ABD’NİN ŞIMARIK ÇOCUĞU

Mogherini, aşkan Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesi kararı endişe verici. Trump'ın kararı bizi çok daha karanlık dönemlere götürebilir.' dedi.
Mogherini, aşkan Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesi kararı endişe verici. Trump'ın kararı bizi çok daha karanlık dönemlere götürebilir.' dedi.

AB Komisyonunda düzenlenen günlük basın toplantısına katılan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, , AB'nin temel amacının Kudüs'ün Filistin ve İsrail devletlerinin başkenti olacak şekilde iki devletli çözümün sağlanması olduğunu vurguladı.

Mogherini, 'AB'nin 28 üyesi de iki devletli çözümün tek gerçekçi çözüm olduğu ve Kudüs'ün iki devletin de başkenti olması gerektiği konusunda hemfikir.' dedi.
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile hafta başında düzenlediği görüşmede, AB'nin konuya ilişkin net ve tüm üye ülkeler arasında kararlaştırılmış tutumunu aktardığını belirten Mogherini, Ortadoğu Barış Süreci'nin tekrar başlatılmasının önemine değindi.
Mogherini, 'Başkan Trump'ın kararı bizi çok daha karanlık dönemlere götürebilir.' ifadesini kullandı.

Dünyadan tepkiler büyüyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması' kararını açıklamasının ardından dünyadan tepkiler büyüyor.

Beyaz Saray önünde toplanan Amerikalı Müslüman kanaat önderleri ve diğer dinlerin temsilcileri, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıması kararına sert tepki gösterdi.

'Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması' kararına sert tepki gösteren Amerikalı Müslümanlar ve diğer dinlerin temsilcileri, kararın hem ABD ile İslam dünyası hem de Ortadoğu'daki bölgesel ilişkileri negatif etkileyeceği uyarısında bulundu.

'KİMSEYE FAYDASI OLMAYACAK”

ABD'deki Yahudi toplumunun temsilcilerinden 'Hemen Barış İçin Amerikalılar' adlı Yahudi grubun temsilcisi Haham Alana Suskin de söz alarak, 'Bu adımın, kimseye faydası olmayacak bir adım olduğu bellidir. Bu ne İsraillilerin ne de Filistinlilerin hayrına yapılmış bir şeydir; bu adımın amacı dikkat dağıtmaktır. Bu dini değil siyasi bir çatışmadır ve bu yolla çözülmesi mümkün değildir.' diye konuştu.

SİSİ VE ABBAS

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, ABD'nin Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıması kararını reddettiğini söylediği bildirildi.

Bu arada, Mısır'da siyasi partiler ve hareketler, hükümetten, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıyan kararını protesto için Washington yönetimi ile ilişkilerini kesmesini istedi.

İSVEÇ

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, İsveç hükümetinin, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasından derin endişe duyduğunu bildirdi.

ENDONEZYA

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi de ABD'nin Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanımasının sadece Ortadoğu'yu değil, diğer bölgeleri de istikrarsızlığa sürükleyeceğini belirtti.

Netanyahu’dan “Kudüs” müjdesi

Netanyahu 'Kudüs'ü başkent olarak tanımaları için bazı ülkelerle yakın temas içinde olduğumuzun müjdesini vermek istiyorum” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanımaları için bazı ülkelerle yakın temasta olduklarını açıkladı.

Netanyahu'nun basın ofisinde yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlenen Dijital Diplomasi Konferansı'nda konuşan Başbakan Netanyahu, 'Kudüs'ü başkent olarak tanımaları için bazı ülkelerle yakın temas içinde olduğumuzun müjdesini vermek istiyorum. ABD'nin büyükelçiliği taşındığında ve hatta öncesinde diğer birçok büyükelçilik Kudüs'e taşınmış olacak. Bunun zamanı da gelmişti artık.' ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı konuşmasında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma yönündeki açıklamasını tarihi olarak niteleyerek ' Trump'a ve 22 yıl önce Kudüs'ün başkent olarak tanınmasının temelini atan ABD Kongresine teşekkür ediyorum.' dedi.

BMGK’nın gündemi “Kudüs”

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) bugün toplanarak ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıması kararını ele alacağı bildirildi.

ABD medyasına konuşan Birleşmiş Milletler (BM) diplomatlarının verdiği bilgiye göre, Konseyin 8 üyesinin talebi üzerine söz konusu görüşme bugün yapılacak.
Görüşme talebinin Fransa, Bolivya, Mısır, İtalya, Senegal, İsveç, İngiltere ve Uruguay'dan geldiği belirtildi.

Öte yandan, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise yaptığı yazılı açıklamayla Trump'ın kararına destek verdi ve 'Bugün Başkan, geç kalınmış bir karar için cesur ve tarihi bir adım attı.' değerlendirmesini yaptı.

YARIM ASIRLIK İŞGAL

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını 'birleşik başkenti' ilan etmişti.

BMGK, 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saymıştı.
Bu haber 101 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER