişti.

ABD'de geçen hafta açıklanan Michigan tüketici güven endeksi ve PMI verileri genel olarak hayal kırıklığı yaratmış, Fed üyeleri ABD'de enflasyonun yeniden artacağına yönelik endişe duymuş ve tüm bunların yanında Avrupa ekonomisi gelen veriler sonrası güçlü toparlanıyorum mesajını vermeye devam etmişti. Saymaya çalıştığım tüm bu gelişmeler Euro/Dolar paritesini 1.20'lere gitmesi için zorladı ve ayrıca Dolar endeksini 93'lü seviyelerin altına götürdü. Ancak TL küresel piyasalarda nispeten zayıflayan dolara rağmen değer kaybetmeye devam etti. Neden mi ?

Sorunun yanıtı oldukça basit; Son dönemde Türk varlıklarının fiyatlanmasında ekonomik verilerden ziyade iç ve dış politikada yaşanan gelişmeler yön veriyor.

ABD'de devam eden davada Reza Zarab'ın ABD hükümeti lehine Mehmet Hakan Atilla aleyhine tanıklık yapacak olması, TL varlıkları için önümüzdeki dönemde de baskı ve belirsizlik yaratmaya devam edeceğe benziyor. TL varlıkları global gelişmelerden bağımsız fiyatlama performansı sergileyebilir, dikkatli olmakta fayda görüyorum.

Borsalarda Bahar Havası Devam Ediyor

ABD'de vergi reformu paketine ilişkin gelişmeler ve yeni dönemde FED'in Başkan adayı Jerome Powell'ın açıklamaları Kuzey Kore'nin yeni füze denemesine rağmen Borsaları pozitif etkiledi. ABD'de vergi reformu paketi dün Senato Bütçe komisyonunda kabul edildi. Perşembe günü yapılacak oylamada 51 oy alınır ve mutabık kalınırsa paketin son hali Başkan Trump'ın onayına sunulacak. Ayrıca Powell'ın ABD'de finansal regülasyonların katı olduğunu dile getirmesi ABD ve diğer endeksleri pozitif etkiledi.

Kim Jong-Un'un kulakları çınlasın!

Daha geçen hafta bir arkadaşıma yahu bu Kuzey Kore ne yaptı ? Yoksa Kuzey Kore lideri Kim'e kesin bir şey oldu diye düşünüp, kendisinin kulaklarını çınlatırken Kuzey Kore dün bir kez daha füze denemesi yaparak telaşımın yersiz olduğunu göstermiş oldu. Haberi hemen Pentagon doğruladı, bu kez Güney Kore'de boş durmayarak güdümlü füze denemesi ile Kuzeye karşılık verdi vesaire. Senaryoda bir kaç hamle dışında pek bir değişiklik yok. Böyle ortamlarda genelde güvenli liman klişesi ile altın talep görürdü, bu da olmadı. Son yıllarda bu gelişmelere duyarsız kalan altın ons fiyatı 1290'lı seviyelerde beklemeye devam ediyor. Ancak yine de krizin derinleşmesi durumunda tüm piyasaları etkileyebilir, gelişmeleri yakından takip etmeye devam edelim. Bu arada altın ons fiyatında durum yatay ama TL cinsinden altınları portföylerde yer vermeye devam edelim. Malum hem kur hem de olası jeopolitik riskler altın TL fiyatları için biraz daha gidecek yolu olduğunun mesajını veriyor.

Brexit'in faturası 50 Milyar Euro

Pound ve Euro tarafında belirsizlik yaratan önemli gelişmelerden birinde sanırım yolun sonuna geliniyor. İngiltere'nin Avrupa Birliği'ne ayrılmanın bedeli olarak 50 milyar Euro tazminat ödeme teklifi götüreceği ve tarafların bu konuda uzlaşacacağı yönünde haberler var.

Kısa vadede FED'in faiz artırması, vergi reformunun kabul edilmesi, bilanço küçültme operasyonu gibi gelişmeler dolara prim sağlasa dahi Brexit'in nerdeyse sonuna gelinmesi, Almanya'da koalisyon kurulabileceğine yönelik haberler ve bölge ekonomik performansının umut vermesi Euro'yu desteklemeye devam edeceğe benziyor.


Bu haber 9647 defa okunmuştur

:

:

:

: