KUDÜS ŞOKU

ABD Başkanı Trump merakla beklenen açıklamayı yaptı ve 'Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir' dedi. Karara dünyadan büyük tepki yağdı
ABD Başkanı Trump merakla beklenen açıklamayı yaptı ve 'Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir' dedi. Karara dünyadan büyük tepki yağdı

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanlığına, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini de açıkladı.

ABD Başkanı Trump, ABD olarak İsrail ile Filistin arasında iki devletli çözümü hala desteklediklerini de ileri sürdü.

Trump şunları söyledi:

20 yıl boyunca bütün ABD başkanları bu konuda feragatname hakkını kullanarak, Kudüs'ü başkent olarak tanımadı.

Bunun barış getireceğini düşündüler.

Ancak kayıtlar ve tarih ortada. 20 yıldan sonra herhangi bir barıştan söz etmek mümkün değil.

Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanımanın zamanı gelmiştir.
Dışişleri Bakanlığı'na Tel Aviv'deki Büyükelçilik binasının Kudüs'e taşınması talimatını veriyorum.”

ERTELENİYODU

ABD yönetiminin, 1995'teki Kudüs Büyükelçilik Yasası'na göre İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması öngörülüyordu. Ancak söz konusu yasa 22 senedir Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama'nın başkanlık dönemlerinde her 6 ayda bir 'ulusal güvenlik' gerekçesiyle erteleniyordu.

DÜNYADAN TEPKİ YAĞDI

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma planına dünyadan tepki yağdı.
Trump'ın Kudüs planına şu ana kadar hiçbir ülke destek vermedi.

KREMLİN

Kremlin Sözcüsü Peskov, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması halinde 'durumun daha karmaşık' hale gelmesinden duyulan endişeyi dile getirdi.
Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planıyla ilgili olarak “Böyle bir adımın atılması halinde durumun daha da karmaşık hale gelmesinden endişe duyuyoruz.” dedi.

FRANSA

Trump'ın 'Kudüs planına' karşı çıkan diğer bazı ülkelerin ve uluslararası kuruluşların tepkileri şöyle:

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD'nin tek taraflı olarak Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ihtimalinin endişe verici olduğunu kaydetti.
Fas Kralı 6. Muhammed, Trump'a bir mesaj göndererek Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacakları yönündeki iddialardan duyduğu endişeyi bildirdi.

Kral 6. Muhammed, Trump'a gönderdiği mesajda, 'Arap ve İslam ülkelerinin halkları, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma niyetinden büyük endişe duyuyor.' ifadesine yer verdi.

KÖTÜ SONUÇLARI OLUR

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını kabul etmediklerini belirtti.

İbadi, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması halinde kötü sonuçlar doğurabileceği uyarısı yaptı.

ÜRDÜN

ABD Başkanı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Ürdün Kralı Abdullah, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak kapsamlı bir çözüm dışında herhangi bir karar alınmasının tehlikeleri konusunda uyarıda bulunarak, 'Kudüs'ün bölgedeki ve dünyadaki barış ile istikrarın anahtarı' olduğunu dile getirdi.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Trump'la yaptığı telefon görüşmesinde, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişiminin, barış müzakerelerine zarar vereceği ve bölgede gerginliği tırmandıracağı uyarısında bulundu.

AB DE KARŞI ÇIKTI

AB, Kudüs'ün statüsünde değişikliğe neden olacak herhangi bir karar ya da tek taraflı eylemin dünya genelinde yansımaları olacağı uyarısında bulundu.
Birlikten yapılan açıklamada, 'AB, Kudüs'ün statüsünde değişikliğe neden olacak herhangi bir karar ya da bireysel eylemin ciddi sonuçları olacağını düşünüyor. Böyle bir karar, dünya çapındaki kamuoyunda yankı uyandırabilir.' değerlendirmesi paylaşıldı.

ARAP BİRLİĞİ

Arap Birliği, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın çağrısı üzerine Kudüs'ü görüşmek için olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

Birliğin Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, örgütün daimi temsilciler düzeyindeki 'Kudüs' konulu olağanüstü toplantısında yaptığı konuşmada, Kudüs'ün geleceğiyle oynanmaması uyarısında bulundu.
Bu haber 55 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER