MİNDERE ÇAĞIRDI

Erdoğan Yunanistan’da Pavlopulos ve Aleksis Çipras’la Kıbrıs sorununu da görüştü
Erdoğan Yunanistan’da Pavlopulos ve Aleksis Çipras’la Kıbrıs sorununu da görüştü

Erdoğan “Minderden kimlerin kaçtığını da çok iyi biliyorum. Bu konuyla ilgili de bütün belgeleri, bilgileri rahatlıkla verebilirim. Buna eğer hassas davranır, dikkat edersek çok şeyi aşarız diye düşünüyorum' dedi.

Çipras ise Türkiye’yi suçlama yönüne giderek 'Bu durum 43 yıldır devam ediyor, çünkü 34 yıl önce yasa dışı bir işgal ve istila olmuştu' dedi.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunaistan’a gerçekleştirdiği tarihi ziyareti sırasında Yunan Mevkidaşı Prokopis Pavlopoulos ve Başbakanı Aleksis Çipras’la yaptığı görüşmelerde gündeme damgasını vuran Lozan Anlaşması yanında Kıbrıs konusunu da dile getirdi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Yunan mevkidaşı Prokopis Pavlopoulos ile görüşmesinde gazetecilere açıklamada bulundu.

Erdoğan, Kıbrıs'ta çözüm için yapılan görüşmelerin bizzat içinde bulunduğunu söyledi.

Kıbrıs konusunda Yunanistan gibi Türkiye'nin de garantör olduğunu anımsatan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

'Bizzat o final görüşmelerinin içinde oldum. Kofi Annan ile o süreci birlikte yürüttük. Oradaki görüşmeler neticesinde aslında iş çözüme kavuşması gerekirken ne yazık ki orada alınan kararlar uygulamaya girmedi. Kıbrıs'taki Türkler, yapılacak olan referandumda yüzde 60'ın üzerinde 'evet' oyu verdiler ama Güney'de Rumlar tam tersine 'hayır' oyu verdiler. Avrupa Birliği'nin verdiği sözler de yerine gelmedi. Mali noktada vereceği desteklerin hiçbirini uygulamaya sokmadılar. Bugün bile hala bunlar yerine gelmiş değil. Bizler bu noktadaki sadakatimizi aynen sürdürüyoruz. Bizim hedefimiz şu; Kıbrıs'ta kalıcı, adil bir çözüm bulalım, aynı şeyi Ege'de bulalım.”
PAVLOPOULOS

Pavlopoulos, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretini 'tarihi' olarak niteleyerek 'Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkiler, daha da güçlendirilmeli. Yunanistan, Türkiye'nin AB'ye katılımını destekliyor. Bu ziyaretin AB açısından da çok büyük bir önemi olduğunu düşünüyoruz.' ifadelerini kullandı.

“KIBRIS”

Kıbrıs meselesine değinen Pavlopoulos, 'Yunanistan, bu konuda bir çözüm arayışındadır. Acil ve sürdürülebilir bir çözümün en kısa zamanda hayata geçirilebileceğini umuyoruz.' diye konuştu.

ÇİPRAS’LA GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesi sonrası, Başbakanlık binasında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile de ortak basın toplantısı düzenledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs'taki müzakere sürecini hep yakından takip ettiğini belirterek, 'Takip ettiğim bu süreçte de minderden kimlerin kaçtığını da çok iyi biliyorum. Bu konuyla ilgili de bütün belgeleri, bilgileri rahatlıkla verebilirim. Buna eğer hassas davranır, dikkat edersek çok şeyi aşarız diye düşünüyorum.' dedi.
Erdoğan, Kıbrıs sorununa adil, kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.
İkide bir 'asker bulundurma' denildiğini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:
'Tamam da Yunanistan asker bulundurmadı mı, bulundurmuyor mu? Aynı şekilde orada asker bulundurma olayı 'Annan Planı' eğer uygulanmış olsaydı, bugün bu noktaya gelmemiş olacaktık. Bütün oradaki asker sayısı hepsi belli bir düzene oturtulmuştu. Ama oradaki referandumda kim ters hareket etti? Evet, Güney Kıbrıs ters hareket etti ve bugünlere geldik. Temenni ederim ki bundan sonraki süreçte bu işi daha iyi ele alır ve arkadaşlarımızın ortak çalışmaları, bizim ortak çalışmalarımızla bunu çözüme kavuştururuz diyorum.'

ÇİPRAS

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ortak basın toplantısında sık sık nezaket sınırlarını zorlayan Yunanistan Başbakanı Çipras ise, Türkiye'ye 'işgalci' dedi. Çipras, Ayasofya konusunda da haddini aşan sözler söyledi.

Yunan Cumhurbaşkanı ile Erdoğan'ın yaptığı gerilimli toplantının aksine daha ılımlı geçen basın toplantısında, Erdoğan'ın mesajlarını diplomatik nezaketler çerçevesinde verdiği görüldü.

TÜRKİYE'YE AÇIKÇA İŞGALCİ DEDİ

Ancak Çipras'ın aynı nezaketi gösterme konusunda yeteri kadar hassas davranmadığı da gözlerden kaçmadı. Sık sık Türkiye'ye Lozan ve diğer tartışmalı başlıklar konusunda ayar vermeye çalışan Çipras, bir ara haddini aşarak resmen Türkiye'ye 'işgalci' dedi.

Kıbrıs konusunda 'Ben 43 yaşındayım ve 43 yıldır bu mesele hala tartışılıyor. Yine bu çerçevede kimin suçlu olduğuna dair bir tartışma söz konusu' diyen Çipras, hızını alamayarak 'Bu durum 43 yıldır devam ediyor, çünkü 34 yıl önce yasa dışı bir işgal ve istila olmuştu' dedi. Çipras bu sözleriyle, 1974'te Kıbrıs'taki terör eylemlerine müdahale eden ve adanın kuzeyini teröristlerden temizleyen Türkiye'ye açıkça işgalci dedi.
Bu haber 290 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER